Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αυτά τα λεφτά

 

Σε ποια λεφτά;

 

2.500e

 

στα 2500 αυτα δεν περιλαμβανονται μονο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του macbook pro αλλα και η ασυγκριτη κατασκευαστικη του ποιοτητα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

σε αυτά τα λεφτά

 

Σε ποια λεφτά;

 

2.500e

 

στα 2500 αυτα δεν περιλαμβανονται μονο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του macbook pro αλλα και η ασυγκριτη κατασκευαστικη του ποιοτητα ;)

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε:  Το ρουφάει το CD.  :)    ( Όχι πορτάκια και χαζαμάρες)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον πρέπει να ζητήσω συγνώμην που αναμίχθηκα στη συζήτηση...

 

Βρε Harilatron, που να τολμήσεις να θεωρήσεις τον τριετή υπολογιστή σου σαν... παλιό όταν ξέρεις πόσα λεφτά χρειάζονται για να τον αντικαταστήσεις; Πάντω η Apple (η οποία μας ζαλίζει κάθε χρόνο με νέα μοντέλα) δεν φαίνεται να πολυσυμφωνεί μαζί σου... δε λέει πουθενά ότι "εν' τάξει μωρέ και με μηχάνημα τριετίας την κάνεις τη δουλειά...".

 

Α... και για ποια "δουλειά" μιλάμε; Ποιο ακριβώς απαιτητικό πρόγραμμα μουσικής τρέχεις στο Mac σου (το τριετές, έστω); Με ποια κάρτα ήχου; Μήπως το χρησιμοποιείς για άλλες δουλειές και έχουμε μπερδέψει τα πράγματα; Αν είναι έτσι και εγώ να απαντώ σε τέτοιες ερωτήσεις με κριτήριο σε ποια πλατφόρμα κάνω java development...

 

Επίσης, πριν το Firefox, με ποιον browser έβλεπες internet; Με ποιον player παίζεις Flac αρχεία; Ξέρεις τι είναι Flac αρχεία ή μήπως η Apple βάζει πιπέρι όταν λέμε τέτοιες λέξεις;

 

Και ποιο είπαμε ότι είναι το καλύτερο sampler που μπορείς να τρέξεις στο Mac (απάντηση: το Kontakt  :) :) :) :) :) :)); Το Samplitude ή το Sequoia (τα μόνα προσιτά high-end προγράμματα για μίξη και mastering) σε ποια πλατφόρμα είπαμε ότι τρέχουν; Το Sonar (το καλύτερο από τα all-round DAW προγράμματα) σε ποια πλατφόρμα είπαμε ότι τρέχει;

 

Get the facts ρε άνθρωποι του Θεού... Πως πρέπει να σας το πούνε για να το καταλάβετε; Είναι ακριβότερα, δεν προσφέρουν τίποτε παραπάνω, έχουν αισχρή αντιπροσωπεία, δεν τα έχει κανένας από τους φίλους σας (για μουσική λέμε), δεν έχουν FLStudio, δεν έχουν Gigastudio, δεν έχουν την πληθώρα codecs που απαιτούνται στο υπολογιστικό περιβάλλον του σήμερα... τι ασχολείστε;

 

Άμα θέλετε ωραίο γραφικό περιβάλλον εργασίας, αναλαμβάνω να σας το φτιάξω εγώ σε οποιοδήποτε υπολογιστή με Windows XP ή νεότερα, για το πενιχρό ποσό των 200 ευρώ.

 

Έλεος πια, έχουμε 2007. Μιλήστε για Linux άμα γουστάρετε γενική συζήτηση για το μέλλον της πληροφορικής... μιλήστε για XBox, τέλος πάντων, όχι για τα μήλα της δεκαετίας του 80 (στην καλύτερη)...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά τα λεφτά

 

Σε ποια λεφτά;

 

2.500e

 

 

Δυστυχώς επιάσθης Κώτσος....

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=1020048&tab=specs

 

Με τα ρέστα παίρνεις και το Samplitude....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 2500 αυτα δεν περιλαμβανονται μονο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του macbook pro αλλα και η ασυγκριτη κατασκευαστικη του ποιοτητα ;)

Θα έλεγα το ασύγκριτο design και πολύ καλή κατασκευαστική ποιότητα. Σε άμεση σύγκριση του MacBook Pro ενός κολλητού με το Toshiba Tecra μου (με παρόμοια specs), δεν παρατήρησα κάποια διαφορά σε ποιότητα κατασκευής. Για να το ξεκαθαρίσω, και το μεν και το δε κυμαίνονταν σε υψηλά επίπεδα.

Οι μόνες διαφορές είναι ότι το MacBook ήταν πιο αθόρυβο από το Toshiba και ότι μετά από μια ώρα λειτουργίας το μηλαράκι είχε αναπτύξει θερμοκρασία που θα ταίριαζε καλύτερα σε τηγανητό αυγό. Το Toshiba ήταν δροσερότατο btw. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηλαράκι είχε αναπτύξει θερμοκρασία που θα ταίριαζε καλύτερα σε τηγανητό αυγό. Το Toshiba ήταν δροσερότατο btw. 8)

 

Ε, σου λέει, με τόσα λεφτά δεν θα έχουν για πετρέλαιο... ας τους ζεστάνουμε τουλάχιστον... Φιλοκυβερνητικά τα Mac....  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά τα λεφτά

 

Σε ποια λεφτά;

 

2.500e

 

 

Δυστυχώς επιάσθης Κώτσος....

 

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=1020048&tab=specs

 

Με τα ρέστα παίρνεις και το Samplitude....

 

 

 

Δεν ειναι το ίδιο, το mac εχει 2.4. 7200 σκληρό και 6pin firewire απαραιτητο για να την τροφοδοσια της motu

 

Και δεν πιαστηκα ακομα κωτσος, δεν τον εχω ακομα στα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το μηλαράκι είχε αναπτύξει θερμοκρασία που θα ταίριαζε καλύτερα σε τηγανητό αυγό. Το Toshiba ήταν δροσερότατο btw. 8)

 

Ε, σου λέει, με τόσα λεφτά δεν θα έχουν για πετρέλαιο... ας τους ζεστάνουμε τουλάχιστον... Φιλοκυβερνητικά τα Mac....  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ναι, αλλά δεν το ρουφάει το CD.  :D

 

Πέραν της πλάκας, συμφωνώ -κατά βάση- με τους Wow! και alchemist και το ανέφερα και παραπάνω:

 

...

Είναι αδιαμφισβήτητο ότι όποιος έχει την όρεξη να ασχοληθεί με το PC του (και ξέρει τα βασικά), μπορεί να έχει -λειτουργικά- ανώτερο μηχανάκι στα ίδια χρήματα.   

 

Το iMac είναι -πράγματι- σχετικά αθόρυβο (έχω ένα) αλλά υποθέτω ότι και ένα PC σε καλό κουτί θα είναι αντίστοιχα αθόρυβο.

 

Θεωρώ ότι το MAC OSX είναι ομορφότερo (από τα windows  :P ) και βολικότερo στην καθημερινή χρήση. Αυτό για κάποιους είναι αρκετό για να το θεωρήσουν "καλύτερο".  Αλλά μέχρι εκεί.  :)

 

 

Όμως για τη λειτουργική διάρκεια ζωής θα επιμείνω.  Το (εκάστοτε) λαπτοπ είναι ο προσωπικό μου μηχανάκι. Γραφω κείμενα, φτιάχνω παρουσιάσεις, αλληλογραφία, browsing και τέτοια. Ύστερα από 3 χρόνια μου φαίνεται σαν καινούριο. Το PC που είχα αμέσως πριν.... ένα χρόνο μετά την αγορά του "σερνόταν". Και δεν έκανα τίποτα πιο φοβερό.... μόνο καθημερινή χρήση και software updates. 

Για επαγγελματικές εφαρμογές ήχου, εσείς ξέρετε καλύτερα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flea, θα δουλεύεις τον Mac σε περιβάλλον ΧΩΡΙΣ ηλεκτρική παροχή; Θα του αναθέσεις (σε αυτό το περιβάλλον) να τροφοδοτεί τη Motu; Ή θα έχεις ηλεκτρική παροχή αλλά θα προτιμήσεις να τροφοδοτείς τη Motu από τον Mac, σκίζοντας το τροφοδοτικό του χωρίς λόγο; Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν θα γίνει τίποτε από τα παραπάνω;

 

Επίσης, πόσο τάχα κάνει ένας εξωτερικός σκληρός με περισσότερες στροφές από εκείνες που έχει το (κατά ένα χιλιάρικο φθηνότερο-με το ΦΠΑ) μοντέλο που σου έδειξα;

 

Σόρυ που επιμένω, το κάνω μόνο για χάρη αυτού που ρώτησε αρχικά - μόνο σε ένα φαντασιακό πλαίσιο θα επιλέξει κανείς Mac, ποτέ σε κάποιο πρακτικό πνεύμα.

 

Σημ: το φορητό που σου έδειξα είναι Sony Vaio - οι ίδιες ή και καλύτερες προδιαγραφές υπάρχουν σε πιο "ανώνυμες μάρκες". Μειονέκτημα: ΔΕΝ ρουφάει το CD :) :) :) :)

 

Φιλικά πάντα, αλλά το σωστό να λέγεται...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδιά κι εγώ ενώ είχα κατασταλάξει, από προχθές είμαι πλεον προβληματισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου