Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλους σας...

Διαβάζοντας τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις των συνομιλητών έίπα να γράψω κάποιες σκέψεις...

Τι είναι rock;

Μουσική; Τρόπος ζωής;και τα δύο μαζί;

Δεν έχει αρχή και τέλος η συζήτηση...

Ναναι μόνο ο τρόπος που γράφει κάποιος την μουσική του;

Τότε οποιος μπορει να χρησιμοποιεί πεντατονικές στις συνθέσεις του είναι rock...

Μάλλον πρόχειρος συλλογισμός...

Δηλαδή και τα ηπειρώτικα πεντατονικά πολυφωνικά, εντάσσονται στις rock συνθέσεις...

(Στο μαγαζί που δουλεύω χρησιμοποιώ την εισαγωγή του soldier of fortune για να μπω στο γιαννη μου το μαντηλι σου.......)

 

Τρόπος ζωής;

Τότε όλοι αυτοί οι μεγάλοι rock- stars που συντρόφεψαν κάποιες άυπνες νύχτες της εφηβείας μας, απέχουν πολύ απο το rock....

Τι σοι rock τρόπος ζωής είναι αυτος που ζουν οι stones (..τωρα..) ή ο Bon jovi;

Πάνω σε μπανανιές και χουρμαδιές μόνο για το τζέρτζελο;

Χαπακωμένοι και speedαρισμένοι μέχρι αηδίας....

Τότε ολοι οι χρήστες ναρκωτικών ανα την υφήλιο είναι rock....

Και τα δύο μαζί;

Ν'ακούσω τον jagger να τραγουδάει την Χρυσούλα και τι στον κόσμο...

 

Τελικά αυτό που έμεινε σε μένα απο την rock εφηβεία μου, ειναι κάποιοι σκόρπιοι στίχοι,και η πεποίθηση οτι ο κόσμος πρέπει να αλλάξει...(πρός το καλύτερο εννοείται..)

Οτιδήποτε κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση (μια και είναι ανατρεπτικο απο μόνο του ) στη δικη μου συνείδηση ..είναι rock...

όσον αφορά την αρχική ερώτηση

Παύλος-Αγγελάκας-Λαυρέντης..(κι ας με κράξετε)- Διονύσης...(κι ας με ξανακραξετε)-Socrates-Νικόλας-και τα χιλιάδες παιδιά που πριν απο 20-30 χρόνια με κατι eko και κατι kumika την είδαν αλλοιώςκαι έπαιζαν μουσική για την μουσική και όχι για το prestige στο σχολείο...

Εύχομαι σε όλους Καλή χρονιά με υγεία και κάθε προσωπική επιδίωξη πραγματοποιημένη....

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες πέρασα κάτι απίστευτα βράδυα στο κύτταρο με Σώκρατες,και θέλω να σας πώ κάτι.Δεν με ενδιαφέρει πλέον πως αποκαλείται  αυτό που έπαιζαν.Ηταν πολύ όμορφη μουσική.Τώρα αν μου πείτε μα το θέμα μας είναι το Ελληνικό ροκ,θα πώ.Και τι με νοιάζει...η μουσική πάνω απ'όλα.Αν έχετε πάντως παρατηρήσει κάτι,μπορεί να έχουμε σαν λαός αρκετά τρελλά,αλλά πουθενά στον κόσμο άλλος λαός δεν κριτικάρει με τόσο μένος τα δικά του έργα..."έλα μωρέ,σκατά κιθαρίστας ο τάδε ο δικός μας,σκατά γκρούπ αυτό,σκατά ταινίες"....τελικά όλοι ανώτεροι ημών,δεν πειράζει.Ισως αφορά την κοινωνιολογία το ερώτημα οι κάποιους ιστορικούς της τέχνης,αλλά όταν η μουσική αγγίζει την καρδιά,προς τι οι εττικέτες ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω για να ποστάρω ένα βίντεο από ένα από τα καλύτερα ελληνικά συγκροτήματα progressive των 70s (Procol Harum at its best, κατά τη γνώμη μου)

 

Ypsilon - Corners Of My Life

 

Λουκάς Σιδεράς, Λάκης Βλαβιανός, Δημήτρης Κατακουζηνός

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου