Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΩΡΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ :)

 

Δεν αντιλέγω, αλλα... τα λυπάμαι τοσα λεφτά ρε γαμώτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 699
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΩΡΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ :)

 

Δεν αντιλέγω, αλλα... τα λυπάμαι τοσα λεφτά ρε γαμώτο!!!

 

Σ΄αυτό συμφωνώ και εγώ(γιατί με τα παλιά αναλογικά το έχουν ξεφτιλίσει στην τιμή και απλώς ψάχνουν για ........) .Είναι προτιμότερο σ΄αυτή τη περίπτωση να πάρω 3 synths καινούργια παρά  ένα παλιό γιατί ξέρω ότι θα έχω τις δεκαπλάσιες δυνατότητες.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν είναι μόνο αυτό. Στα καινούρια συνθ υπάρχουν εξομοιωτές των παλιών αναλογικών. Και θα δώσετε την κλασική απάντηση "δεν είναι το ίδιο". Ακόμη και το 70% να πιάνουν (που στις περισσότερες φορές είναι πάνω απο 70) αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για το αυθεντικό αντι να πάρεις ενα 70% του αναλογικού + άπειρες παραπάνω δυνατότητες για λιγότερα χρήματα?

Το όλο θέμα με τα αναλογικά εξηγείται μόνο ως αντίκα-συλλεκτικό. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναγκαία να χρησιμοποιούνται και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν είναι μόνο αυτό. Στα καινούρια συνθ υπάρχουν εξομοιωτές των παλιών αναλογικών. Και θα δώσετε την κλασική απάντηση "δεν είναι το ίδιο". Ακόμη και το 70% να πιάνουν (που στις περισσότερες φορές είναι πάνω απο 70) αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για το αυθεντικό αντι να πάρεις ενα 70% του αναλογικού + άπειρες παραπάνω δυνατότητες για λιγότερα χρήματα?

Ευτυχώς ή δυστυχώς, το θέμα δεν είναι τόσο απλό για αρκετό κόσμο. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να συμβιβαστούν με το 70%, ούτε καν με το 99% δηλαδή. Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν όντως τον ήχο που μόνο ένα παλιό αναλογικό μηχάνημα βγάζει και οτιδήποτε λιγότερο τους φαίνεται λίγο! Δεν τους απασχολεί αν κάτι καινούριο θα έχει φοβερές δυνατότητες, θέλουν έναν συγκεκριμένο ήχο που δεν θα βρουν αλλού. Δεν ξέρω αν έχουν δίκιο ή άδικο όταν σκέφτονται έτσι, αν έχουν τη δυνατότητα να το υποστηρίξουν χαλάλι τους θα έλεγα. 8)

 

Το όλο θέμα με τα αναλογικά εξηγείται μόνο ως αντίκα-συλλεκτικό. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναγκαία να χρησιμοποιούνται και σήμερα.

Ακόμη κι έτσι να είναι, το γεγονός ότι ακόμα και σήμερα βγαίνουν (όπως είπες ο ίδιος) προσομοιώσεις παλιών αναλογικών synths σημαίνει ότι χρειαζόμαστε τον ήχο τους. Άρα έχουν χρησιμότητα και λόγο ύπαρξης και χρήσης αν ανήκεις στην κατήγορια των ασυμβίβαστων όπως τους περιέγραψα παραπάνω...

 

Υ.Γ. Για την ιστορία, ούτε εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο όλο το hype που υπάρχει γύρω από τα vintage. Αλλά ίσως να το πιστεύω γιατί δεν ανήκω στους πραγματικά τρελαμένους με τον ήχο, άρα δεν μπορώ να τους κρίνω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Για την ιστορία, ούτε εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο όλο το hype που υπάρχει γύρω από τα vintage. Αλλά ίσως να το πιστεύω γιατί δεν ανήκω στους πραγματικά τρελαμένους με τον ήχο, άρα δεν μπορώ να τους κρίνω...

 

ουτε εγώ ανήκω σε αυτούς αλλά τα μπασα που βγάζουν τα αναλογικά (στυλ moog) είναι φοβερά ρε γμτ... αυτή η αίσθηση οτι το μπασο σε χτυπάει κατευθείαν στο στομάχι,οτι σου προκαλέι αρρυθμίες στη καρδιά,είναι ανεπανάληπτη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην σε τρελαίνει το θέμα, απλά τα αναλογικά είναι πολύ λιγότερα πλέον σε σχέσει με τα καινούρια

 

Δε νομίζω, Alesis, Moog, DSI, Doepfer, Macbeth Systems, Vermona, Synthesizers.com, STS, Cwejman κ.λ.π. υπάρχουν πλέον πολλοί που κατασκευάζουν αναλογικά.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει  ότι το παλιότερο μοντέλο είναι καλύτερο πάντοτε από το νεότερο π.χ prohet 8,moog voyager

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι διαφορετικά.

 

απλώς γιατί προσφέρουν περισσότερα πράγματα

 

Ουκ εν τω πολλώ το ευ.  ;)

 

αυτό είναι στην κρίση του καθενός(τους αρέσει ο ήχος,είναι συλλεκτικά,αναμνήσεις τις τότε εποχής των πρώτον αναλογικών κτλ.)

 

Συμφωνώ, και επιπλέον είναι σημαντικό και το ότι κάποιος έχει συνηθίσει να δουλεύει με κάποιο synthesizer και όχι με κάποιο άλλο.

 

(γιατί με τα παλιά αναλογικά το έχουν ξεφτιλίσει στην τιμή και απλώς ψάχνουν για ........)

 

Οτιδήποτε έχει ζήτηση έχει και υψηλή τιμή. Το 1988-1989 ένα Minimoog το αγόραζες με 150.000 δρχ και ένα TB-303 με 30.000 δρχ, τώρα έχουν 3.000 και 1200 ευρώ αντίστοιχα (και αν τα βρεις). Αλλά, ναι συμφωνώ, ότι το έχουν ξεφτιλίσει με τις τιμές. >:(

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καταρχην ειμαι νεο μελος και δεν ξερω που να παω να συστηθω οποτε το κανω εδω.

με λενε γιωργο ειμαι απο αθηνα και τα συνθια μου ειναι τα εξης:

ensoniq asr-10

967969961943962964943964955959.jpg

roland juno 106

zm3442243.jpg

moog prodigy

Prodigy1.jpg

bass station

bassStation_l.jpg

korg poly 800

poly-800.jpg

roland d20

82417354_495dfc4918_o.jpg

mc303

d2Bright2Bfront.jpg

yamaha tg500

tg500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ YAMAHA MOTIF ES7 ΜΕ ΠΙΤΤΑ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ

ΕΝΑ KORG ΤRΙΝΙΤΥ V3

ENA YAMAHA(KI) PSR-A3

KAI ENA MODULE KORG 05R/W (COOL)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΕΚΤΙΚΟ ORLA 1976 ΜΕ ΞΥΛΙΝΗ ΕΠΕΝΔ.ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου