Προς το περιεχόμενο

Fender Custom shop μαγνήτες στις μεξικάνικες στρατ/τέλε ή marketing trick;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

elavd με καλυψες πληρως!...επειδη εγω αρχισα το thread εχω να πω οτι ηθελα να καταδειξω την ηθικη και οχι την νομικη πλευρα του θεματος οπως ελεχθει.....και για να καταλαβετε τι γνωμη εχω για την baja θα σας πω οτι ο ανθρωπος που πρωτος μου αποκαλυψε το θεμα με τους μαγνητες ηταν αυτος που μου την πουλησε!!(ναι υπαρχουν και τετοιοι εμποροι!)...παρ'ολα αυτα ομως την πηρα γιατι τα αυτια μου ακουσαν αυτο που ηθελα να ακουσουν ενω το αριστερο μου χερι βρισκοταν στον παραδεισο μη θελωντας να αποχωριστει αυτο το neck...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μπράβο, φοβερή ανάλυση Ηλία... :)  (Καλά......είναι για karma +3 αυτό που κάθησες και έκανες  :) )

 

Δεν είναι η "γιαγιά" που μας μπερδεύει πάντως ...

abigailybarra.jpg

 

Αλλά ο "δάκτυλος" της Fender..... 

Johnandabigail.jpg   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

....

@harilatron:γραφω απο τον imac

 

Είναι ολοφάνερο.... καθώς το επίπεδο των posts σου έχει ανέβει κατακόρυφα και επιπροσθέτως "έστρωσε" και λίγο ο γραφικός σου χαρακτήρας  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd καταρχήν είσαι φοβερός και το ποστ σου ήταν α-πίστευτο. Όμως αφού τέλος καλό όλα καλά γιατί αγχώνεσαι; Eμένα ποτέ δεν μου δόθηκε η εντύπωση ότι η καμπάνια της Fender gια τις CP εστιάστηκε στο γεγονός ότι φοράει custom shop μαγνήτες made in USA. Kαι η πρώτη φορά που διάβασα εκτενώς για αυτές ήταν σε αυτό το review που έχουμε συζητήσει στο παρελθόν:

 

http://www.fender.co.uk/images/resources/pdfs/GIT287%20rev_fender.pdf

 

Eδώ όχι απλά υπογραμμίζουν ότι όλα γίνονται στο Μεξικό, και το πόσο εντυπωσιακά έχει προχωρήσει σε know how η βιομηχανία εκεί (εδώ μπαίνει και η διαφήμιση), αλλά τονίζουν και το γεγονός ότι οι δυο master builders ταξίδεψαν και έκατσαν καιρό εκεί ώστε να τους εκπαιδεύσουν για να τις φτιάχνουν όπως θέλουν εκείνοι. Αν σου ακούγεται καλά εσένα γιατί νιώθεις την ανάγκη να πας να βρεις τον τυφλό γκουρού που ζει μόνος σε σπηλιές στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας ακρίδες για να σου φτιάξει το μαγνήτη; Πάντα να βλέπουμε την κιθάρα σαν σύνολο, one of my mottos.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...τον τυφλό γκουρού που ζει μόνος σε σπηλιές στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας ακρίδες για να σου φτιάξει το μαγνήτη;

...

 

WTF? Πόσο χρεώνει/σπείρα? Έχει "σκάσιμο"?  :D

 

(Άν και είμαι γνωστό θύμα του mojo, συμφωνώ απολύτως με αυτό που έγραψες  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry ρε παιδια αλλα αυτο δεν ειναι παραπληροφορηση??:http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_ds.htm  http://www.musiciansfriend.com/product/Fender-Classic-Player-Baja-Telecaster?sku=512765(την γνωμη μου για την κιθαρα την ειπα ,να μην τα ξαναλεω!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τον τυφλό γκουρού που ζει μόνος σε σπηλιές στην κορυφή του Θιβέτ τρώγοντας ακρίδες για να σου φτιάξει το μαγνήτη;

...

 

WTF? Πόσο χρεώνει/σπείρα? Έχει "σκάσιμο"?  :D

 

(Άν και είμαι γνωστό θύμα του mojo, συμφωνώ απολύτως με αυτό που έγραψες  :) )

 

Ναι, φάνηκε κάπως επιθετικό, να το δούμε χιουμοριστικά please!!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια (και για το karma ...) ;D

 

Έκατσα και έγραψα όλο αυτό το κατεβατό, γιατί για ένα διάστημα με απασχόλησε αρκετά το θέμα.

 

Με έτρωγε να βρω τη λύση και θα έσκαγα αν δεν ανακάλυπτα τι συνέβαινε!

 

Δε σας κρύβω ότι σκέφτηκα μέχρι και να ζητήσω αντικατάσταση της κιθάρας από τον Thomann (άσχετα με το πόσο μου αρέσει σαν όργανο), ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για το "γαμώτο" της υπόθεσης. Επειδή ένιωθα ότι έμμεσα, πιάστηκα "Κώτσος"...

 

Και ξαναλέω: με απασχόλησε κυρίως το ΗΘΙΚΟ μέρος της υπόθεσης, γιατί δε συμφωνώ καθόλου με την πολιτική της Fender (και πιθανότατα και άλλων εταιρειών) η οποία κάτω από τα specs των οργάνων κοτσάρει το κείμενο:

 

"Product Prices, Features, Specifications and Availability Are Subject To Change Without Notice"

 

Πχ στις CP50s και 60s στην αρχή έγραφαν στα specs ότι το τρέμολο είχε steel block και όταν αποδείχτηκε ότι ήταν "μουφα-steel" και άρχισαν οι πρώτες διαμαρτυρίες, αφαίρεσαν απλά τη λεξούλα "steel" από τα specs και ...ούτε γάτα ούτε ζημιά  ::)

 

Νομικά αυτή η τακτική μπορεί να στέκει...ΗΘΙΚΑ όμως τι γίνεται?  ::)

 

Θα το θεωρούσα πιο έντιμο τουλάχιστον, κάθε φορά που τα specs τροποποιούνται, να γίνεται μια επίσημη κοινοποίηση στο κοινό ώστε να είναι ενήμερο του τι πρόκειται να αγοράσει...

 

Κάτι τέτοια βλέπω και το έχω ρίξει τελευταία στις Gibson για να ξεχαστώ... ;D

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου