Προς το περιεχόμενο

Ελατωματικα οργανα - Τοποθέτηση Γ. Στόλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τέλος, πιστεύω ότι ο βασικός λόγος για τον οποίο ψωνίζουμε από το Θωμά και τον κάθε Θωμά δεν είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε την ίδια τιμή στην Ελλάδα. Είναι ότι πλέον ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ τη διαδικασία της αναζήτησης, όπως κάνουμε με τόσα άλλα προϊόντα. Για ένα αυτοκίνητο, αξίζει τον κόπο. Για μία κιθάρα 500-1500 ευρώ, αμφιβάλλω.

 

Εν μέρη ναι, αλλά εμένα έχει αρχίσει να μου λείπει πολύ ένα μεγάλο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία και ελευθερία να χαζεύεις και να παίζεις! Ειδικά αν έχεις πάει 4-5 φορές σε μαγαζιά έξω...

 

@ fleamail

Σωστά... φαντάζομαι ότι όμως τα μαγαζιά - dealers θα κάνουν ένα 25-30% έκπτωση. Ή τέλος πάντων σίγουρα κάτι καλύτερο.

 

Σίγουρα! Ειδικά αν μάθεις και σε μερικά προιόντα το πόσο περιθόριο κέρδους τους δίνει ο Στόλλας πχ μετά είναι να τα πέρνεις μαζί τους και όχι με τους αντιπροσώπους!

 

Όσον αφορά αυτό που λές με τον νόμο κλπ... είναι αυτό που λέω και γω... είναι μία εποχή "ζύμωσης" νέων εξελίξεων, και επανατοποθέτησης πολλών συνισταμμένων..... όσοι το αντιοληφθούν γρήγορα, τόσο το καλύτερο γι αυτούς... ποτέ η "αγορά" δεν θα είναι ίδια με αυτή του '80 ή '90.... σαφώς ....

 

+100000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα. Το μουσικό όργανο είναι «αντικείμενο πόθου» και το μουσικό κατάστημα είναι ανάμεσα σε μας και το αντικείμενο του πόθου μας.

Κανείς δεν ερωτεύθηκε ποτέ ένα fax machine, ένα air condition ή ένα σκληρό δίσκο.

Ακόμα κι ένας έρωτας με ένα super duper κινητό γρήγορα ξεθωριάζει με την παρουσίαση του πιο εξελιγμένου μοντέλου.

Όμως με κιθάρα πχ. ξέρω αρκετούς που είναι πραγματικά ερωτευμένοι για χρόνια.

 

Τόσο οι πελάτες, όσο και οι έμποροι οφείλουν να ξεφύγουν από αυτή τη συναισθηματική κατάσταση και να αρχίσουν να συναλλάσονται σε μία περισσότερο ορθολογιστική βάση. Διότι ακριβώς σε αυτό το συναισθηματικό υπέδαφος της υπέρμετρης ερωτικής επιθυμίας έχουν φωλιάσει πολλοί κακοί έμποροι και πολλοί επιπόλαιοι πελάτες.

 

Βέβαια, υπάρχει και μία άλλη πιο δυσάρεστη διάσταση: ότι ναι μεν δεν ξέρω κανέναν που να έχει ερωτευθεί το φαξ του, αλλά ξέρω πάρα πολλούς που έχουν ερωτευθεί (πάλι και πάλι) το αυτοκίνητό τους - αν η εκτίμηση του κ.Στόλλα είναι σωστή, τότε η αγορά αυτοκινήτων θα ήταν ένα καθημερινό πεδίο μάχης, αλλά κάτι τέτοιο ΔΕ συμβαίνει καθόλου. Άρα (και λυπάμαι να το λέω) μάλλον ο σύγχρονος έλλην μουσικός έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα καταναλωτικής ανωριμότητας - είναι κάτω από το μέσο όρο του απαραίτητου επιπέδου πληροφόρησης που οφείλει να έχει ένας σύγχρονος καταναλωτής. Ας μη γελιόμαστε με τη πρόσφατη (σχετικά) τάση των αγορών από το εξωτερικό: ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα συνειδητής καταναλωτικής στάσης αλλά φαινόμενο που σχετίζεται με την "εξυπνακιδισμό" που υπάρχει στους νεοέλληνες και τίποτε περισσότερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία αναφορά για το συγκεκριμένο κατάστημα το οποίο διατηρεί και στην Θεσσαλονίκη κατάστημα λιανικής.

Μάλιστα βρίσκεται στην έξοδο της πόλης.

Σε επίσκεψή μου εκεί λοιπόν,με σκοπό την αγορά ακριβής ακουστικής κιθάρας-την πρώτη φορά-, ενώ για αγορά ηλεκτρικής -την δεύτερη-, ρώτησα για τα αντίστοιχα διαθέσιμα όργανα τα οποία και βρίσκονταν στη βιτρίνα του καταστήματος.Ο πωλητής, μου μίλησε σχετικά και μου ανέφερε τιμές.Να αναφέρω πως στο κατάστημα και τις δύο φορές έτυχε και ήμουν ο μόνος καταναλωτής-επισκέπτης.

Περνώντας στην ουσία λοιπόν,ζήτησα να παίξω δύο από τα όργανα που μ'ενδιέφεραν.

Μπορείτε να φανταστείτε την απάντηση;Για να παίξετε κάποιο όργανο πρέπει να μας τηλεφωνήσετε,να κλείσετε ραντεβού και να ξαναέρθετε από το κατάστημα.Φυσικά δεν ενέδωσε στις αιτιάσεις μου πως χρειάζομαι 40 λεπτά για να φτάσω στο μαγαζί,πως έχω διαθέσει πολλά παραπάνω για να έρθω κλπ. λέγοντάς μου πως αυτή είναι η πολιτική του καταστήματος.

Τα σχόλια δικά σας.Το αστείο είναι πως πράγματι λειτουργούν παγίως έτσι πράγμα που διαπίστωσα επισκεπτόμενος το κατάστημα για δεύτερη φορά όταν και βρέθηκα για άλλο λόγο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Nai, ontws etsi leitourgoun. Isws to kanoun gia na mporesoun na sou sthsoun organa - enisxytes kai oti xreiasteis, alla oti kai na leme exeis dikio. Einai apisteyto to taksidi mexri to stolla gia na sou poun na ksanaer8eis afou...kleiseis rantebou! Pragmatika osoi eimaste ellada thn exoume bammenh oikonomika. Elpizw toulaxiston me auth thn istoria me ta online shops na baloun oloi myalo (pwlhtes kai pelates) gia na bgei toulaxiston se kalo. (krinontas omws apo thn nootropia tou neoellhna tpt tetoio den prokeitai na symbei! lol)

 

  PS: fantazeste na 8esei o LAOS aithma sth boulh gia apagoreysh online agorwn? XAXAXAXx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα όμως κι εμείς οι Έλληνες όπως και οι Τούρκοι αλλά και πολλοί Βαλκάνιοι λαοί είμαστε εξαρτημένοι στο παζάρι! Γιατί είμαι σίγουρος πως αν βγεί αύριο ο Χ μαγαζάτορας και βγάλει έναν κατάλογο με πραγματικές και χαμηλές τιμές πάλι ο καταναλωτής θα πεί "κόψε κάτι" και αν δεν κόψει θα λέει μετά στον φίλο του "έσταξα 2000 ευρώ και δεν έκοψε τίποτα"  :) Δεν λέω ότι αποτελεί τον κανόνα αλλά είναι ένα συχνό φαινόμενο!

 

Όποιος έχει βρεθεί στη Πόλη θα έχει παρατηρήσει στα μαγαζιά τους Ιταλούς πχ να πέρνουν από τον πάγκο και να πάνε κατευθίαν ταμείο και να πληρώνουν και δίπλα ο Έλληνας να το έχει ρίξει στο σκληρό παζάρι με τον Τούρκο! Μάλιστα την τελευταία φορά που είμουν εκεί πρόσεξα ότι πολλοί Τούρκοι δεν δίνουν σημασία στους Έλληνες και πάνε κατευθίαν στα θήματα τους "Ευρωπαίους"!

 

 

 

 

Σε αυτό φταίμε εμεις..πολύ..Να αναφέρω το παρακάτω περιστατικό,χάριν εμπλουτισμου του thread

Βρισκομουν σε μαγαζί μια μέρα,χάζευα δοκίμαζα κλπ,και μπαινει άλλος ένας πελάτης ο οποιος ήθελε μια καλή θήκη για την κιθάρα του.του δίνει λοιπον ο καταστηματάρχης μία πολύ καλή σκληρή θήκη ,απο ξύλο επενδυμένη με ύφασμα.Του λέει (ειλικρινέστατα) κοίτα στη Γερμανία κάνει 150,εγώ στη δίνω 120.Και φαγώθηκε ο πελάτης μισή ώρα παζάρια να τη κατεβάσει στα 100.Τελικά ο μαγαζάτορας δε τη κατέβασε (και πολυ καλά έκανε).Συμβιβάζεται,ο άλλος συμφωνουν 120 και φευγει.Και μου λέει ο καταστηματάρχης ''ρε φίλε,αν του είχα πει 'ότι είναι απο καμουτσικια αφρικής η θήκη,και ότι το γαζί γύρω γύρω το έκανε μια γρια τυφλή στη γερμανία,και ότι κάνει ΄200 ευρώ,για σένα που είσαι φίλος 150 θα τα πλήρωνε και θα έλεγε και ευχαριστώ ,το θέλουμε το παραμύθι''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λέει (ειλικρινέστατα) κοίτα στη Γερμανία κάνει 150,εγώ στη δίνω 120.Και φαγώθηκε ο πελάτης μισή ώρα παζάρια να τη κατεβάσει στα 100.Τελικά ο μαγαζάτορας δε τη κατέβασε (και πολυ καλά έκανε).Συμβιβάζεται,ο άλλος συμφωνουν 120 και φευγει.Και μου λέει ο καταστηματάρχης ''ρε φίλε,αν του είχα πει 'ότι είναι απο καμουτσικια αφρικής η θήκη,και ότι το γαζί γύρω γύρω το έκανε μια γρια τυφλή στη γερμανία,και ότι κάνει ΄200 ευρώ,για σένα που είσαι φίλος 150 θα τα πλήρωνε και θα έλεγε και ευχαριστώ ,το θέλουμε το παραμύθι''

 

Ναι, αλλά εγώ τι χρωστάω όταν πηγαίνω σε μαγαζί, ρωτάω την τιμή μιας κιθάρας - από εταιρία που ξέρω όλα τα προϊόντα της απεξω κι ανακατωτά - που κάνει 800 ευρώ στο Θωμά και ο πωλητής μου λέει (ανειλικρινέστατα) "κάνει 1400 ευρώ αλλά εσένα στην αφήνω 1100"; Εσείς τι κάνετε όταν σας δουλεύουν έτσι; Εγώ είπα "άντε γειά" και όταν γύρισα σπίτι πάτησα www.thomann.de για τα δέοντα. Σιγά μην αλωνίσω την Αθήνα για να παζαρεύω με τέτοιους τύπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ο συγκεκριμένος τύπος ΄πουλάει πιο φθηνα απο το thomann.Και η θήκη που κάνει 160 ευρώ την εδινε 120.

Να φανταστεις ότι όταν τηλεφώνησα για να ρωτησω πόσο κάνει η prs se singlecut μου είπε ''μπά άσε αμα τη πάρεις απο thomann θα γλιτώσεις κανα κατοσταευρο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που ο συγκεκριμένος τύπος ΄πουλάει πιο φθηνα απο το thomann.Και η θήκη που κάνει 160 ευρώ την εδινε 120.

Να φανταστεις ότι όταν τηλεφώνησα για να ρωτησω πόσο κάνει η prs se singlecut μου είπε ''μπά άσε αμα τη πάρεις απο thomann θα γλιτώσεις κανα κατοσταευρο''

 

Και μένα μου έχει τύχει να αγοράσω πολλά πράγματα από Ελλάδα (κυρίως αξεσουάρ) σε τιμές φτηνότερες του Thomann, ακόμα και από αντιπροσωπείες. Μόνο που αυτό είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papaki μπορει κ να εχεις δικιο.παλια το καταστημα στη θεσσαλονικη δουλευε ετσι.ο μονος λογος που γινοταν αυτο ομως ηταν για να κατσει ο υπευθυνος στο τμημα με τις κιθαρες να σεταρει το οργανο να το δοκιμασεις κ να σου αρεσει.το να δοκιμασεις 3 καλες κιθαρες που ειναι ασεταριστες δεν λεει κατι...να πω κ κατι για πλακα?σκαει ενα παληκαρι σε μαγαζι μουσικων οργανων με το ακριβο του μπασσακι για σερβις.παει στον μαστορα κ του λεει.θελω να μου το φτιαξεις...δεν κανει καλο "σλαλομ" αυτα γινονται αν αγοραζεις απ το thomman αγαπητοι μου.

 

αληθεια,σανιδα του σνοουμπορντ εχει στο θωμα?

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου