Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάλωσέ με, ποδοπάτησέ με, κάνε με κουρέλι! Αν και το ότι έχει USB το ήξερα, και δεν προεξοφλεί 100% την παρουσία editor παρά μόνο το in/out με τους υπολογιστές (Σόρι πάντως...)

 

Αλλά να μην έχουν ένα midi out...; Xάθηκε να βάλουν ένα; Mπορεί να μην θέλουμε να έχουμε pc μαζί μας και να επιθυμούμε επεκτάσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mάλωσέ με, ποδοπάτησέ με, κάνε με κουρέλι! Αν και το ότι έχει USB το ήξερα, και δεν προεξοφλεί 100% την παρουσία editor παρά μόνο το in/out με τους υπολογιστές (Σόρι πάντως...)

 

Αλλά να μην έχουν ένα midi out...; Xάθηκε να βάλουν ένα; Mπορεί να μην θέλουμε να έχουμε pc μαζί μας και να επιθυμούμε επεκτάσεις.

 

Σε πατώ και γουστάρω!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα MIDI OUT. Αλλά ας μην γελιόμαστε το blofeld ειναι μηχανή του μέλοντος και στο μέλλον η ύπαρξη υπολογιστή για studio και live θα είναι εξαναγκαστική. Εγώ να προσθέσω οτι για τωρινή τεχνολογία η 25 πολυφωνία είναι απλώς λίγη , όχι οτι δεν μας φτάνει . Μας φτάνει και μας περισεύει αλλά αφόυ πια οδεύει (η τεχνολογία) για τα καλά στην εποχή των multicore καλό είναι και οι εταιρείες hard synth να συμβαδίζουν γιατι τους βλέπω να χάνουν την μπάλα. Έξάλλου είναι ώρα να σουτάρουν τόσο το midi όσο και το usb. Κάτι πήρε το αυτί μου για usb3 που θα είναι 10 φορές πιο γρήγορο απο το USB2.

 

Πάντως για να το ξεκαθαρίσω editor σε αυτήν την έκδοση δεν θα υπάρχει προς το παρόν για το blofeld αλλά θα είναι διαθέσιμος για download στο μέλον.

 

Για μένα το usb το θέλω για ένα λόγο , ούτε για midi ούτε για editor . Μέσω USB γίνεται update στο OS του μηχανήματος. Για παράδειγμα στο VIRUS προσθέτουν απο εξτρά λειτουργίες μέχρι ολόκληρο σύστημα ηχοσύνθεσης. Κρίμα που η Waldorf δεν είναι ACCESS.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΓΓΕΙΛΑ ΤΟ BLOFELD. Φυσικά απο τον Θωμά. Επέλεξα bank transfer αντι πιστωτικής . Ξέρει κανείς πόσο χρεώνουν οι τράπεζες εδώ στην ελλάδα?

 

Εννοείται οτι θα σας ενημερώνω συνέχεια για κάθε στάδιο της αγοράς και της απόκτησης του Blofeld. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στα 13 ευρω ειναι το κοστος μεταφοράς.

 

καλορίζικο! αναμένουμε εντυπώσεις γιατι και εμεις καιγομαστε να το ζητησουμε απο τον αι βασίλη ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να συμπληρώσω πως αν ο λογαριασμός σας υποστηρίζει ebanking, κάντε το μέσω αυτού. Ουσιαστικά έμβασμα στέλνεις, μόνο που το κάνεις εσύ από την άνεση του σπιτιού σου, απλώς συμπληρώνοντας τα στοιχεία που σου στέλνει ο έμπορος στη φόρμα παραγγελίας. Και το καλύτερο είναι ότι αντί των 13€ χρεώνεσαι μόνο 0.30-0.50€

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως - αν μου επιτρέπετε μία μικρή παρέμβαση - νομίζω ότι αρκετός ντόρος γίνεται για κάτι που δεν έχει δει κανείς μας ακόμη. Η νηφάλια γνώμη μου είναι ότι με 400 ευρώ παίρνεις ένα synth των... 400 ευρώ, και αυτό τα λέει όλα για το πόσο καλό θα είναι το συγκεκριμένο όργανο.

 

Ελπίζω σε ευχάριστες εκπλήξεις, συνοδευόμενες από ηχητικά τεκμήρια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως - αν μου επιτρέπετε μία μικρή παρέμβαση - νομίζω ότι αρκετός ντόρος γίνεται για κάτι που δεν έχει δει κανείς μας ακόμη. Η νηφάλια γνώμη μου είναι ότι με 400 ευρώ παίρνεις ένα synth των... 400 ευρώ, και αυτό τα λέει όλα για το πόσο καλό θα είναι το συγκεκριμένο όργανο.

 

Ελπίζω σε ευχάριστες εκπλήξεις, συνοδευόμενες από ηχητικά τεκμήρια.

 

θα σου πάρω ένα διαστημόπλοιο να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος.

 

Αυτό με το “ακούω το σύνθ πριν το πάρω” , ποτέ δεν το κατάλαβα. Ένα συνθ δεν υποτίθεται οτι μπορεί να κάνει εκατομμύρια των εκατομμυρίων ήχους , πως είναι δυνατόν σε 2 ώρες να το καταλάβεις? Και τέλος πάντων τι σημασία έχει? Να μου πεις για το θέμα ευχρηστία να σου πω ναι ,αλλά ειδικά στο θέμα ήχος μετά από τόσα χρόνια που ασχολούμαι με την ηλεκτρονική μουσική ακόμα έχω μείνει με την απορία.

 

Τελικά από ότι καταλαβαίνω ότι πολλοί έχουν συνθ ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν να τα χρησιμοποιούν σε βάθος. Δυστυχώς και εγώ ανήκω στους πολλούς αλλά όχι για πολύ ακόμα.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πάρω ένα διαστημόπλοιο να κάνεις την δουλειά σου σαν άνθρωπος.

 

Μπααα, προτιμώ τα απλά και λιτά όργανα από τα όργανα τύπου Oasys. Δεν έγραψα για τα 400 ευρώ σνομπάροντας - είμαι σίγουρος ότι αξίζει τα λεφτά του. Εννοούσα ότι οι πιέσεις που ασκούνται στους κατασκευαστές για φθηνά όργανα, όλο και κάπου θα έχουν κάνει κάποια ζημιά. Μένει να δούμε το που (στην περίπτωση του Blofeld).

 

Αυτό με το ακουω το σύνθ πριν το πάρω , ποτέ δεν το κατάλαβα. Ενα συνθ δεν υποτίθεται οτι μπορεί να κάνει εκατομύρια των εκατομυρίων ήχους , πως είναι δυνατόν σε 2 ώρες να το καταλάβεις?

 

Ναι, μπορεί να κάνει πολλούς ήχους, αλλά η ποιότητα με την οποία τους παράγει, είναι διαφορετικό θέμα. Αν έπεφτε στα χέρια σου ένα πρωτότυπο DX7 (για να περιοριστούμε στα ψηφιακά), και έπαιζες ένα απλό triangle waveform, θα διαπίστωνες ότι υπάρχει ένας πλούτος αρμονικών που απουσιάζει από φθηνότερες υλοποιήσεις οργάνων με DX σύνθεση.

 

Και τέλςο πάντω τι σημασία έχει? Να μου πείς για το θέμα ευχριστία να σου πώ ναι ,αλλά ειδικά στο θέμα ήχος μετα απο τόσα χρόναι ακόμα έχω μείνει με την αποροία.

 

Καλά, για την ευχρησία δε νομίζω ότι τίθεται ζήτημα, άλλωστε τέσσερα κουμπιά είναι όλα και όλα, οπότε κλάφτα χαράλαμπε σε αυτό το τομέα. Όσο για το "τι σημασία έχει" δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Όλοι όσοι ξέρω αγοράζουν synths αφού τα ακούσουν και - για να είμαι ειλικρινής - ποτέ δεν ασχολήθηκα να αμφισβητήσω αυτή τη τακτική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου