Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτό εννοώ, αλλά αν δεν υπάρχει τελικά όπως λέει ο johnnyk σκουραίνουν τα πράματα, γιατί με 7 knobs δεν χάρηκαν και πολλοί!!!

 

κοίτα,vst editor μάλλον θα έχει ή θα δημιουργηθεί στην πορεία. αλλά vst plug in σαν το virus ti το βλέπω απίθανο να έχει, θα το είχαν διαφημήσει.

η super έκπληξη είναι οτι θα είναι πλήρες wavetable synth εκτός απο κλασικό va και επίσης θα είναι (σχεδόν) πλήρες fm synth.

η τιμή που έχει μου κάνει τεράστια εντύπωση,άνετα θα έδινα τα διπλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο είναι αυτό; Μιλάτε τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές ωρε...

Αυτό είναι το Komplexer και ενώ όντως είναι πολύ καλό, η σύγκριση με το Blofeld είναι τελείως άκυρη καθότι το ένα είναι hardware και το άλλο software...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΓΟΥΡΑ Alchemist ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΠΛΑ ΤΟ komplexer ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ Waldorf(ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ Μicro q).ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΤΟ ΛΕΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΑ ΚΑΝΩ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dε νομίζω να εννοεί το vst, ή λάθος νομίζω;

Τι να σου πω, εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει hardware έκδοση του Komplexer. Άρα μιλάμε για το VST.

 

Φίλε GEOfx, απλά ακούστηκε σαν απευθείας αντιπαράθεση των δύο synths. Αν ήταν χάριν ενημέρωσης, σωστά τα λες και έχεις δίκιο, το Komplexer ουσιαστικά αντιγράφει το Micro Q (μπορείς μέχρι και να εισάγεις patches από το ίδιο το όργανο στο Komplexer).

Από την άλλη, το Blofeld προβάλλει όχι μόνο τον ήχο του αλλά και την εμφάνιση που είναι σαφώς γουστόζικη! Αυτό είναι κάτι που δεν θα καταφέρει να προσφέρει κανένα soft synth, ευτυχώς ή δυστυχώς... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ οπότε αφού λύθηκε αυτό, μάλλον παίρνει σοβαρή υποψηφιότητα το blofeld για μετά τις γιορτές!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ κοιτάω αποκλειστικά σε hardware γιατί καλά τα soft synths αλλά γίνονται όλο και πιο CPU res. hungry. Κι αν έχεις πολλά στο κομμάτι κάτι μπορεί να μην πάει καλά. Επίσης το hardware ποτέ δεν θα "κλατάρει" λόγω του PC.

 

JohhnyK τώρα που το λες και τα ξανακοιτάω, πράγματι το Blofeld μου φαίνεται πιο εύχρηστο. Αλλά δεν έχει MIDI out ούτε MIDI through όπως το Micro Q. Bέβαια, το Micro Q δεν έχει USB, αλλά με την έλλειψη των δυο ανωτέρω μικραίνουν οι δυνατότητες για να συνδέσεις έναν ωραίο controller με πολλά κουμπιά και faders για real time χρήση παράλληλα με το keyboard. (Για την ακρίβεια, μηδενίζονται ή κάνω λάθος;)

 

Πάντως διαβάζω ότι τα pre-release μοντέλα που έχουν φτιαχτεί μέχρι τώρα έχουν bugs, τα οποία ευελπιστούμε να μην υπάρχουν στα μοντέλα των μαγαζιών.

 

Αλήθεια, πολλά DAW δεν έχουν την δυνατότητα να συνδέσεις hardware synths και να το χειριστείς σαν VSt plug in; Ας πούμε το νέο Αbleton 7 που βγαίνει σε 12 μέρες την έχει σίγουρα αυτήν τη δυνατότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου