Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πολυεφφέ


Maow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

Θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές κάποιων πιο έμπειρων διοτι θέλω να εμπλουτίσω τον ήχο μου με εφφέ.

Μιας και θα είναι η πρώτη μου επαφή με εφφέ κοίταζα για πολυεφφέ ωστε να πειραματιστώ με τον ήχο μου μέχρι να αποκτήσω κάποια εμπειρία ωστε να αρχίσω να μαζεύω πεταλάκια.

Διαθέτω από 150-350 ευρώ..Βασικά κοίταζα απο pod2 μέχρι κάποια boss gt-6, gt-8 ή κάτι σε ρακ (tc electronic)(μετάχειρα). Τα εφφέ που με ενδιαφέρουν είναι delay, reverb, flanger, chorus, wah (για wah μάλλον θα πάρω ξεχωριστό πετάλι) και θα μου άρεσε πάρα πολύ να είχα και looper, αυτό που επαναλαμβάνει το μηχάνημα ότι παίζεις (σαν το feature που έχει το BOSS DD-6(ν δεν κάνω λάθος)) Όσον αφορά το distortion θέλω κυρίως high gain ήχους...[move]ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ[/move]

 

ΥΓ: Πολύ ωραίο αυτό το κινούμενο  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφέρον αρθρο που συγκρίνει:

 

    * Behringer V-Amp Pro “VAP”

    * Boss GT-8 “GT8”

    * Digitech GNX3000 “GNX3K”

    * Line 6 POD XT Live (w/all Model Packs) “XTL”

    * Vox ToneLab SE “TLSE”

    * Zoom G9.2tt “G9”

 

Kewlpack's Head To Head MFX Shoot Out!

http://forum.thestompbox.net/showthread.php?t=5765

 

Οι τιμές έχουν κατέβει σε αρκετά από αυτά ;-)

 

Enjoy !!!

Memento Mori | Carpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις προπαγάνδα για την Τοnelab... μην παραξενευτείς. Αλλά επειδή όπου υπάρχει και καπνός υπάρχει και φωτιά, άκουσέ την οπωσδήποτε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρεις την tonelab πιθανοτατα να μην χρειαστεις ξεχωριστο wah

ειναι παρα πολυ καλο

 

τωρα για τα fx εξαρταται

Το pod που αναφερεις δεν εχει καλα fx (εχει καλες προσωμοιωσεις ενισχυτων)

Το gt-8 εχει πληθος fx κ ειναι η πιο παραμετροποιησιμη απο ολες σε αυτη την κατηγορια με αρκετα και καλα fx (μεγαλο της μειον ειναι τα οχι καλα wah & reverb)

Η tonelab και αυτη εχει αρκετα ποιοτικα fx (μεγαλο της μειον ειναι η απουσια loop κ ειναι περιορισμενη στην πληθωρα των fx της)

Τελος το G major απο tc ειναι η πλεον σταθερη αξια για Fx  ;)

 

Για all-around πολυεφφε θα σου προτινα το gt-8 μιας κ ειναι κ το φθηνοτερο ολων πλεον  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου περιοριζεται στις line 6 xt live, gt8, tonlelab.......Eν συντομια.....

 

Βραβειο καλων εφε Boss gt8

Bραβειο πιο δυσχρηστου μενου: Boss GT 8

 

Bραβειο καλυτερων high gain ηχων: line 6 xt live

Bραβειο τα κανω ολα (μετα τις 2) αλλα μετρια:  line 6

 

Bραβειο καλυτερων overdrives: Tonelab

Bραβειο χειροτερων high gain ηχων: Tonelab

 

Ποια θα επαιρνα αν ημουν στη θεση σου?Μαλλον την gt8 κοιταζοντας με την ακρη του ματιου μου την tonelab (παραβλεποντας την αναπηρια της στο high gain)

 

Τι θα επαιρνα αν δεν εβαζες τον περιορισμο πολυεφε: ολα τα εφε που ανεφερες σε stand alone πεταλακια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Y.Γ μην παρεις rack εφ οσον εισαι αρχαριος, εινια πιο πολυπλοκα και θα χρειαστει να μπεις και στον κοσμο του midi καποια στιγμη οποτε αστο γι αργοτερα. Επισης τα σοβαρα racks δεν εχουν ενσωματωμενο distortion.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η λύση του ρακ μόλις που μου πέρασε από το μυαλό, δεν το έχω σκεφτεί και πολύ σοβαρά.. Αν πάων προς τα κει υπάρχουν και άλλα προβλήματα που πρέπει να λύσω.(τελικός ???)

Προς το παρόν νομίζω ότι οι 2 επικρατέστερες λύσεις (πολύ πιθανόν να αλλάξουν όταν πάω για δοκιμή) είναι:

1)Αν αποφασίσω ότι με ενδιαφέρει  πειραματισμός με προσομοιώσεις ενισχυτών και λιγότερο με εφφέ pod2 + κάποια ξεχωριστά πεταλάκια (κανα φτηνιάρικο της πλάκας looper παίζει?)

2)Αν αποφασίσω ότι θέλω να αφιερώσω κάποιο σεβαστότατο χρονικό διάστημα υποθέτω, για να πειραματίζομαι με δεκάδες ήχους και εφφέ πάνω στα εφφέ των εφφέ, η GT-8..(στον Καγμάκη να παω να την δοκιμάσω θα με αφήσει ε? ή θα με κοιτάει λες και σκότωσα τη μαμά του?? :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η λύση του ρακ μόλις που μου πέρασε από το μυαλό, δεν το έχω σκεφτεί και πολύ σοβαρά.. Αν πάων προς τα κει υπάρχουν και άλλα προβλήματα που πρέπει να λύσω.(τελικός ???)

 

προς τι ο τελικος???  ???

 

 

Υ.Γ Το g major δεν ειναι πιο δυσχρηστο απο το gt-8 παντως (αν εξαιρεσεις τον τομεα του Midi για να το συνδεσεις με ενα midi controller που κ παλι αν βαλεις ενα fcb 1010 κ δεν εχεις ιδεα πως να το σεταρεις υπαρχουν ετοιμα αρχεια για σεταρισμα  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τι ο τελικος???  ???

 

Γιατί μου το κάνεις αυτό???? ;D

 

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω τα εφφέ του G-Major πχ σε έναν ενισχυτή χωρίς FX loop?

 

Είμαι άσχετος σε θέματα συνδεσμολογίας το ξέρω :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου