Προς το περιεχόμενο

Μουσικές σπουδές


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Φίλοι fleamail, ikon, Aggelos, toneless, elavd, Go_Forth, ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχετε δίκιο σε όλα όσα αναφέρετε...Το πιο τρομακτικό όμως και τρανή απόδειξη της ποιότητας παιδείας που παρέχουν οι ιδιωτικές σχολές στον τομέα της μουσικής τεχνολογίας και ηχοληψίας είναι το τραγικά χαμηλό επίπεδο γνώσης των αποφοίτων τους...

Πριν 4-5 χρόνια σε ένα από τα μεγαλύτερα ελληνικά στούντιο, ο ιδιοκτήτης και φίλος χρειάστηκε 5 νέους ηχολήπτες...Έπεσε λοιπόν η φαεινή ιδέα να δοκιμαστούν απόφοιτοι σχολών...Οποία μπούφλα στο ανυποψίαστο κεφαλάκι μας...Το τι είδαν και άκουσαν τα ταλαίπωρα μάτια και αυτιά μας κατά τα interview, μόνο ένας S. King θα μπορούσε να συλλάβει κι αυτός σε κορυφαία έμπνευση...

Δεκάδες νέα παιδιά με ύφος τουλάχιστον allan parson να αραδιάζουν αρλούμπες και όταν τους έβαζες σε μια κονσόλα ψάχνανε το...τιμόνι. Σίγουρα βέβαια δεν φταίνε αυτά κι ούτε τα κατηγορώ...Ούτε ίσως και τις ίδιες τις σχολές με τα οικονομικά τους κριτήρια..(αυτά ισχύουν παντού και πάντα...). Μάλλον στους καθηγητές κλίνω και στην αδιαφορία και πολλές φορές και στην ανικανότητά τους να μεταφέρουν την γνώση και κυρίως την έμπνευση για αγάπη στο αντικείμενο...

Προς τα μέσα του 80 και κάτω από το βάρος της φήμης των επερχόμενων ιδιωτικών ηλεκτρονικών ΜΜΕ, ξεκίνησε η ιστορία με τις σχολές...Τότε αν θυμάμαι υπήρχαν μόνο Σταυράκου και Παπαντωνοπούλου...Πολλά τα λεφτά που ζητούσαν και για πρακτική ούτε λόγος να γίνεται...Θυμάμαι όμως καλά κάποιους καθηγητές όπως τον Πετρίδη (του Δημόκριτου) στην ηλεκτροακουστική και τον Γκολφίδη (μικρό και με όρεξη τότε) στην ηχοληψία, να σκίζονται με -πενιχρή τεχνική υποστήριξη- να μεταλαμπαδεύσουν αυτή την ποθητή γνώση...Που ναι οι συνεχιστές τους σήμερα?

Τι να πω..απογοήτευση μετά τόσα χρόνια τα πράγματα ναναι όχι απλά τα ίδια αλλά χειρότερα...

Ας αναφωνήσω λοιπόν μαζί σας..Ζήτω το internet και η προσωπική τρέλλα..

Όσο για το περιβόητο πτυχίο...συγχαρητήρια μόλις αγοράσατε αγαπητοί απόφοιτοι το ακριβότερο ...πόστερ του κόσμου...τι κρίμα στην τιμή να μην περιλαμβάνεται και η κορνίζα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου γνωμη οι "σπουδες" σε οτιδηποτε εχει σχεση με την παραγωγη-μουσικη τεχνολογια κ.α. κουραφέξαλα ειναι ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

Πρωτα απο ολα ,και μιλώντας ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ, τα πράγματα εχουν γίνει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ στον τομέα ηχοληψίας και παραγωγής που ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ανθρωπος με λιγη πειρα-γούστο και υπομονή και ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ απο τις ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πηγες που υπάρχουν ΔΩΡΕΑΝ γυρω του μπορει πια να "παιξει μπάλλα" στον τομεα της μουσικης παραγωγής.

 

Προσωπικα χωρις να εχω σπουδασει ηχολήπτης κανω πλεόν σχεδον τα ΠΑΝΤΑ στο P/C μου (εφαρμοζοντας βεβαια ολα οσα εχω ΠΡΑΚΤΙΚΑ μαθει χρονια στα...καραβια :lol: ,συγγνωμη στα κλασσικα στούντια :lol: )

 

Και κατι ακομα ΠΟΛΥ σημαντικο για οποιον θελήσει να σπουδασει "μουσικη τεχνολογια" & να ΔΟΥΛΕΨΕΙ στην ΕΛΛΑΔΑ.

 

Εχει ποτε σκεφτεί οτι το 90% του χρόνου του θα το καταναλώνει αγκαλια με το ANTARES κοβοντας & ράβοντας τις..παραφωνίες σκυλιών τύπου ΣΑΜΠΡΙΝΑΣ & ΕΦΗΣ ΣΑΡΡΗ?? :?:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω την μικρη μου (αστεια βεβαια) εμπειρια.

 

οταν σε καποια φαση ειχα γνωρισει μια κοπελιτσα-αποφοιτο ηχοληψιας(το μονο που θα πω ειναι πως ηταν γνωστοτατου ΙΕΚ :lol: ), ειπα να επωφεληθω λιγακι απο αυτο και να μαθω και τιποτα...

 

 

με το που ανοιγω ενα παλιο project που ειχα φτιαξει(να ακουσω μια γνωμη βρε αδερφε :lol: ) και παταω το "play" ακουω τα παρακατω...

 

 

-"ΟΥΥΑΑΟΥΥΥΥ!!!πως το εκανες αυτο?πωπωωωω."

 

 

απο εκει και περα ημουν καπως ετσι ---> 8O :? :| :roll:

 

και με το που πηρα την απαντηση πως δεν ειχαν κανει ποτε κατι τετοιο, εβγαλα και εγω την αρνητικοτατη γνωμη για τα ΙΕΚ...

 

 

 

p.s. ητνα ενα απλο projectακι με καμια 20αρια audio tracks (ναι, και τα 20 μονο κιθαρες :lol: ) , μερικα effects και καποια midi...τι να πω? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω την μικρη μου (αστεια βεβαια) εμπειρια.

 

οταν σε καποια φαση ειχα γνωρισει μια κοπελιτσα-αποφοιτο ηχοληψιας(το μονο που θα πω ειναι πως ηταν γνωστοτατου ΙΕΚ :lol: )' date=' ειπα να επωφεληθω λιγακι απο αυτο και να μαθω και τιποτα...

 

 

-"ΟΥΥΑΑΟΥΥΥΥ!!!πως το εκανες αυτο?πωπωωωω."

 

[/quote']

 

 

Kατι αλλο...θα της εδειξες...ειμαι σιγουρος!!!!!!!

Κοπελιτσα κιολας...μικρο...μικρο..πηγες να επωφεληθεις ανωμαλε αντρα ε;;;

 

Παρακαλω να συνεχιστει η κουβεντα...σοβαρα..!!!

Ευχαριστω και συγγνωμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου