Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια function gimme_good_karma() θα επρεπε φυσικα να χρησιμοποιει καποιο συντελεστη αποσβεσης αλλα μονο για το αρνητικο καρμα (με την εννοια οτι ακομα και ο θεος δινει μια δευτερη ευκαιρια στους αμαρτωλους) ωστε μετα απο καποιες ξερω γω μερες οι αμαρτιες να εχουν συγχωρηθει. Πχ καθε 10 μερες το karma υποδιπλασιαζεται η αυξανεται κατα ενα ποσοστο εως να φτασει καπου προς το 0...

 

Εδω θα χρειαστει και η μεταβλητη daysfromlastkarmareduction που κραταει το ποτε εφαγε αρνητικο καρμα για τελευταια φορα ο αμαρτωλος.

 

Ετσι οταν κανει login (ακομα και μετα απο καιρο ο αμαρτωλος) συγχωρουμε μαζικα με  συναρτηση τυπου:

 

while (karma < 0 and daysfromlastkarmareduction div 10>0) {

  daysfromlastkarmareduction = max(0,daysfromlastkarmareduction-10);

  karma++

}

 

 

Το αντιθετο δεν εχει νοημα. Αν καποιος ειναι "καλος" με την εννοια οτι εχει βοηθησει, εχει ενδιαφερον αυτο που λεει, δεν υπαρχει λογος να "υποβιβαζεται" μερα με την μερα επειδη απανταει σπανια. Μαλιστα, αυτο εχει και added value το οτι δεν πουσαρει τους ανθρωπους να ειναι φλυαροι μπας και καταφερουν να διατηρηθουν "καλοι".

 

Πανω σε αυτη τη λογικη, το karma function πρεπει να λαμβανει υποψην τον συνολικο ογκο σχολιων. Πολυ περισσοτερη αξια εχει ενας που εχει πει 25 σχολια και ειναι και τα 5 διαμαντια και αλλη ενας με 1000 σχολια, 995 ουδετερα και ετυχε να πει και 5 διαμαντια. Το usufulness density του 1ου αναγνωστη ειναι μεγαλυτερο, το karma του θα πρεπει να το αντικατοπτριζει αυτο.

 

Εισαγω λοιπον και την εννοια του normalized karma  :-):

 

 

normalized_karma = K / N (K=karma, N=number of comments)

 

Η μειωση η η αυξηση του karma επισης δεν μπορει να ειναι αντε βουρ του αφαιρω η του προσθετω ενα αλλα πρεπει να ειναι και αυτη συσχετισμενη με τον αριθμο σχολιων του (προτερος εντιμος βιος). Αλλο να "παραστρατησε" ενας με 1000 σχολια, αλλο ενας με το πρωτο του... Ομοιως αν εισαι τιγκα στην καλοσυνη, αλλη μια καλη πραξη δεν παιζει και τοοοοσο ρολο. Ενω αν ειναι η πρωτη σου καλη πραξη μετραει περισσοτερο (επιχορηγουμε την καλοσυνη στην αρχη).

 

normalized_karma_point = 1/N (N=number of comments)

 

New Karma = normalized_karma +/- normalized_karma_point

 

 

Τελικα πιστευω πως μολις απεδειξα οτι το karma πρεπει να καταργηθει! :)

 

Αυτα απο εναν εξειδικευμενο καρμολογο...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και στην περιπτωση που επιμενετε να υπαρχει καρμα, μπορει να μπουν και δυο αντιχειρες (thumbs up, thumbs down) διπλα απο καθε σχολιο. Αν σου αρεσε πατας το πανω χερακι, αν οχι το κατω, αν δεν σε νοιαζει δεν πατας κανενα. Ψηφιζουν μια φορα ανα σχολιο μονο οι logged in users.

 

Αν ο αριθμος των ψηφων ειναι πανω απο ενα ποσοστο των εγγεγραμμενων (το σχολιο οντως ηταν δημοφιλες αρκετα και δεν ψηφισανε μονο 3 ανθρωποι) και οι θετικες ψηφοι ειναι πανω απο τις μισες παιρνεις ενα ποντο, αλλιως χανεις 1 ποντο.

 

Ετσι και το εκδημοκρατιζετε και το θωρακιζετε απο παρεακια τριων και πεντε αναγνωστων και αληθεια δινετε καρμα μονο σε κατι που ενας σεβαστος ογκος ανανγωστων το βρηκε ενδιαφερον (η ενοχλητικο αρκετα) ωστε να μπει στον κοπο να πατησει το δακτυλακι και αποκλειονται και οι διπλοψηφιες (εκτος και αν ο καθενας σας εχει απο 100 usernames) και δεν μενει και στους admins η ευθυνη για ανταμοιβη/ποινες και δεν χρειαζεστε και συνθετες functions με αμφισβητισιμη δικαιοσυνη...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Evris το ίδιο λέμε, απλά το πρότεινα και για τη θετική πλευρά.... αφού όμως διάβασα τη δικαιολόγησή σου, μου άρεσε περισσότερο η δική σου πρόταση. (Και η μέθοδος ψηφοφορίας με τα πανωδάχτυλα και τα κατωδάχτυλα ).

 

Σε σχέση με το κανονικοποιημένο κάρμα, κι αυτό μου άρεσε..... :)

 

Κι εσύ στο BCA σπούδασες?  ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το να έχεις κάρμα ειναι καλό; Γιατί εγώ μπερδεύτηκα ολίγον τι.

Πάντως όταν το παίρνεις δεν ποναει, εγώ ούτε που το κατάλαβα πως το πήρα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris το ίδιο λέμε, απλά το πρότεινα και για τη θετική πλευρά.... αφού όμως διάβασα τη δικαιολόγησή σου, μου άρεσε περισσότερο η δική σου πρόταση. (Και η μέθοδος ψηφοφορίας με τα πανωδάχτυλα και τα κατωδάχτυλα ).

 

Σε σχέση με το κανονικοποιημένο κάρμα, κι αυτό μου άρεσε..... :)

 

Κι εσύ στο BCA σπούδασες?  ;D ;D ;D

 

Οχι, αλλα διαβασα το "Γινε και εσυ πετυχημενος Forum admin σε 5 λεπτα" απο τις εκδοσεις Κλειδαριθμος  ;)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αλλα διαβασα το "Γινε και εσυ πετυχημενος Forum admin σε 5 λεπτα" απο τις εκδοσεις Κλειδαριθμος  ;)

 

Επίσης προτεινόμενη βιβλιογραφία:

 

1) Karma for Dummies

2) Forum administration in a nutshell

 

;D ;D

 

 

Κατά το διάβασμα των παραπάνω βιβλίων, βοηθάει η ακρόαση των ασμάτων:

> Karma Police (Radiohead)

> Karma chameleon (Boy George & culture club)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πόντους κάρμα δίνουν και παίρνουν μόνο μοντουλάτορες, ε;

Πάντως εγώ δεν ξέρω τι έκανα και πήρα 1 πόντο.

Eβαλες πολλες μπανανες για αυτο μαλλον ;D  :D

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην περιπτωση που επιμενετε να υπαρχει καρμα, μπορει να μπουν και δυο αντιχειρες (thumbs up, thumbs down) διπλα απο καθε σχολιο. Αν σου αρεσε πατας το πανω χερακι, αν οχι το κατω, αν δεν σε νοιαζει δεν πατας κανενα. Ψηφιζουν μια φορα ανα σχολιο μονο οι logged in users.

 

Αν ο αριθμος των ψηφων ειναι πανω απο ενα ποσοστο των εγγεγραμμενων (το σχολιο οντως ηταν δημοφιλες αρκετα και δεν ψηφισανε μονο 3 ανθρωποι) και οι θετικες ψηφοι ειναι πανω απο τις μισες παιρνεις ενα ποντο, αλλιως χανεις 1 ποντο.

 

Ετσι και το εκδημοκρατιζετε και το θωρακιζετε απο παρεακια τριων και πεντε αναγνωστων και αληθεια δινετε καρμα μονο σε κατι που ενας σεβαστος ογκος ανανγωστων το βρηκε ενδιαφερον (η ενοχλητικο αρκετα) ωστε να μπει στον κοπο να πατησει το δακτυλακι και αποκλειονται και οι διπλοψηφιες (εκτος και αν ο καθενας σας εχει απο 100 usernames) και δεν μενει και στους admins η ευθυνη για ανταμοιβη/ποινες και δεν χρειαζεστε και συνθετες functions με αμφισβητισιμη δικαιοσυνη...

 

 

Συμφωνώ πάντως κι εγώ με την πρόταση του EVRIS ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια ακόμη πρόταση....

Κάθε χρόνο θα διοργανώνεται μια ειδική εκδήλωση, όπου αυτός που έχει το χαμηλότερο κάρμα θα παίρνει τον τίτλο του καρμοίρη και στη συνέχεια θα ακολουθεί ζωντανό μουσικό πρόγραμμα. Ο καρμοίρης, θα κάθεται (με το στόμα ανοικτό) σε μια γωνία να κάνει τη μπασοπαγίδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη πρόταση....

Κάθε χρόνο θα διοργανώνεται μια ειδική εκδήλωση, όπου αυτός που έχει το χαμηλότερο κάρμα θα παίρνει τον τίτλο του καρμοίρη και στη συνέχεια θα ακολουθεί ζωντανό μουσικό πρόγραμμα. Ο καρμοίρης, θα κάθεται (με το στόμα ανοικτό) σε μια γωνία να κάνει τη μπασοπαγίδα.

 

 

Σου έχω πει ότι είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ? ;D ;D ;D

 

PS: Παρατήρησες ότι ο αριθμός των posts σου άγγιξε τη δεκαετία 80s? Κάτι ξέρω και προτείνω Karma Chameleon ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου