Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι το nitro laquer?


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολους τους συμφορουμιτες!

 

Θελω να αγορασω μια βαση για ηλ. κιθαρα απο τον Θωμα και προσεξα οτι λεει not recommended for guitars with nitro laquer. Προφανως μιλαει για το finish(ελληνικη λεξη???) της κιθαρας. Ο ορος δε μου ειναι γνωστος, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η κιθαρα σου δεν ειναι Gibson ή Fender Custom Shop προχωρα αφοβα.

Επισης αν η κιθαρα σου ειναι ΜΕΤΑ το 1968 προχωρα παλι αφοβα.

 

Νitro Laquer finish ειναι το βαψιμο της κιθαρας με νιτροσελουλοζη.

 

Κανε ενα google και θα τα βρεις ολα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η κιθαρα σου δεν ειναι Gibson ή Fender Custom Shop προχωρα αφοβα.

Επισης αν η κιθαρα σου ειναι ΜΕΤΑ το 1968 προχωρα παλι αφοβα.

 

Νitro Laquer finish ειναι το βαψιμο της κιθαρας με νιτροσελουλοζη.

 

Κανε ενα google και θα τα βρεις ολα. 

 

Σ'ευχαριστω πολυ Superfunk!Ως ταπεινος κατοχος Ibanez και κατεξοχην πιανιστας/πληκτρας προφανως δεν ηταν δυνατον να γνωριζω κατι τοσο εξειδικευμενο! Προφανως η κιθαρα ειναι μετα το 1968 οποτε θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα προχωρησω αφοβα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω ενα σκαφος με nitro laquer finish το οποιο χρειαζεται καθαρισμα. μηπως εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο καθαριστικο για τετοια φινιρισματα? το φινιρισμα ειναι εξαιρετικα λεπτο και δεν εχω βαλει ποτε υγρα πανω (γιατι μεχρι προσφατως δεν ηξερα τι ειδους ηταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαριστικα της Gibson & Της Fender θα ειναι μια χαρα.

ΑΠΟΦΕΥΓΕ οτιδηποτε εχει ΑΛΚΟΟΛ και προς θεου μη παιξεις με αυτη την κιθαρα αν εχεις βαλει ΑUTAN για τα κουνουπια (ξερω τι σου λεω εκ ιδιας....μπυρας)

 

Επισης αποφευγε να ψεκαζεις οτιδηποτε ειδους αεροζολ (αποσμητικα χωρου,bug spray κτλ) κοντα της.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα σκαφος με nitro laquer finish το οποιο χρειαζεται καθαρισμα. μηπως εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο καθαριστικο για τετοια φινιρισματα? το φινιρισμα ειναι εξαιρετικα λεπτο και δεν εχω βαλει ποτε υγρα πανω (γιατι μεχρι προσφατως δεν ηξερα τι ειδους ηταν)

 

zippoκαυσιμο

 

γενικως, η ναφθα καθαριζει χωρις να κανει κακο

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νitro Laquer finish ειναι το βαψιμο της κιθαρας με νιτροσελουλοζη.

 

 

Νιτροκυτταρίνη κατα το Ελληνικοτερον...  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαριστικα της Gibson & Της Fender θα ειναι μια χαρα.

ΑΠΟΦΕΥΓΕ οτιδηποτε εχει ΑΛΚΟΟΛ και προς θεου μη παιξεις με αυτη την κιθαρα αν εχεις βαλει ΑUTAN για τα κουνουπια (ξερω τι σου λεω εκ ιδιας....μπυρας)

 

Επισης αποφευγε να ψεκαζεις οτιδηποτε ειδους αεροζολ (αποσμητικα χωρου,bug spray κτλ) κοντα της.

 

Ασχετο, αλλά θυμήθηκα το κουνουπέλαιο που μας δίνανε στο στρατό. Ελιωνε οποιοδήποτε πλαστικό ερχόταν σε επαφή εκτός από το μπουκαλάκι του. Ακόμα και το κοντάκι του όπλου γινόταν σαν τσίχλα στα σημεία που έσταζε αυτό το πράμα. Δε θέλω να σκεφτώ τι θα έκανε στο φινίρισμα αν ακούμπαγε πάνω σε κιθάρα... :o :o :o

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου