Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ρευματος-Ups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα ζευγαρι ενεργα monitors και εχω προβλημα με το ρευμα.Ολο το καιρο οταν τα εχω ανοιχτα και ανοιξω π.χ μια λαμπα η αλλη συσκευη που χρησιμοποιει ρευμα τα μονιτορσ γιατι μαλλον δεν εχουν αρκετο ρευμα σβηνουν για κανα 2 δευτερολεπτα(ακομα και αν ο γειτονας απο διπλα ανοιξει μια συσκευη  :o).Επισεις οταν κλεινω καμια συσκευη η διακοπτη μερικες φορες ακουω απο τα ηχεια ενα δυνατο peak του ρευματος και φοβαμε μην καουν καμια μερα.

  Εχω αγορασει πολυμπριζο ασφαλειας και το εχω συνδεσει με ενα voltage converter γιατι τα ηχεια δουλευουν στα 110V.Σκευτομαι να αγορασω ενα ups να τελειωνω με ολα αυτα !!!

  Πρεπει να παρω κατι συγκεκριμενο ? Δεν ειμαι σιγουρος για τι πρεπει ακριβως να προσεξω στην αγορα μου.Μπορει καποιος με γνωσεισ ηλεκτρονικης να με βοηθεισει ?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτα πρώτα θα πρέπει να σου ξεκαθαρίσω εξάρχής ότι όντως έχεις πρόβλημα με το ρεύμα και συγκεκριμένα με την γείωση.Χώρις να έχω φαντασία νομίζω ότι μένεις σε σπίτι με παλαιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση.Θα πρέπει να καταφύγεις σε Smart UPS το οποίο σε προστατεύει από τη υπερταση/υποταση του ρευματος.Τωρα για φίλτρο ρευματος δεν θα σου έλεγα να βάλεις διότι απλά κόβει το βραχυκυκλωμα και τιποτε άλλο.

Τον βόμβο που ακούς καμία φορά στα ηχεία σου οφείλεται όχι στην τάση του ρεύματος αλλά στην συχνότητα του.

Καλό θα είναι να μην τα έχεις μόνιμα ανοιχτά και εξαρχής το volume στο 0

 

Αυτά τωρά εξαποστάσεως δεν μπορώ να σου κάνω άλλη διάγνωση.

 

Μάρκες APC ή MGE (Smart - Active) όχι Passive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεια γιατι το ειχα ψαξει ηθελαν εναν converter 800 watt για να λειτουργεισουν καλα.Πρεπει και το ups να ειναι αντιστοιχεις ''εμβελειας'' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία δεν θέλεις να σου κρατάει σε τάση (σε ρεύμα) τα μόνιτορ σε περιπτωση διακοπής ρεύματος. Ετσι απλά ένα 600~750Watt είναι μία χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ άκου πρίν αγοράσεις UPS φώναξε ένα ηλεκτρολόγο διότι σίγουρα έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη πρίζα με την γείωση....στο είπα και πρίν.

Πρόβλημα στην γείωση= όχι μόνο πρόβλημα να κάψει τις συσκευές αλλά και σένα

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως είχα ανάλογα προβλήματα σε δωμάτιο χωρίς γείωση που διορθωσα πριν αρκετό καιρό.

 

Αν δεν έχεις γείωση, που σίγουρα δεν έχεις, θα πρέπει να το συζητήσεις με τον ηλεκτρολόγο σου και να σου τραβήξει, γενικά να σου φτιάξει τον πίνακα.

 

Οπως είπε και ο φίλος, αν και είναι σπάνια σαν περιπτωση, και ιδιαίτερα με τέτοιες συσκευές, σε περίπτωση π.χ. βραχυκυκλώματος, θα γίνεις ψητός, ισως και να λαμπαδιάσεις σε ενα φαντασμαγορικό θέαμα σπιθών, σαν τις ταινίες.

 

  ;D Αστειευομαι , αλλα το ups δεν θα σε βοηθήσει, είναι όπως τα είπε ο φιλος isega

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα με τα ρευματα δεν τα πολικαταλαβαίνω και έχω κάποιες απορίες στο θέμα κι εγω.Τις τυπώνω εδώ για να μην γράφω καινούριο θέμα.

 

Λοιπόν.

 

1)Παρατηρώ στο σπίτι όταν ανάβει κάτι που τραβάει πολλά watt να μειώνεται το φώς, άρα και η τάση συμπεραίνω απο μόνος μου.Αυτό οφείλεται στο ότι το ρεύμα που έχουμε είναι μονοφασικό?Είναι μόνο αυτό ή και κάτι άλλο?Ή μήπως δεν είναι αυτό?

 

2)Έστω και μια λάμπα να ανάψει τα ηχεία κάνουν ένα τσάφ σε όποια ένταση κι αν είναι.Τι είναι αυτό πάλι?Γείωση, απλά το μονοφασικό,κάτι άλλο?Υπάρχει περίπτωση να καεί τπτ?

 

3)Έχω μια υπόννοια ότι κάτι δεν πάει καλά γενικά με τη γείωση του σπιτιού.Αν και δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα απλά αρκετοί βόμβοι σε ότι έχει σχέση με ήχο και ηχεία.Στο πολύμπριζο που έχω στο πισί δείχνει ότι είναι όλα οκ με την γείωση?Είναι μούφα μήπως?Πώς θα καταλάβω αν έχω σωστή-αρκετή-καλή γείωση σε όλο το σπίτι?Μπορώ να κάνω καμμιά πατέντα αν κάπου έχω πρόβλημα?Σαν τελευταία λύση ξέρω είναι ο ηλεκτρολόγος.

 

Τένκ του γιού (και της κόρης αμα τέλς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά καλωδίωση, πολλά ρευματα που τραβάνε απο μία γραμμή, κάνουν τετοια φαινόμενα, τραβάς μάλλον πιο πολλά απο οτι μπορεί να σηκώσει ο πίνακάς σου, και κάποια σημεία δεν θα είναι γειωμένα, κατι συνηθισμένο σε παλαιότερα σπίτια.

 

Εικάζω , χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, αλλα για να γίνεται κουβέντα, και απο προσωπική εμπειρία, οτι εχεις σπίτι που κάποιο η κάποια δωμάτια , συνήθως τα livingroum , δεν είναι γειωμένα, και τραβάς απο μία ή δύο πριζες στην ίδια γραμμή με τον πίνακα πολλη τάση,

 

Ξαναπροτείνω εγω τον ηλεκτρολόγο, να στα φτιάξει όλα μια και καλή, κανε μια ερευνα, να συμφωνήσεις κατι και να τα φτιάξεις μιά και καλή,

 

Αναγκαίο κακό, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

 

Οι πρίζες σου είναι σουκο? ανοιξε αν ξέρεις, αν δεν ξερεις αγνοησέ το , να δείς αν έχουν γείωση αυτές που έχουν πρόβλημα. Δεν πιστευω να εχεις απλές πριζες και να τα εχεις βάλει ολα με T, και εχεις και adaptorakia για σούκο? ΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ ΤΖΖΖΖΖΖΖ Μπουφφφφφφ!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου