Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή κιθάρας σε μπασοειδές...


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια epiphone les paul-100(bolt on) και αφου δεν την χρησιμοποιω σαν κιθαρα σκεφτηκα να την κανω σε κατι μπασοειδές...

εχει γεφυρα tune-o-matic.

 

σκεφτηκα το εξής: αν βαλω 2 ή τρεις χορδες 80-65-50 ή κατι τετοιο κουρδισμενες EAD μια οκτάβα κατω απο την κιθάρα, κανω τις καταλληλές μετατροπες (nut,γεφυρα, truss rod) και συνδεσω τους δυο humbuckers σε σειρα θα εχω εναν μπασοειδή ήχο? οχι απαραίτητα σαν μπασο αλλα να γεμίζει τις κατω συχνότητες...

 

 

γινεται κατι τετοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορείς να κουρδίσεις σε EADG με τίποτα, οι χορδές μπάσου θα είναι υπερβολικά χαλαρές σε αυτό το κούρδισμα με την 24,75" σκάλα της λεσπόλ σου.

Μπορείς να πάρεις ένα σετ πεντάχορδου, να βάλεις τις 4 πάνω και να τις κουρδίσεις  σε EADG, θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα πιστεύω.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μπορεί να βάλει κανονικές χορδές και να κουρδίσει σε ADGC ώστε να έχει περίπου τη σωστή τάση.

(Φαντάσου ότι βάζεις καποτάστο -στο μπάσο  ;D - στο 5ο τάστο. Τι νότες έχεις (ADGC), τι τάση (την κανονική) και τι μήκος κλίμακας (απο 'κει και κάτω...περίπου κιθαρίσιον) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αααααααα. Βέβαια η καλύτερη λύση sotoman είναι να την πουλήσεις και να πάρεις ένα  μπασάκι έτσι? Φιλολογικά και για τη χαρά της δημιουργίας συζητάμε τη μετατροπή έτσι?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο τωρα να βγαινεις με το κιθαροdiyμπασο και αλλο με ενα που θα μπορουσε να εχει ο οποιοσδηποτε 8) 8) 8)

 

 

ο βασική ιδεα της μετατροπης ειναι να βαλω τις καταλληλες χορδες (σε gauge και σε νούμερο)σε κουρδισμα ΕΑDG (αν εχω δυο EA κλπ κλπ.) ετσι ωστε να εχω την ιδια πιεση στο μπρατσο με 6 χορδες κιθαρας EADGBE...

 

κωστα τι εννοεις να βαλω πενταχορδου? 125-95 κλπ κλπ? δηλαδη αν βαλω πολυ χοντρες χορδες θα αντισταθμισω το "προβλημα" της μικρής ταστιέρας?

 

χαρίλαε δεν θελω να κουρδίσω παραπάνω απο EADG γιατι τοτε θα είναι βαρύτονη κιθάρα και όχι επίδοξο μπάσο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κωστα τι εννοεις να βαλω πενταχορδου? 125-95 κλπ κλπ? δηλαδη αν βαλω πολυ χοντρες χορδες θα αντισταθμισω το "προβλημα" της μικρής ταστιέρας?

 

Ακριβώς αυτό εννοώ! Βέβαια δεν σου εγγυόμαι ότι η πίεση των χορδών θα είναι η ίδια, αν βάλεις 125άρι σετ π.χ. μπορεί να είναι χαλαρές και θα πρέπει να πάς σε 130άρι ή το ανάποδο, πάντως θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα από ότι θα είχες χρησιμοποιώντας 100άρες ή 105άρες χορδές 4χορδου!

 

Καλή επιτυχία στο πρότζεκτ, περιμένουμε ενημέρωση για τυχόν προοδους! ;)

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως για να υπολογίσεις τις τάσεις των χορδών για κάθε μήκος, νότα και gauge μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το "εργαλείο":

 

http://www.pacificsites.net/~dog/StringTensionApplet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον υπολόγισα οτι οι ιδανικές χορδες θα ήταν 170-120-095-055.

 

οι παχυτερες που μπορω να βρω ειναι 130. αν βαλω 130 στην ΜΙ θα εχω πίεση 26 λίβρες αντί για 37 που ειναι το κανονικο. τί μπορώ να κανω? υπαρχει καμια τρελή πατέντα?

 

λετε να ειναι πολυ πλαδαρη η χορδή? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου