Προς το περιεχόμενο

Fender Custom shop μαγνήτες στις μεξικάνικες στρατ/τέλε ή marketing trick;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει σιγουρα η bajaτέλα σκοτωνει...το ιδιο θα ισχυει οπως λες ηλια και για την στρατ απλα οταν κατι για λογους μαρκετιγκ πασαρεται σκοπιμως λανθασμενα προς τον αγοραστη στη βιδωνει!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

Η Fender ειχε τοσο τρομερη επιτυχια με τις κιθαρες αυτες που απλα δεν προλαβαινει....

Ετσι κι αλλοιως εδω ολη τη σειρα της των ενισχυτων στο Μεξικο τη φτιαχνει ,οπως και τα περισσοτερα προϊοντα της  (και σε λιγα χρονια θα μετακομισει σιγουρα ολη τη βασικη της παραγωγη εκει...)

δεν χαθηκε και ο κοσμος λιγο συρμα γυρω απο ενα πηνιο ειναι,αν το κανεις ακριβως με τα specs του cs εισαι οκ .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ξέρεις καλά όμως ότι υπάρχουν άτομα που όχι μόνο δε θα την αγόραζαν, αλλά θα έκριναν και αρνητικά την όλη της ποιότητα, μόνο και μόνο από αυτό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :) :) :)

 

Φαντάζομαι από τώρα τους τίτλους στις αγγελίες.... "Πωλείται Baja Telecaster καρασπάνιο μοντέλο 2006 με Αμερικάνικους μαγνήτες και όχι με τις μπαχατέλες που βάζουν τώρα, μόνο 1000 ευρώ"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως λοιπον η φημη δεν ειναι απλα φημη αλλα πραγματικοτητα....να τι γραφει στο site της η fender για την baja:"Special features include a soft V-shaped neck, custom pickups with four-way switching, knurled chrome knobs and "Custom Shop Designed" neckplate"................πριν απο 1-2 μηνες ομως ονοματιζε τους μαγνητες:custom shop broadcaster bridge and custom shop twister neck pick-ups....κριμα για την fender που εκανε κατι που μπορει να χαρακτηριστει και σαν π@υστια!..Παντως οσοι ορεγονται μια baja ας μην αποθαρυνθουν απο αυτο, η κιθαρα παιζει πολυ καλα και με τους καινουριους μαγνητες!(μιλαω εχοντας προσωπικη πειρα!..).

 

 

Παροτι δεν θεωρω οτι η fender εδρασε με τον καλυτερο δυνατο τροπο ως προς τα specs των CP (τοσο οσον αφορα τους μαγνητες οσο και ως προς την περιγραφη των μανικιων....η baja δεν εχει soft V neck) εντουτοις καλυπτεται νομικα και κανεις δεν μπορει να ισχυριστει κατι περι που....ς υστερα απο την κατωθι υποσημειωση:

 

"Product Prices, Features, Specifications and Availability Are Subject To Change Without Notice"

 

Παντως εμενα στα specs της baja ακομα μου βγαζει

1 Custom Shop “Twisted” Tele® Single-Coil (Neck),

1 Custom Shop Broadcaster Single-Coil (Bridge)

 

 

 

 

:) :) :) :)

 

Φαντάζομαι από τώρα τους τίτλους στις αγγελίες.... "Πωλείται Baja Telecaster καρασπάνιο μοντέλο 2006 με Αμερικάνικους μαγνήτες και όχι με τις μπαχατέλες που βάζουν τώρα, μόνο 1000 ευρώ"  ;D

 

 

Αυτο ειναι σιγουρο.....τα πρωτα μοντελλα (πριν το 2007) στο απωτερο μελλον θα ειναι σιγουρα περισσοτερο επιθυμητα....για τους λογους που αναφερθηκαν........Κατ'εμε δικαιως....οι τελευταιες, προσφατες CP που εχω δει με εντυπωσιασαν λιγοτερο απο τις πρωτες(χωρις αυτο να σημαινει πως ηταν κακες, καθε αλλο)......Απλα οι πρωτες...ηταν σα να ειχε κανει καποιο λαθος η fender...και ανετρεψε ολη τη γκαμα της και την τιμολογιακη πολιτικη της....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει που κατασκευάζονται οι μαγνήτες ( ή οτιδήποτε αλλο ) αν ακούγονται καλά ? Και πως είστε σίγουροι ότι οι πρώτοι μαγνήτες ακούγονταν καλλίτερα απο τους τωρινούς μόνο και μόνο επειδή ήταν "Αμερικάνικοι" ?

 

Η διαφορά Custom Shop & Custom Shop Designed μπορεί να είναι απλώς θέμα νομοθεσίας ή θέμα marketing για τα ακριβά μοντέλα και όχι κάτι "ύποπτο" απο την μεριά της Fender.

 

Πιθανόν να απέσυρε την αρχική περιγραφή γιατί η baja άρχισε να πουλάει περισσότερο απο τα custom μοντέλα και αρχίσαν οι γκρίνιες απο το Αμερικάνικο τμήμα πωλήσεων. Μια υπόθεση ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να απέσυρε την αρχική περιγραφή γιατί η baja άρχισε να πουλάει περισσότερο απο τα custom μοντέλα και αρχίσαν οι γκρίνιες απο το Αμερικάνικο τμήμα πωλήσεων. Μια υπόθεση ...

 

 

 

Oχι, απλα το custom shop δεν προαλλαβαινει να ανταποκριθει στην κατασκευη μαγνητων με την ενδειξη Custom shop τοσο για το CS οσο και για τις μεξικανικες κιθαρες και γι αυτο μερος της παραγωγης μεταφερθηκε στο μεξικο (χανοντας και την ονομασια CS)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούστε τη δική μου ιστορία:

 

Σε κάποια φάση που άλλαξα χορδές στην CP60s, αποφάσισα να ξεβιδώσω το pickguard για να ρίξω μια ματιά μέσα. Αυτό που είδα με ξάφνιασε δυσάρεστα:

 

cp60s_pickups.jpg

 

Σκέφτηκα αμέσως: "Βρε τους απατεώνες!!! Αυτοί δεν είναι Custom 69!!!".

Αυτό το είπα γιατί κανονικά οι Custom 69 έχουν:

> αυτοκόλλητο Custom Shop

> ημερομηνία ελέγχου από την Abigail Ybarra, καθώς και

> τα αρχικά "Α.Υ" του ονόματός της. Επίσης,

> το κάτω μέρος του μαγνήτη, θα έπρεπε να έχει γκριζο-πράσινο χρώμα.

 

Δείτε πχ μια photo από τους μαγνήτες που είχα παλιότερα για να καταλάβετε διαφορά:

 

CS69.jpg

 

Αμέσως το έψαξα σε forum του εξωτερικού για να δω τι παίζει, και με όσους μίλησα, μου έλεγαν ότι οι δικοί τους μαγνήτες είχαν ημερομηνία ελέγχου γραμμένη καθώς και τα αρχικά "Α.Υ.", αλλά δεν είχαν αυτοκόλλητο Custom Shop...

 

Αποφάσισα λοιπόν να στείλω email στη ΙΔΙΑ ΤΗΝ FENDER !!! (Αν και εδώ που τα λέμε, δεν περίμενα και πολλά πολλά...) :)

Στο email τους έγραφα:

 

"Hello,

 

I live in Greece and I a couple of weeks ago I bought Classic Player 60s strat (Serial Number: MZ7017075).

 

One of the main reasons that I bought it were the CS69 pickups. BUT to my surprise, today I took off the pickguard and I saw that the pickups are not like the original ones that I have bought separately and use on my other strat.

 

They don't have this dark gray bobbin, nor the Abigail Ybarra's dating and initials.

 

So I have to ask you directly:

 

Does my strat has FAKE Custom Shop 69 pickups? Why aren't they like the ones that I bought separately in the past?

 

As I mentioned this is the MAIN reason that I bought the guitar, and I don't feel happy at all by the fact the the pickups might not be original.

 

I am waiting for your answer in anxious.

 

Thanks in advance,

E. A."

 

Όμως μετά από 2-3 μέρες, έλαβα ένα email όχι από την Fender αλλά από τον ΣΤΟΛΛΑ!!!

 

Η Fender προφανώς έχει σαν πολιτική, τα εκάστοτε παράπονα/ζητήματα, να τα προωθεί κατευθείαν στον αντίστοιχο εισαγωγέα-αντιπρόσωπο. Θεώρησαν δηλαδή, ότι αφού είμαι Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα η κιθάρα έφτασε στα χέρια μου μέσω του Στόλλα.

 

Το πολύ ευγενικό email που έλαβα λοιπόν, μου έλεγε:

 

"Φίλε Ηλία γειά σου!

 

Το e-mail σου μας προωθήθηκε από τη Fender.

Είναι αλήθεια ότι η Custom Classic Player 60 φοράει Custom 69 μαγνήτες όπως πολύ σωστά λες.

 

Το περίεργο είναι ότι η συγκεκριμένη κιθάρα (SN:7017075) δεν έχει έρθει στην Ελλάδα από την Στόλλας ΑΕ (που αντιπροσωπεύει τον όμιλο της Fender) αλλά από αλλού.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο κατάστημα από όπου την αγόρασες.

Θα είχε ενδιαφέρον η γνώμη του σχετικά με αυτό που αναφέρεις.

 

Περιμένω νέα σου

 

Με εκτίμηση

 

Τάκης Ταβαλιόν

Διεύθυνση Αγορών

Βενέδικτος Στόλλας

 

"Οπότε", σκέφτομαι "για να μου το λένε και από τον Στόλλα, τότε μάλλον κάποια ...κουτσουκέλα θα μου έχει κάνει ο Thomann (από όπου και την πήρα...)"

 

Στέλνω λοιπόν αμέσως email στον Thomann, λέγοντας τους ότι υποπτεύομαι ότι η κιθάρα μου για κάποιον παράξενο λόγο δεν έχει αυθεντικούς μαγνήτες και τους ζήτησα να επιληφθούν του θέματος.

 

Μου απάντησαν επίσης άμεσα, ζητώντας μου κοντινές photos από τους μαγνήτες τόσο από την πάνω όσο και από την κάτω μεριά για να τις μελετήσουν, να τις συγκρίνουν με τις CP60s που έχουν στο μαγαζί αλλά και να μιλήσουν με το παράρτημα της Fender στην Ολλανδία.

 

Τους τις έστειλα και μετά από ανταλλαγή 1-2 ακόμη email τελικά μου είπαν τηλεφωνικά, τα εξής:

1) Όλες οι Fender που φοράνε από τη μάνα τους μαγνήτες Custom Shop δεν έχουν αυτοκόλλητο πάνω. Αυτοκόλλητο έχουν ΜΟΝΟ τα set που πωλούνται ξεχωριστά

2) Οι μαγνήτες που έχουν ίδιους ακριβώς πόλους με τους Custom Shop

3) Πλέον οι CP60s δεν έχουν ημερομηνία και τα αρχικά "Α.Υ."

 

Οπότε μου λέει "ησύχασε, έτσι είναι όλες...Δεν υπάρχει θέμα απάτης".

 

Μετά λοιπόν κι από άλλο ψάξιμο βρήκα ότι υπάρχουν 4 (ολογράφως ΤΕΣΣΕΡΑ :o ) ειδών Custom 69 μαγνήτες!!! Ξεκινώντας από το πιο ακριβό στο πιο φθηνό:

 

1) Μαγνήτες που φτιάχνονται και τυλίγονται κατόπιν ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ από την ίδια την Ybarra (πλέον σταμάτησαν να παράγονται, προφανώς γιατί η γιαγιά κουράστηκε....) και είναι παάκριβοι.

 

Οι μαγνήτες δεν έχουν τα αρχικά "A.Y" αλλά τη λέξη "Abby":

AbbyPG.jpg

 

2) Τα σετ που πουλιούνται ξεχωριστά από τη Fender (σαν αυτά που είχα παλιά στην κιθάρα μου):

 

Τα οποία γίνονται υπό την επίβλεψη της γιαγιάς...

CS69.jpg

 

3) Σετ Custom 69 ΧΩΡΙΣ αυτοκόλλητο C.S. και με μόνο τα αρχικά και την ημερομηνία ελέγχου.

 

Τέτοια φορούσαν οι πρώτες CP60s (παραγωγή 2006). Αν παρατηρήσετε το χρώμα του bobbin είναι πιο γκρίζο και όχι γκριζο-πράσινο:

 

new_Custom_69.jpg

 

και τέλος

4) Οι Custom 69 που φοράνε πλέον οι CP60s οι οποίοι δεν γράφουν εντελώς ΤΙΠΟΤΑ:

 

cp60s_pickups2.jpg

 

Η έρευνά μου συνεχίστηκε, ψάχνοντας να δω αν τουλάχιστον οι μαγνήτες που έχω συμφωνούν με τα επίσημα specs της Fender. Θα έπρεπε όλοι να έχουν θεωρητική τιμή 5.8k.

 

Με ένα πολύμετρο επιβεβαίωσα ότι η τιμή τους είναι (με μικρές αποκλίσεις) ΟΝΤΩΣ τόσο. Ιδού:

 

BRIDGE:

Bridge.jpg

 

MIDDLE:

Middle.jpg

 

NECK:

neck.jpg

 


 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

H Fender όπως ξαναείπα, δεν προλαβαίνει να φτιάχνει CP60s και έχει μεταφέρει όλη την παραγωγή στο Mexico.

Να διευκρινήσω ότι ο ήχος των μαγνητών ME ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ (Μάλιστα μου αρέσει ΠΟΛΥ περισσότερο από τότε που είχα τους "αυθεντικούς" ;D)

 

ΟΜΩΣ, δεν παύει αυτό που κάνει η Fender να είναι κατά τη γνώμη μου, εν μέρει ανέντιμο, γιατί πχ κάποιος μπορεί να πάρει την κιθάρα ξέροντας ότι έχει Custom 69 μόνο και μόνο για να τους πουλήσει ή εν πάσει περιπτώσει μόνο και μονο για το mojo τους!

 

Με το να διαφημίζει η Fender ότι έχει Custom 69 χωρίς να λέει ότι είναι στην ουσία "ΚΛΩΝΟΙ Custom 69" είναι σαν να εξαπατά τους αγοραστές, μόνο για τους λόγους που προανέφερα και όχι επειδή δεν έχουν καλό ήχο.

 

Θα μου πείτε...Μα πως κάνεις έτσι για το αν τυλίγονται στο Mexico, ή αν τελικά τους επίβλεψε η γιαγιά ή όχι...

 

Θα σας απαντήσω "Πώς θα νιώθατε αν είχατε πληρώσει για ένα AYΘΕΝΤΙΚΟ ρούχο από κάποιο σχεδιαστή, και τελικά συνειδητοποιούσατε ότι το έχει ράψει μια θείτσα στα Πετράλωνα; (Κάτι που πρακτικά μάλλον συμβαίνει στην πραγματικότητα...)"

 

Δε θα νιώθατε εν μέρει προδομένοι? Ότι σας κορόιδεψαν, έστω κι αν αυτό που αγοράσατε είναι ποιοτικά άψογο?

 

Αυτά ήθελα να πω, και να στείλω ένα φιλάκι στη γιαγιά που μας βασανίζει τόσο με τα τερτίπια της ;)

 

abigailybarra.jpg

 

:-* :-* :-*

(έπιασε τόπο και το smiley ;D)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου