Προς το περιεχόμενο

Τόπος στη μουσική ...


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yameth ...

 

Με αφορμή τη πρωτοβουλία του captain error, θα ήθελα να προτείνω την διάθεση ενός χώρου στον οποίο τα μέλη θα μπορούσαν να κρεμάνε τη μουσική τους μόνο και μόνο για να μπορεί ο κάθε ένας απο εμάς να "κρεμάει" τη μουσική του.

 

Η μουσική μας να είναι διαθέσιμη για ακρόαση για τους υπόλοιπους χρήστες του noiz, αλλά για αξιολόγιση τόσο του αισθητικού, όσο και του τεχνικού μέρους της.

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλό, κυρίως για εμάς τους νέους μουσικούς. Θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε τεχνικές και να τις δείξουμε με ηχητικό παράδειγμα τη μουσική μας. Επίσης θα μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος να μιλήσει για τα "λάθη" της μουσικής σε επίπεδο ηχοληψίας, μίξης κτλ..

 

Γνωρίζω οτι κάτι τέτοιο κοστίζει χρηματικά (εννοώ τον χώρο που πρέπει να νοικιάσεις), αλλα πιστεύω οτι μια τέτοια κίνηση θα δώσει μια νέα πνοή στο site και, ίσως να θέσει νέα δεδομένα στις ιστοσελίδες μουσικής τεχνολογίας (στον ελλαδικό χώρο τουλάχιστον).

 

Φιλικά,

 

Τerumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κατι αναλογο στο noiz αν κοιταξεις στα demos αλλα ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο. Εγω θα προτεινα ενα πιο ξεκαθαρω section στο forum οπου οποιος γουσταρει να "ανεβαζει" links για τα κομματια του και κει να γινεται μια κουβεντα πανω σε τεχνικα και συνθετικα ζητηματα...

 

Δες---> The Listening Lounge-Future Music Forum

http://forum.midiaddict.com/viewforum.php?f=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρπτιμούσα πάντων η "δουλειά" να γινόταν καθαρά μέσω noiz και επαυξάνω στην αναγκαιότητα βελτίωσης στο demo section και στις προτάσεις του terumi.

 

.........There goes the old year, (PAei o palios o xronos).

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Downloads section είναι έτοιμο να δεχτεί τα κομμάτια σας.

Ήτε με την προσθήκη link προς κάποιο άλλο τόπο, ήτε με direct upload στο noiz.

Νομίζω ότι ο Captain Error είναι ο μόνος που έκανε χρήση.

Εκεί υπάρχει θέση για σχόλια και βαθμολόγηση...

Αν νομίζετε όμως ότι βολεύει καλύτερα ειδικός χώρος στο forum, να το δημιουργήσουμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σχεδον ο μονος που το χρησιμοποιησε ημουν εγω παρ' ολες τις προσπαθειες μου να μαζεψω κι αλλο κοσμο... :(

 

Γι' αυτο προτεινω ξεχωριστo χωρο στο forum, γιατι το demo section ειναι λιγο "κρυμμενο" και ο κοσμος δεν πολυ ασχολειται με αυτο. Θα εχουμε και μεγαλυτερη ανεση στον σχολιασμο και πιο αμεση επικοινωνια.

 

Επισης τα links πιστευω ειναι πιο ανετα στην χρηση για καποιον που ειναι ακομα στα 56kbps (και πιστευω στην Ελλαδα ειμαστε παρα πολλοι....) και μπορουμε να πετυχουμε και πιο καλη ποιοτητα σε sites τυπου SoundClick, musicV2 κλπ.

 

Αντε να δουμε και τις δυναμεις μας σαν electronica undergound scene (και οχι μονο) στην χωρα μας....

 

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την άποψή μου, θα έπρεπε να θεσπίσουμε κάποιους κανόνες για την όλη ιστορία...

 

Αφ'ενός θα έπρεπε όλοι μας να στέλνουμε τα κομμάτια μας σε κάποιο συγκεκριμένο φορμά (mp3 192Kbs πχ), για να μπορούμε να κατεβάζουμε σε κάποιο ανθρώπινο χρόνο.

Αφ'ετέρου να μπορεί ο κάθε δημιουργός να ανεβάζει ένα μόνο ένα αριθμό απο κομμάτια για να μην εξουσιάζει των συζητήσεών μας αυτός ο οποίος έχει τα περισσότερα κομμάτια.

 

Αυτά είναι που έχω κατα νού, άν κάποιος άλλος έχει κάποιο θέμα να θιξει, ας το κάνει.

 

Τέλος θέλω να θίξω κάτι που άκουσα :

Οτι ό,τι υπάρχει στο internet, όσον αφορά καλλιτεχνικό εκπόνημα, ΄χανει των πνευματικών του δικαιωμάτων. Ισχύει;

Βέβαια όταν το άκουσα δεν υπήρχαν τα online μαγαζιά μουσικής (iTunes κτλ). Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τίποτα επ'αυτού;

 

Σας ευχαριστώ

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείτε να ανεβάσετε τα κομμάτια σας στο Noiz για επίδειξη ή αξιολόγηση απο τους επισκέπτες και τα μέλη του forum.

 

Προτιμότερη μορφή σε αρχείο έως 1.5mb, Windows Audio Media (.wma) 64kbps 44100 stereo ή mono. (Είναι η ίδια ποιότητα με 128kbps σε mp3).

 

Αν πρόκειται για ολόκληρα κομμάτια, πρέπει να είναι δικής σας σύνθεσης, ακυκλοφόρητα, και να είστε κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων.

 

Για να κατοχυρωθείτε στέλνετε συστημένη ταχυδρομική επιστολή στον εαυτό σας με τη μουσική ή τους στίχους. Όταν το παραλάβετε μην το ανοίξετε, φυλάξτε το για πιθανή μελλοντική χρήση.

(Δεν υπάρχει πιό σίγουρος τρόπος κατοχύρωσης.)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να κατοχυρωθείτε στέλνετε συστημένη ταχυδρομική επιστολή στον εαυτό σας με τη μουσική ή τους στίχους. Όταν το παραλάβετε μην το ανοίξετε' date=' φυλάξτε το για πιθανή μελλοντική χρήση.

(Δεν υπάρχει πιό σίγουρος τρόπος κατοχύρωσης.)[/quote']

 

αν μιλησεις με ενα δικηγορο θα σου πει πως ειναι ο πιο ανασφαλης τροπος.

στην αμερικη αναφερεται και ως "the poor man's copyright"...

λυπαμαι αλλα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν μας έλεγες ποιόν τρόπο σου συνέστησε ο δικός σου δικηγόρος, ίσως να βοηθούσες.

Βέβαια, "it takes a rich man to support a lawyer..."

Το θέμα είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να σε κατοχυρώσει απόλυτα.

Αν προκύψει αντιγραφή / κλοπή, τότε θα προκύψει αντιδικία, κι έτσι κι αλλοιώς οι δικηγόροι θα τα φάνε...

Η λογική σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι τότε θα υπάρχει επίσημη σφραγίδα του κράτους με μια ημερομηνία που επικυρώνει ότι εσύ είχες το θέμα νωρίτερα. Ήτε είναι σφραγίδα απο τη Βιβλιοθήκη, ήτε από συμβολαιογράφο, ήτε από ταχυδρομείο, κλπ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου