Προς το περιεχόμενο

(ως προς την αντοχη)Iron Cobra ή Eliminator?


Segregant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχως αυτα τα δυο συγκρινονται και δοκιμαζοντας τα κατεληξα οτι ειναι εξισου καλα. το μονο που θα με κανει να διαλεξω ειναι η αντοχη..

γιατι παιζω flatfoot/heel up αρκετα δυνατα και φοβαμαι πως θα το χαλασω γρηγορα

Λοιπον, πιο ειναι πιο ανθεκτικο?(I.C. η Eliminator?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μοντέλο pearl είχε προβλήματα με τις βίδες στην βάση εκεί που πατά η φτέρνα και ξεβιδωνόντουσαν συνέχεια. Το μοντέλο που πουλιέται τώρα είναι το ίδιο ανθεκτικό με το tama. Πάρε αυτό που σου ταιριάζει στο πόδι σαν αίσθηση. Παρεπιπτόντως το pearl για flatfoot ταιριάζει καλύτερα λόγω μεγαλύτερου μήκους πεταλιού ,όπως και για heel-toe, χωρίς όμως αυτό να είναι απαραίτητα καθοριστικός παραγόντας στην τελική σου επιλογή. Δοκίμασε και πάρε ότι σου κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πώς στο Eliminator ο αξονας που ενώνει τα 2 πετάλια είναι απο αλουμίνιο αεροπλάνου ή κατι τέτοιο κ το λέω αυτό γιατι είχα ακούσει για κάποια προβλήματα σχετικα με τον άξονα του Cobra. Κατα τ' άλλα είναι κορυφαία κ τα 2 κ γενικά δεν τίθεται θέμα ποιότητας σε τόσο ακριβά πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Eliminator της Pearl και ειμαι υπερ ευχαριστημενος. Φοβερο πεταλι, με μεγαλες αντοχες που καλυπτει ενα φασμα μουσικης απο death metal μεχρι jazz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω το iron cobra εδώ και 4 χρόνια και είναι τέλειο για τα πόδια μου.

 

Επειδή είναι και τα δύο πετάλια που επιδέχονται πολλές μα πάρα πολλές ρυθμίσεις αποφάσισε πρώτα τι θέλεις από το πετάλι σου για να ξέρεις όταν θα τα δοκιμάσεις τι ρυθμίσεις να κάνεις προκειμένου να το φέρεις όσο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.

 

Απο εκεί και μετά δοκίμασε τα, δες ποιο έρχεται πιο κοντά σε αυτό που θέλεις, κι αν θέλεις τον παράγοντα αντοχή, και τα δύο είναι εξίσου ανθεκτικά από όσο έχω δεί και στην πράξη απο φίλουσ μου που παίζουν με eliminator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως προς τις ρυθμίσεις πάντως βρήκα μια σελίδα π έχει όλο το απαραίτητο knowhow για να ρυθμίσει κανείς το πετάλι του είτε μονό είτε διπλό

http://www.pearldrum.com/03_nuupdts/edu/articles/student/okamoto_pedals.html

είναι βέβαια απο τα forum της pearl αλλά οι γενικές αρχές ισχύουν για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η σελίδα αλλά οι ρυθμίσεις είναι κάτι 100% υποκειμενικό. Ότι σου αρέσει και ταιριάζει στα πόδια σου μπορεί να μην ταιριάζει σε κάποιον άλλο. Ειδικά για τα πετάλια έχεις άπειρες ρυθμίσιες εαν σκεφτείς το δέρμα, τα ελατήρια,την απόσταση από το δέρμα κτλ.

Ένα πολύ καλό thread είναι αυτο όπου πιστεύω καλύπτεται μεγάλο μέρος των αποριών μας για τα πετάλια της αγοράς

 

http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?t=60291

 

To thread δημιουργήθηκε από ένα roadie με μεγάλη εμπειρία και αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου