Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

bloody_sunday όλα για πάρτη σου ναουμ.

Στο τέλος της χρονιάς όποιος το έχει πιό μεγάλο (το κάρμα) θα κερδίζει κανα δωράκι;

Αν ναι τι;

Αν όχι γιατί;

Αυτός που το'χει πιό μικρό, θα κάθεται μόνος και θα κλαίει;

Γιατί τόση απονιά σ' ετούτον τον σκληρό ντουνιά;

Αχ-βαχ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τώρα δλδ είναι ευαίσθητο το θέμα. Τι τόπικ ήταν αυτό βρε kultura, oύτε καν κατάλαβα...

 

Ε, έριξε την ιδέα ο alekelis, και πήγα κι εγώ σαν μικρό, αγαθό παιδάκι ::) να εξηγήσω στους φίλους νοιζάδες πώς γίνεται το κόλπο και... 

 

Μ...κία έκανα, το ξέρω... :P

 

[move] :P :P :P[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω με αυτόν το δείκτη ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο αξιολόγησης.Αν δεν συμφωνεί κάποιος με την συμπεριφορά ενός μέλους ας τον διαγράφει.Ας μην βάζουμε ταμπέλες όμως του τύπου αυτός είναι καλός και εκείνος είναι κακός και στον άλλον δεν μου άρεσε το ύφος του κλπ.

Γνώμη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καρμα 2 και ούτε που κατάλαβα γιατί. Παρόλα αυτά είμαι αντίθετος καθώς έτσι μπαίνουν εύκολα ταμπέλες σε κάποιον χρήστη, όχι μόνο από τους "καραβάνες", αλλά και από νέους χρήστες, που δίχως να έχουν κάποια άλλη επαφή, θα αρχίσουν να ξεχωρίζουν σε καλούς-κακούς χρήστες, άτομα που ούτε που μπορεί να ξέρουν πως θα τους βοηθήσουν!

 

Τουλάχιστον ας μπουν κάποιοι αυστηροί κανόνες, είτε να το κάνουν οι διάφοροι μοντς.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα θα μαθουμε τι εννοουσε ο kultura στο συγκεκριμενο ποστ οπου και εισεπραξε το -1?.....δεν εχω καταλαβει ακομα ακριβως............................edit: never mind, i found it..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικα, και γω διαφωνω με αυτου του ειδους την αξιολογηση σε forum, και ουτε πιστευω οτι μπορουν να υπαρξουν καποιοι αντικειμενικοι κανονες γι'αυτο.

 

Δεν ξερω ρε mods, σκεφτειτε το καλα κατα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χμμμ, κάποιες σκόρπιες σκέψεις:

 

0. Κι εγώ το βλέπω με επιφυλακτικότητα. Αν -πράγματι- υιοθετηθεί παραθέτω κάποιες λειτουργικές προτάσεις.

 

1. Το karma -ως δείκτης- πρέπει να παίρνει μεγάλες τιμές. (Με +- 5 δεν βγαίνει εύκολα άκρη)

2. Πρέπει να διακυμαίνεται εύκολα για να είναι αντιπροσωπευτικό. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να το πειράζει πολύς κόσμος.

3. Το σύστημα αξιολόγησης πρέπει να αποφεύγει "τα παρεάκια". (μαζευόμαστε 5 που ταιριάζουν τα "χνώτα" μας και ανεβάζουμε ο ένας το karma του άλλου. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει χρονικό όριο (στον καθένα) μεταξύ δύο ψήφων προς τον ίδιο χρήστη.

4. Κάθε αξιολόγηση πρέπει να είναι χρονοεξαρτώμενη (βλέπε και προηγούμενη παρατήρηση). Π.χ. κάποιος που κάνει μια χαζομαρίτσα και παίρνει μια μείωση, δεν μπορεί να την κουβαλάει για πάντα.

 

Ιδιαίτερα αυτό το 4ο σημείο, πρέπει ο karmoλόγος του noiz (  :D αυτός που υλοποιεί τον τρόπο υπολογισμού) να το αναλογιστεί συνεκτιμώντας την ακόλουθη παρατήρηση.

 

Έστω ένας χρήστης ο οποίος είναι ούτε πρότυπο συμμπεριφοράς ούτε και ο χειρότερος όλων. Ας πούμε ότι διάγει με έναν τρόπο που (θυμίζει και καλλιτέχνη  :D ) δηλαδή άλλες στιγμές είναι εξυπηρετικός και φιλικός και άλλες φορές κάπως απότομος και έχει και τα blues. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι αυτός ο χρήστης κάε φορά που αξιολογείται από κάποιον, έχει ίση πιθανότητα να πάρει ένα πόντο πάνω ή ένα πόντο κάτω.

Αυτό που διαισθητικά φαντάζεται κανείς (ότι δηλαδη ο "μέσος" αυτός χρήστης θα έχει κατα μέσο όρο karma=0 δηλαδή ουδέτερο) δεν είναι ακριβές.

 

Στην πραγματικότητα, ύστερα από 25 αξιολογήσεις το karma αυτού του χρήστη, θα μπορεί να είναι τόσο +4 όσο και  -4 και μάλιστα με την ίδια πιθανότητα.  

 

( http://en.wikipedia.org/wiki/Random_walk )

 

 

Θα πρότεινα λοιπόν -αν τελικά υιοθετηθεί- μια συνολική/συστηματική χρήση του καρμοειδούς scoring, αυτή να γίνεται με τον ακόλουθο τρόπο:

Πρέπει να υπάρχει ένας χρονοεξαρτώμενος μηχανισμός, που να "τραβάει" το karma προς το 0 είτε αυτό είναι θετικό είτε αρνητικό όταν δεν υπάρχει δραστηριότητα αξιολόγησης.  Για παράδειγμα κάθε "ψήφος" θα μπορούσε να χάνει το 1/100 της αρχικής της αξίας κάθε μέρα έτσι ώστε ύστερα από 100 ημέρες να είναι σαν να μην είχε δοθεί.  Το κάρμα σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπολογίζεται από το αλγεβρικό άθροισμα των ψήφων των τελευταίων 100 ημερών όπου η κάθε μια από αυτές τις ψήφους θα είναι πολλαπλασιασμένη με ένα συντελεστή βαρύτητας ο οποίος θα ισουται με (1-(ημέρες από την ψήφο/100)).

Τελικά το karma θα είναι μια εικόνα του πρόσφατου παρελθόντος του χρήστη.

 

Σκέφτηκα για λίγο και το ενδεχόμενο πολυδιάστατου καρμα αλλά μετά γίνεται too much.  :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Το σύστημα αξιολόγησης πρέπει να αποφεύγει "τα παρεάκια". (μαζευόμαστε 5 που ταιριάζουν τα "χνώτα" μας και ανεβάζουμε ο ένας το karma του άλλου. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει χρονικό όριο (στον καθένα) μεταξύ δύο ψήφων προς τον ίδιο χρήστη.

 

 

+1

ή καποιος που εχει δωσει ενα + στο κάρμα κάποιου να πρέπει να δώσει σε αλλα 5-10 μέλη ωσπου να μπορεσει να ξαναδώσει στον ίδιο.

 

Διαχωρισμός mods-μελών στη διαχείριση του κάρμα μπορεί να γίνει ως εξής: απλά μέλη μπορούν να προσθαφαιρούν κατά 1 ,ενώ mods κλπ αξιώματα (:D) να μπορούν να δίνουν μεγαλύτερες ποσότητες κάρματος ;D

 

Ακόμη,καλό θα είναι το κάρμα στο προφίλ να είναι λινκ που εμφανίζει μια περιεκτική πρόταση που εξηγεί την αλλαγή  (όπως στο ebay τα +/-),είτε για να βλεπουν τα μέλη προς τι συμβαίνουν αυτά ή και για να ξέρει ο ιδιος χρήστης κ ας μην εμφανίζεται δημόσια...

 

 

απλά μια γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου