Προς το περιεχόμενο

Μουσικά αινίγματα... (για γερούς λύτες)


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ποιό κομμάτι της rock/pop,(και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά), έχει oboe?

 

με το μπαρδόν, δηλαδή, αλλά δεν είναι λίγο άκυρη αυτή η ερώτηση; (εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά...)

 

Είμαι σίγουρος ότι το όμποε έχει χρησιμοποιηθεί κάμποσες φορές (κι όχι μόνο μία) από ροκ/ποπ γκρουπς.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

σε ποιό κομμάτι της rock/pop,(και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά), έχει oboe? ποιό είναι το group?

 

 

Οι Rem είναι της εποχής μας (σχεδόν....) οπότε μάλλον εννοείς τους Queen.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιό κομμάτι της rock/pop,(και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά), έχει oboe?

 

με το μπαρδόν, δηλαδή, αλλά δεν είναι λίγο άκυρη αυτή η ερώτηση; (εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά...)

 

Είμαι σίγουρος ότι το όμποε έχει χρησιμοποιηθεί κάμποσες φορές (κι όχι μόνο μία) από ροκ/ποπ γκρουπς.

 

έχουν παίξει κάμποσα γκρούπς αλλά δεν είναι και ΤΟΣΑ πολλά.

 

queen και Rem τα ανέφερα προηγουμένως και οι Roxy music αν δεν κάνω λάθος (ο ferry δεν έπαιζε?).

 

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν παίξει κάμποσα γκρούπς αλλά δεν είναι και ΤΟΣΑ πολλά.

 

queen και Rem τα ανέφερα προηγουμένως και οι Roxy music αν δεν κάνω λάθος (ο ferry δεν έπαιζε?).

 

Μα κι εγώ δεν είπα "πολλά", είπα "κάμποσα". Εν πάση περιπτώσει, σίγουρα δεν ήταν μόνο ένα γκρουπ που χρησιμοποίησε όμποε.

 

Πολύ σωστά ανέφερες τους Queen, REM και Roxy Music.

Να συμπληρώσω τους Sigur Ros και τους Stereophonics (σε ένα κομμάτι τους), αν θυμάμαι καλά.

Οπωσδήποτε, θα υπάρχουν κι άλλοι.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εεεεδώ είμαστεεε... Οι ιστορίες είναι 100% πραγματικές: ένας καλλιτέχνης εδώ και πολλά χρόνια ήταν γνωστό ότι ήταν ένας από τους πιο κυκλοθυμικούς και τρελούς (σχεδόν με βούλα) μουσικούς που υπήρχαν. (Αναφέρομαι σε αυτόν στον παρελθόντα χρόνο γιατί τα τελευταία χρόνια παίζει εντελώς άλλη μουσική από αυτή που έπαιζε τότε, και έχει ηρεμήσει...)

 

Έχει πλακωθεί με έναν διοργανωτή συναυλιών στη Βιέννη σε τέτοιο βαθμό που τον έβγαλαν άρον - άρον από την χώρα στα κρυφά μέσα σε μια θήκη εξοπλισμού. Έχει καταλάβει ότι δυο δημοσιογράφοι που του έπαιρναν συνέντευξη ήταν "νεούδια" και τους έστειλε στα δωμάτιά τους στο ξενοδοχείο δυο πολύ πειστικές... τραβεστί (την επόμενη μέρα ήταν "μυστηριωδώς" και οι δυο πολύ ήσυχοι και ήρεμοι  ;D ). Έχει γδύσει τον promoter συναυλίας τους σε μεγάλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, τον έχει γεμίσει με αφρό ξυρίσματος και τον έχει κρεμάσει πάνω από το κοινό καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας.

 

Ποιος είναι;

 

Μπας και ειναι ο Jack White???

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που θα έλεγα mike patton μου το χάλασες:P

 

τα τελευταία χρόνια παίζει εντελώς άλλη μουσική από αυτή που έπαιζε τότε, και έχει ηρεμήσει...

 

εγώ πάντως δεν το βλέπω ήρεμο......

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κιθαριστας ποιου συγκροτηματος ειχε τρελες διαφορες με τον τραγουδιστη και τη γυναικα του τραγουδιστη σε σημειο που να φανει και σε γνωστο βιντεοσκοπημενο τελευταιο live τους και να οδηγησε στην οριστικη διαλυση αυτου?

 

Τα clues πιστευω ειναι αρκετα...

??????????

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάντηση για το oboe είναι οι Beatles στο κομμάτι For No One.

δεν νομίζω ότι το έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος....

 

Κανένα πρόβλημα.

Παρεμπιπτόντως, διάβασες αυτά;

 

Queen και Rem τα ανέφερα προηγουμένως και οι Roxy music αν δεν κάνω λάθος.

 

Να συμπληρώσω τους Sigur Ros και τους Stereophonics (σε ένα κομμάτι τους).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου