Προς το περιεχόμενο

Alesis andromeda A6 ΠΡΟΣΟΧΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2. Δημοσιοποίησες κάποια προσωπικά μου στοιχεία σε ένα δημόσιο forum ΧΩΡΙΣ την άδειά μου (και μάλιστα χωρίς να στα έχω γνωστοποιήσει εγώ). Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο λόγος που έχεις κάρμα -1 αλλά δεν θα μου έκανε και εντύπωση αν ίσχυε κάτι τέτοιο. Σε forum με σκληρό moderating, πέφτει ακόμα και ban για κάτι τέτοια.

 

Ακριβώς αυτός ήταν ο λόγος. Αρχικά ο ruffneck απευθύνθηκε υποτιμητικά στον Alchemist, αναφέροντάς τον με το nickname του, αλλά αυτό δεν τον... ικανοποίησε: έκρινε σκόπιμο να επιστρέψει στο post και να αναφέρει τα πραγματικά στοιχεία του μέλους Alchemist.

 

Αν ήσουν σωστός ruffneck, απλά θα διόρθωνες το ορθογραφικό σου λάθος και θα έμενες σιωπηλός, αλλά η όλη σου προσπάθεια ήταν προς την κατεύθυνση του να δικαιολογήσεις το λάθος σου, υποτιμώντας τον άλλο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς Wow!

Ξέρω ότι είστε φιλαράκια με τον Alchemist και καλά κάνετε και είστε αλλά πρέπει να είμαστε και αντικειμενικοί.Δεν είχα πρόβλημα με την διόρθωση (αν και θα γινόταν από μέρους μου γιατί πάντα κάνω τσεκ στα κείμενα έστω και καμιά φορά καθυστερημένα λόγο χρόνου)του Alchemist αλλά με το Ξέσπασμα του και  εννοώ αυτό Μάλλον ήθελε να πει "πολλοί ήταν οι άτυχοι" και το σκότωσε γιατί εδώ που τα λέμε πάει πολύ 3 λάθη σε 4 λέξεις. Γ@μώ τα ελληνικά που ξέρουμε δηλαδή! .Δεν νομίζω ότι ήταν και η καλύτερη συμπεριφορά γιατί άλλο να ενημερώσεις τον άλλον και άλλο να ξεσπάσεις απάνω του επειδή το έχεις δει και σε άλλους υπάρχει διαφορά και το ξέρεις καλά.Από  εκεί ξεκίνησαν όλα και έγινε ότι έγινε. Γι΄αυτό και ο λόγος που διαμαρτυρήθηκα για το κάρμα μου.Άμα είναι καμιά φορά και συμμετάσχουμε σε καμία κουβέντα  και τύχει κάτι παραπλήσιο, εσύ κάτσε σιωπηλός  και εγώ ας ξεσπάω σε σένα δεν τρέχει τίποτα.Αυτό μου λες με λίγα λόγια και αφού είναι και δικός μας ας μην του πειράξουμε και το κάρμα του για το ξέσπασμα του.Αποτέλεσμα φταίω και εγώ για ότι αναφέρθηκε στον Alchemist αλλά απο την άλλη κάτι προηγήθηκε  και αυτό είναι ο λόγος που προαναφέρθηκα.Πάντα φιλικά :)

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε φιλαράκια, ούτε που τον ξέρω τον άνθρωπο.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι χωρίς σημασία - αντίθετα, εγώ προσωπικά πρέπει να σου είμαι ευγνώμων για το ότι μας ενημέρωσες για το Andromeda, το οποίο σκεπτόμουν να αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Αλλά οι κανόνες καλής γειτονίας είναι άλλο θέμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν το Andromeda και για οσους σκευτονται να το αγορασουν ενα δωρακι απο εμενα....

 

Ενα απο τα καλλιτερα Synth που κατασκευαστηκαν ποτε μαγκες(Αν και Alesis...)

 

Καλη μελετη ;)

 

www.wohmart.com/a6/tandt/A6TipsAndTricks.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα καλλιτερα Synth που κατασκευαστηκαν ποτε μαγκες(Αν και Alesis...)

 

Συμφωνω.

 

Eγω βγαζω το καπελο στην Alesis και για το fusion,ανεξαρτητος των αρχικων bugs και την κακη προωθηση του.Πολυ καλο μηχανακι το fusion ειδικα τωρα με την τιμη που εχει....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα Α6 που ήρθαν στην Έλλαδα έχουν ένα εύρος από serial numbers τα οποία στα υπόψιν ότι είναι προβληματικά. Το πρώτο Andromeda που είχα, είχε ένα πρόβλημα στην 12η φωνή σε συγκεκριμένο εύρος του κλαβιέ και ήταν φανερό σε κάποιους ήχους μόνο. Όταν γνωστοποίησα το πρόβλημα στην Alesis USA αυτό που έκαναν ήταν να με παραπέμψουν στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία στην Αθήνα. Μίλησα με τον ηλεκτρονικό μέσω τηλεφώνου, ο οποίος αν και ευγενικός είχε μαύρα μεσάνυχτα για το synthesizer.

 

Κοντολογοίς, δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι τους έλεγα. Κανονίζουν να μιλήσω με Alesis Germany, όπου εκεί ο τεχνικός είχε γκρι μεσάνυχτα και μετά από βηματική καθοδήγηση δική μου μπόρεσε να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Ευγενέστατος ο ανθρωπος πάντως και φυσικά το πρώτο Andromeda έφυγε και ήρθε το δεύτερο... το οποίο είχε το ίδιο πρόβλημα στην 10 ή στην 11 φωνή νομίζω, πάλι στο ίδιο έυρος του κλαβιέ και με τους ίδιους ήχους. Αντί να κάνω την ίδια διαδικασία αποφάσισα ότι το πρόβλημα παραείναι μικρό για αυτά που προσφέρει το Andromeda. Bugs ναι υπάρχουν αλλά προσωπικά δεν με ενοχλούν γιατί πρώτον είναι περιστασιακά και σχετίζονται με λειτουργίες που δεν χρησιμοποιώ.

 

Όσον αφορά στους preset ήχους, οι 90 από τους 100 είναι για μπάτσες, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Αν δεν γνωρίζει κάποιος περί σοβαρών synthesizers, αν βαριέται να προγραμματίσει και αν περιμένει να γυρίσει ένα κουμπί και να συμβούν πράγματα δια μαγείας, καλύτερα να πάρει κάτι άλλο. Σε όλους αυτούς (naysayers) που έχουν αμφιβολία περί μπάσου, να δώσω την ιστοσελίδα με απευθείας σύγκριση Minimoog και Andromeda από χρήστες που ισχυρίζονταν ότι το Minimoog έχει πιό παχύ ήχο (το γνωστό και κυριως αδικαιολόγητο κόμπλεξ χιλιάδων πληκτράδων), για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Ναι, έχω και Minimoog Voyager.

 

Το signal path στο Α6 είναι VCO-VCF-VCA και είναι προφανώς αναλογικό. Οι περιβάλλουσες και τα εφφέ είναι ψηφιακά. Το ότι μετατρέπεται το σήμα από αναλογικό σε ψηφιακό στην έξοδο δεν μου λέει τίποτε απολύτως και ούτε είναι προβλημα. Αν κάποιοι νομίζουν ότι οι περιβάλλουσες είναι αργές, υπάρχουν τρόποι να γίνουν και σαφώς γρηγορότερες, αν έχουν πρόβλημα με τα clicks στην αρχή: 1ο) να διαβάσουν κάτι περί ακουστικής φυσικής μήπως και μπορέσουν να χωνέψουν ότι το τίμημα για πολύ γρήγορες περιβάλλουσες σε *κάποιους ήχους* είναι τα clicks και 2ο) υπάρχουν τρόποι να διορθωθεί και αυτό αλλά όχι με το να παραπονιόμαστε στα διάφορα forums.

 

Μπορεί τούτο το μήνυμα να ακούγεται λίγο εριστικό αλλά έτσι μου βγήκε. Προσωπικά, θα αγόραζα και δεύτερο. Αν κάποιος θέλει να περισσότερες πληροφορίες ας στείλει ενα email στο ikazlar#hotmail.com να διαφωτίσω όσο περισσότερο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην,καλως ηρθες στο noiz.

Χαιρομαι που ξερεις αρκετα πραγματα για το andromeda,αρα μπορεις να βοηθησεις και να λυσεις πολλες αποριες για ενα πραγματικα πολυ δυνατο οργανο.

Σε παρακαλω να δωσεις γρηγορα το site με τις συγκρισεις στον ηχο γιατι θα με ενδιεφερε πολυ..... :D

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα Α6 που ήρθαν στην Έλλαδα έχουν ένα εύρος από serial numbers τα οποία στα υπόψιν ότι είναι προβληματικά. Το πρώτο Andromeda που είχα, είχε ένα πρόβλημα στην 12η φωνή σε συγκεκριμένο εύρος του κλαβιέ και ήταν φανερό σε κάποιους ήχους μόνο. Όταν γνωστοποίησα το πρόβλημα στην Alesis USA αυτό που έκαναν ήταν να με παραπέμψουν στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία στην Αθήνα. Μίλησα με τον ηλεκτρονικό μέσω τηλεφώνου, ο οποίος αν και ευγενικός είχε μαύρα μεσάνυχτα για το synthesizer.

 

Κοντολογοίς, δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι τους έλεγα. Κανονίζουν να μιλήσω με Alesis Germany, όπου εκεί ο τεχνικός είχε γκρι μεσάνυχτα και μετά από βηματική καθοδήγηση δική μου μπόρεσε να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Ευγενέστατος ο ανθρωπος πάντως και φυσικά το πρώτο Andromeda έφυγε και ήρθε το δεύτερο... το οποίο είχε το ίδιο πρόβλημα στην 10 ή στην 11 φωνή νομίζω, πάλι στο ίδιο έυρος του κλαβιέ και με τους ίδιους ήχους. Αντί να κάνω την ίδια διαδικασία αποφάσισα ότι το πρόβλημα παραείναι μικρό για αυτά που προσφέρει το Andromeda. Bugs ναι υπάρχουν αλλά προσωπικά δεν με ενοχλούν γιατί πρώτον είναι περιστασιακά και σχετίζονται με λειτουργίες που δεν χρησιμοποιώ.

 

Όσον αφορά στους preset ήχους, οι 90 από τους 100 είναι για μπάτσες, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Αν δεν γνωρίζει κάποιος περί σοβαρών synthesizers, αν βαριέται να προγραμματίσει και αν περιμένει να γυρίσει ένα κουμπί και να συμβούν πράγματα δια μαγείας, καλύτερα να πάρει κάτι άλλο. Σε όλους αυτούς (naysayers) που έχουν αμφιβολία περί μπάσου, να δώσω την ιστοσελίδα με απευθείας σύγκριση Minimoog και Andromeda από χρήστες που ισχυρίζονταν ότι το Minimoog έχει πιό παχύ ήχο (το γνωστό και κυριως αδικαιολόγητο κόμπλεξ χιλιάδων πληκτράδων), για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Ναι, έχω και Minimoog Voyager.

 

Το signal path στο Α6 είναι VCO-VCF-VCA και είναι προφανώς αναλογικό. Οι περιβάλλουσες και τα εφφέ είναι ψηφιακά. Το ότι μετατρέπεται το σήμα από αναλογικό σε ψηφιακό στην έξοδο δεν μου λέει τίποτε απολύτως και ούτε είναι προβλημα. Αν κάποιοι νομίζουν ότι οι περιβάλλουσες είναι αργές, υπάρχουν τρόποι να γίνουν και σαφώς γρηγορότερες, αν έχουν πρόβλημα με τα clicks στην αρχή: 1ο) να διαβάσουν κάτι περί ακουστικής φυσικής μήπως και μπορέσουν να χωνέψουν ότι το τίμημα για πολύ γρήγορες περιβάλλουσες σε *κάποιους ήχους* είναι τα clicks και 2ο) υπάρχουν τρόποι να διορθωθεί και αυτό αλλά όχι με το να παραπονιόμαστε στα διάφορα forums.

 

Μπορεί τούτο το μήνυμα να ακούγεται λίγο εριστικό αλλά έτσι μου βγήκε. Προσωπικά, θα αγόραζα και δεύτερο. Αν κάποιος θέλει να περισσότερες πληροφορίες ας στείλει ενα email στο ikazlar#hotmail.com να διαφωτίσω όσο περισσότερο μπορώ.

 

επιτέλους και ένα άνθρωπος που ξέρει πολύ καλά για τι μιλάει. Καλως ήρθες στην πάρεα μας. Πάντως να σε ενημερώσω οτι έχω φίλο μου που τού έβγαλε πρόβλημα στο boot οπότε και το όργανο του ήταν εντελώς άχρηστο. Ότι το ανδρομέδα είναι το δευτερο καλύτερο συνθ όλων των εποχών (πρώτο φυσικά το CS-80) είναι κοινό μυστικό. Αλλά με βρίσκεις σύμφωνο δεν θα τα χαλάσουμε επιδη ένα όργανο έχει ένα ενοχλητικό bug αρκέι να είναι φυσικά λειτουργικό.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα  :)

 

Πάντως να σε ενημερώσω οτι έχω φίλο μου που τού έβγαλε πρόβλημα στο boot οπότε και το όργανο του ήταν εντελώς άχρηστο.

 

Τον λένε Χρήστο μήπως; :)

 

Σε παρακαλω να δωσεις γρηγορα το site με τις συγκρισεις στον ηχο γιατι θα με ενδιεφερε πολυ.....

 

Ναι, να το βρω πρώτα. Το είχα στείλει στο forum της Moog, αλλά το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχαν ηχογραφήσει τον ίδιο ήχο, φτιαγμένο από Andromeda και από Minimoog (καμμιά 10αριά τέτοιους ήχους) και μετά ρώτησαν τους ορκισμένους οπαδούς του Minimoog ποιό είναι τι. Και εκεί φυσικά έπεσε το γέλιο. Να βρω το link όμως..

 

αρα μπορεις να βοηθησεις και να λυσεις πολλες αποριες για ενα πραγματικα πολυ δυνατο οργανο.

 

Ναι φυσικά, αν μπορώ.

 

(πρώτο φυσικά το CS-80)

 

Πολύ καλό το CS-80, απίστευτο ring modulation και aftertouch. Tο περίεργο είναι ότι έγινε γνωστό για ήχους που δεν είναι από CS-80 απλά μην ξέροντας τι άλλο μπορεί να είναι, είπαν CS-80. Μιλάω για διάφορες δουλειές του Βαγγέλη Παπαθανασίου βέβαια...

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου