Προς το περιεχόμενο

Μετά το...CD τι;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

    Αν και γενικότερος ο τίτλος, θα ήθελα λίγη βοήθεια για συγκεκριμένη περίπτωση.

Φεύγοντας από την Αθήνα και ζώντας πια στην επαρχεία (thank God!), σκοπός μου είναι να ολοκληρώσω το προσωπικό μου studio, στο οποίο θα ασχολούμαι παραλληλα με την κύρια εργασία μου. Ήδη έχω έτοιμα μερικά τραγούδια στα οποία μαζί με ένα καλό μου φίλο-επαγγελματία στο τραγούδι- σκεφτόμαστε να τα προωθήσουμε καταρχάς τοπικα στην περιοχή, και κατά τη συνέχεια σε όλο και περισσότερο κοινό.

    Η μουσική και οι στίχοι δικοί μου, η ηχογράφηση και παραγωγή θα γίνει στο home studio μου για αρχή. Εξώφυλλα και layout θα γίνουν από τον αδερφό μου που έχει εμπειρία σε αυτά. Έχουμε γνωριμίες με τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς που θα παίζουν τα τραγούδια. Η δυσκολία μου είναι στην διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω αφού ετοιμαστεί το CD.

    ΟΚ, κατοχυρώνω τα τραγούδια με τους γνωστούς τρόπους που αναφέρονται στα άλλα posts, μετά;

1. Θα πρέπει να το πάω κατευθείαν στην ΑΕΠΙ, αν ναι πως θα ζητήσω απο τους σταθμούς να το παίξουν αν θα πρέπει να πληρώσουν κι όλας;

2. Αν στηριχτούμε σε δισκογραφική να κάνει τη διανομή, (όχι καμιά Heaven, αλλά σε αυτές που κυκλοφορούν εδώ όλη την τοπική μουσική) τι ποσοστό δικαιούνται; Αξίζει η δημιουργία δικού μου label;

3. Από τη στιγμή που όλα γίνονται από εμένα, και θεωρούμε πως μπορεί με αυτή την παραγωγή να κυκλοφορήσει, ποιές είναι οι απαιτήσεις μου;

 

 

ΥΓ: sorry για το μακροσκελές θέμα μου, αλλά θέλω με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες να εξηγήσω την κατάσταση...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειδικά το 3 μόνο εσύ το ξέρεις. Στην ΑΕΠΙ πήρες τηλέφωνο? Οι τοπικές αυτές εταιρείες διανομής..... δεν ξέρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτοί σίγουρα θα ξέρουνε  :-\, αλλά δεν θα ήθελα να πάω "ξυπόλυτος στ' αγκάθια". Φαντάζεσαι ποιά θα είναι για π.χ. η απάντηση στης δισκογραφικής όταν καταλάβει πως δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς να απαιτήσουμε, και μέχρι πού φτάνει η δική τους εμπλοκή;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχοντας πάρει 2-3 απόψεις από ένα forum δεν θα απέχεις και πολύ από το να είσαι "ξυπόλητος στ' αγκάθια". Εννοείται ότι καλό θα είναι αν άνθρωποι με δισκογραφία (που ζουν ανάμεσά μας στο noiz  :) ) σου πουν από 1-2 κουβέντες, αλλά ένα δικηγόρο και ένα λογιστή θα τον χρειαστείς για το "δια ταύτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhnx :) φίλε harilatron

Ψάχνοντας στο site της ΑΕΠΙ βρήκα το link για ένα νόμο περι πνευματικών δικαιωμάτων εδω:

 

http://www.aepi.gr/upload/laws/laws8.pdf

το οποίο είναι και το ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ!

αλλά με απλά ελληνικά, από το "καλημέρα σας" μέχρι το "καληνύχτα σας" πόσα αγκάθια θα πρέπει να προσπαθήσω να αποφύγω να μην πατήσω;;  :-\

Όπως οι περισσότεροι (χμμ μάλλον όλοι) που είμαστε εθισμένοι με τη μουσική,  όταν βλέπουμε οτι υπάρχει μια περίπτωση να κυκλοφορήσουν τα τραγούδια μας (έστω και σε μικρότερες κοινωνίες) και όχι απλα να βγάλουμε λεφτά (υπάρχει και το Τζοκερ άλλωστε, και σίγουρα πιο πιθανό είναι να κερδίσεις εκεί :P), αυτό δεν σημαίνει πως οι εμπλεκόμενοι θα πρέπει να καρπώνονται τις προσπάθειές σου επειδή απλά εσυ δεν εισαι του "συναφιου"....

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα πρέπει να το πάω κατευθείαν στην ΑΕΠΙ, αν ναι πως θα ζητήσω απο τους σταθμούς να το παίξουν αν θα πρέπει να πληρώσουν κι όλας;

 

Καταρχην δεν ΠΡΕΠΕΙ σωνει και καλα να πας στην ΑΕΠΙ.Η ΑΕΠΙ δεν ειναι υποχρεωτικη αν θες γραφεσαι αν θες οχι.

 

 

2. Αν στηριχτούμε σε δισκογραφική να κάνει τη διανομή, (όχι καμιά Heaven, αλλά σε αυτές που κυκλοφορούν εδώ όλη την τοπική μουσική) τι ποσοστό δικαιούνται; Αξίζει η δημιουργία δικού μου label;

 

Η δημιουργια δικου σου label ΔΕΝ αξιζει (αν δεν εισαι τουλαχιστον ο...Χατζηγιαννης).Θα σε "σκισει" ΚΑΝΟΝΙΚΑ το "κρατος"

 

3. Από τη στιγμή που όλα γίνονται από εμένα, και θεωρούμε πως μπορεί με αυτή την παραγωγή να κυκλοφορήσει, ποιές είναι οι απαιτήσεις μου;

 

εννοειται οτι δεν πρεπει,αν θες να ζεις στη πραγματικοτητα, να εχεις ΚΑΜΜΙΑ απαιτηση.

η δισκογραφια στην Ελλαδα εχει καταρευσει ολοκληρωτικα και σχεδον κανεις δεν βγαζει χρηματατα απο τα cd του,απλα τα χρησιμοποιει σαν μεσα κλεισιματος συναυλιων.....

 

η δικη μου συμβουλη?

 

Κοψε καμμια 500αρια "κομματια" & δωστα ΤΖΑΜΠΑ ,επισης κανε μια ιστοσελιδα απο οπου οποιοσδηποτε θα μπορει να κατεβασει ΔΩΡΕΑΝ τα κομματια σου.

 

Ετσι θα πετυχεις το ..ζητουμενο το οποιο ειναι ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μιας και είναι πολύ κατατοπιστική! :)

Ακριβώς, το θέμα δεν είναι να βγεί κέρδος από αυτή την προσπάθεια, αλλά να αρχίσουν να ακούγονται όλο και πιο πολύ τα τραγούδια καταρχάς εδώ στην τοπική κοινωνία, και αν δούμε ότι προχωράει το ζήτημα, και παραπέρα.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου