Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για v-drums


kotsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε kotso

 

Είδα ότι πουλάς τα πιατινια σου

Το κάνεις επειδή θα πάρεις  ηλεκτρονικά??

Αν ναι μην το κάνεις.

Έχω την td 12 και τα πιάτα δεν έχουν καμία σχέση με τα αληθινά.

Έτσι ξανάβαλα στο σετ μου τα φυσικά πιάτα και τα ηλεκτρονικά τα έχω για  κανένα παράξενο ήχο.

 

Όσο για το σετ td 12  είναι καταπληκτικό.

Αν το βάλεις και σε καλό ενισχυτή είναι σαν να ακούς cd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θέλω να σας χαλάσω τη ροή, αλλά αν ξέρει κανείς ας απαντήσει..

 

Τα ηλεκτρονικά drums δεν έχουν MIDI out? Ώστε να τα συνδέσεις με ένα οποιοδήποτε hardware (ακόμα και software) sampler και να τσιμπάει ήχους από κει. Είναι μια σκέψη που κάνω τον τελευταίο καιρό.

 

 

Το TD8 της Roland που έχουμε, έχει midi out και έχω κάνει αυτό που λές, δλδ να κάνω trigger ήχο σε άλλο συνθι (αρκει να ακούει στο κανάλι 10 & 11 αν θυμάμαι καλά).

 

Επίσης έχω κάνει και το ανάποδο, μεσα απο midi keyboard να κάνω trigger ήχους του TD8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kotso

 

Είδα ότι πουλάς τα πιατινια σου

Το κάνεις επειδή θα πάρεις  ηλεκτρονικά??

Αν ναι μην το κάνεις.

Έχω την td 12 και τα πιάτα δεν έχουν καμία σχέση με τα αληθινά.

Έτσι ξανάβαλα στο σετ μου τα φυσικά πιάτα και τα ηλεκτρονικά τα έχω για  κανένα παράξενο ήχο.

 

Όσο για το σετ td 12  είναι καταπληκτικό.

Αν το βάλεις και σε καλό ενισχυτή είναι σαν να ακούς cd.

 

 

απο οτι εχω δει και εχω ακουσει, μαρεσει ο ηχος τους. αν και εγω σκεφτομουν να βαλω αλλα πιατα πανω. τα πιατα που εχει το td-20. η αισθηση δεν σαρεσει ή ο ηχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είπαμε πως η Αχίλλιος πτέρνα των ηλεκτρονικών είναι τα πιατίνια. Σε μια ηχογράφηση ή στο σύνολο σε μια μπάντα, σε live κ.λ.π., ξεγελάνε καλά... Αν ψάξεις τη λεπτομέρεια, δεν θα βρεις άκρη...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε Kotso είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος της ROLAND TD-6KX. Προσωπικά έχω ταλαιπωρηθεί πολλά χρόνια ψάχνοντας λύση στο πρόβλημα drums-γείτονες, οπότε το γεγονός ότι πλέον μπορώ να χτυπιέμαι ακόμα και στις 3 πμ αν μου τη βαρέσει χωρίς να σκέφτομαι ότι θα ενοχλήσω κάποιον είναι σίγουρα μεγάλο προτέρημα ως προς οποιαδήποτε ακουστική drums. ΟΚ το feeling δεν είναι το ίδιο, οι δυνατότητες -ανάλογα με το μοντέλο- έχουν περιορισμούς, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Έχεις όμως μια μεγάλη γκάμα ήχων κατασκευασμένων από επαγγελματίες + τη δυνατότητα να φτιάξεις ή να φορτώσεις τους δικούς σου ανάλογα με τα γούστα σου.

 

Επί του προκειμένου θέματος (ΤD6 vs TD12) δεν ξέρω αν μπορώ να σου είμαι χρήσιμος καθώς έχω παίξει μόνο σε TD3 και TD6. Την TD3 θα την σύστηνα σε κάποιον αρχάριο και μόνο για practice. Δεν είναι κακή για τα λεφτά της, απέχει όμως έτη φωτός από την TD6. Συγκεκριμένα για την TD6 λοιπόν, τα mesh της Roland δίνουν πολύ καλή απόκριση στις δυναμικές και γενικά τα triggers δουλεύουν όπως πρέπει σε ποσοστό 99,9%. Τα tom είναι λίγο μικρά σε μέγεθος, αλλά αυτό μπορεί να γίνει προτέρημα καθώς σε αναγκάζουν να παίζεις πιο σταθερά και σίγουρα.

 

Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι:

1)Στα rim shots, τα οποία δουλεύουν με μεγάλη προσπάθεια και μπορούν πολύ εύκολα να σου σπάσουν τα νεύρα

2)Στο HighHat pedal το οποίο θέλει πολλή ρύθμιση για να αποκρίνεται σωστά, έχει πολύ χαμηλή ένταση, καταναλώνει πολύ χώρο στη μνήμη του module αν κάνεις εσωτερικό rec, καθώς έχει πολλές και διάφορες λειτουργίες -χρήσιμο σε άλλες περιπτώσεις

3)Στα πιατίνια γενικά, τα οποία δεν είναι δυνατόν όντας λαστιχένια να έχουν την ίδια ευαισθησία και λειτουργικότητα με τα φυσικά.

 

Από κει και πέρα όσον αφορά το module, τα + της TD6 είναι πολλά:

1)Tα 100 διαφορετικά και με δυνατότητα ατομικής διαμόρφωσης drum σετ

2)Η δυνατότητα να πειράξεις οποιονδήποτε ήχο σε βασικές ρυθμίσεις -βάθος, ένταση, ευαισθησία, θέση, τονικότητα, decay, περιβάλλον, equaliser, κλπ- και επιπλέον να διαλέξεις από ποιό pad θα ακούγεται ήχος που θες

3)Σύνδεση με εξωτερική πηγή και μίξη σήματος πχ από cd player, κιθάρα κλπ.

4)Σχεδόν όλες οι χρήσεις που μπορεί να έχει ένα midi, αλλά και η δυνατότητα να συνδέσεις επιπλέον ένα εξωτερικό -αυτό δεν το έχω  ψάξει και πολύ ακόμα, αλλά πιστεύω πως διευρύνει τους ορίζοντες στο άπειρο...

 

Φαντάζομαι πως όλα αυτά και πολλά παραπάνω τα παρέχει και η TD12. Απ'ότι βλέπω στην εικόνα σου οι διαφορές ΤD6 και TD12 στις συνδέσεις είναι οι direct έξοδοι που δίνει επιπλέον η TD12 και οι 3 παραπάνω θέσεις για σύνδεση pads-aux. Στα specs της http://www.roland.com δεν τα γράφει και πολύ αναλυτικά για την TD6 όπως κάνει για την TD12.

 

Το δίλημμά σου νομίζω πως μπορεί να απλοποιηθεί αν σκεφτείς για ποια χρήση τα θές: practice?/ live?/ recording? Γιατί τελικά μπορεί πολύ εύκολα να καταλήξεις με ένα σωρό επιπλέον μπλιμπλίκια τα οποία δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ και θα σου στοιχίσουν όσο θα έπαιρνες ένα ζευγάρι καλά monitors.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ για την εκτενεστατη αναφορα σου, και κυριως για το χρονο που αφιερωσες.  οσο παρακολουθω παντως, πιο πολυ πουλαει ο td-6 και ο td-20, παρα ο td-12. και δεν καταλαβαινω το γιατι...

 

οσο γιαυτο που ειπες, οτι μπορεις να φορτωσεις ηχους, πως γινεται και απο που?

και στο 6 και στο 12 γινεται?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο γιαυτο που ειπες, οτι μπορεις να φορτωσεις ηχους, πως γινεται και απο που?

και στο 6 και στο 12 γινεται?

 

Κοίτα στο manual -το οποίο θα λύσει πολλές απορίες σου:

http://lib.roland.co.jp/manual/en/dl_06-10291/TD-6_e5.pdf

πχ. σελίδα 105 "Triggering an External Sound Device by Playing the TD-6"

 

Γενικά πάντως σου είπα ότι δεν την έχω ψάξει και πολύ με αυτές τις δυνατότητες, οπότε δεν έχω να σου πω τίποτα παραπάνω από το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε κάτοχοι roland v-drums, ρίξτε μια ματιά εδώ:

 

http://www.vexpressionsltd.com/

 

 

Έχω ακούσει αμέτρητα καλά σχόλια σε ξένα forums, και κάποια στιγμή θέλω να αγοράσω κάποιο σετ για το td6 εγκέφαλο που έχω ...  Ακόμα δεν έχω και midi-usb καλώδιο, γι 'αυτό δεν τα έχω πάρει .. Έχει δοκιμάσει κανείς προιόντα τους;

 

Ίσως είναι η απάντηση στα μέτρια 'μαμίσια' σετ της roland .. Έχει πολλά samples εκεί, ακούστε και πείτε καμιά γνώμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουνα κατοχος μιας td-6 και τωρα κατοχος μιας td-12!

Τωρα οσον αφορα την td-6,η καινουρια εκδοχη της με τα mesh pads εχει ενα μεγαλο μειων,δεν εχει rim shots στα toms και στο floor tom οπως ειχε αυτη με τα λαστιχενια pads αυτο γινεται γιατι ο συγκεκριμενος εγκεφαλος δεν αναγνωριζει τα mesh pads pd-85 αλλα απ'οσο ρωτησα στη roland στη μεσογειων μου ειπαν οτι συντομα θα βγει ενα update το οποιο θα λυσει αυτο το προβλημα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για σου κοτσο με λενε μακη το 12αρι ειναι σαφως καλυτερο εγω εχω το 8αρι ολο το σετ με την ρακιερα εχει πολλες δυνατοτιτες κ παρα πολλους ηχους ειμαι πολυ ευχαριστιμενος αλλα θελω να το πουλησω γιατι εχω οικονομικο προβλημα ειναι σε αριστη κατασταση η τιμη ειναι συζητησημη το τηλ μου ειναι 6944592459

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου