Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτροκλασσικής κιθάρας


nexis72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έπαιξα με μία ηλεκτροκλασσική κιθάρα yamaha. Εντυπωσιάστηκα. Με έβαλε σε σκέψεις να αγοράσω ή αυτήν ή κάποια άλλη ηλεκτροκλασσική. Καθότι όμως δεν έχω ιδέα σχετικά και θα ήθελα να το ψάξω πριν να κάνω κάποια αγορά είπα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

1. Πώς λέγονται οι ηλεκτροκλασσικές στα αγγλικά ώστε να ψάξω στο google και στον thomann?

2. Υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί στην Αθήνα που να πάω να δοκιμάσω ή θα βρώ στα γνωστά μαγαζιά με κιθάρες?

3. Ποιές είναι οι κυριότερες μάρκες που κυκλοφορούν?

4. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια συγκεκριμένη. Τα χρήματα που θα έδινα είναι από 500-1000. Αν εντυπωσιαστώ πάρα πολύ ίσως να ανέβαινα και παραπάνω

 

Να πω επίσης οτι τις ερωτήσεις τις έχω βάλει με σειρά προτεραιότητας. Το πιο σημαντικό είναι το 1 και το λιγότερο σημαντικό το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε μη δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις ηλεκτροκλασική και μάλιστα "Yamaha". (δώστα για κανά παπί καλύτερα ¨))Θα είναι πεταμένα λεφτά. Σε αυτό το ποσό που διαθέτεις ούτε καλής ποιότητας είναι κατασκευαστικά μα ούτε σου δίνει κάτι αξιόλογο και η "ηλεκτρο" φύση της.

 

Δώσε 1500 και παρήγγειλε μια χειροποίητη κλασσική όπως κιθάρες του Κουκουρίγκου (στα χρήματα που τις δίνει σκίζουν, καινούργιος κατασκευαστής είναι) και αν θες οπωσδήποτε ηχείο παίζε με μικρόφωνο. η απόδοση θα είναι πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη της ηλεκτροκλασικής.  Άσε που όταν χρησιμοποιείς στην ηλεκτροκλασική πένα ακούγεται από τα ηχεία ένα ενοχλητικότατο πατ κιουτ πατ κιουτ. δες "κονσέρτο" για κιθάρα του Malmsteen (ο θεός να το κάνει) για να καταλάβεις, παίζει σε μια στιγμή με μια ovation ηλεκτροκλασική.

 

Τώρα αν φαγώθηκες και θες οπωσδήποτε τέτοια δες μια σειρά ηλεκτροκλασικές της alhambra που βγάζει σε έλατο και κέδρο νομίζω γύρω στα 1800 ή καμια godin

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boem, νομίζω ότι οι προτάσεις σου είναι πολύ πάνω από τα λεφτά που διαθέτει ο nexis...

 

Πάντως, από 500 έως 1000 έχει μεγάλη διαφορά και μεσολαβούν πολλές κλάσεις... Προσδιόρισέ το λίγο καλύτερα...

 

Δεν είμαι και ο ειδικός στις ηλεκτροκλασσικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boem, νομίζω ότι οι προτάσεις σου είναι πολύ πάνω από τα λεφτά που διαθέτει ο nexis...

 

Πάντως, από 500 έως 1000 έχει μεγάλη διαφορά και μεσολαβούν πολλές κλάσεις... Προσδιόρισέ το λίγο καλύτερα...

 

Δεν είμαι και ο ειδικός στις ηλεκτροκλασσικές...

 

έχεις δίκιο απλά είπα και παραπάνω ότι σε αυτό το ποσό που διαθέτει δεν θα βρει κάτι αξιόλογο. Και επειδή δεν είναι λίγα τα 500 - 1000 ευρώ για να τα δώσεις και να μην πιάσουν τόπο καλύτερα ας μαζέψει λίγα χρήματα παραπάνω και να ανεβεί κλάση τιμής. Άσε που του πρότεινα και τις φθινότερες λύσεις της Godin

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις με αυτη...αν την θελεις μονο για το σπιτι,παρε καποια με ηχειο...αν την θελεις για live(και μαλιστα,αν θελεις να παιζεις σε μεγαλες εντασεις)τοτε μονο Godin.O ηχος της κατευθειαν στην κονσολα,δεν ειναι και οτι καλυτερο...οποτε θα πρεπει να την συνδιασεις με κατι σαν το fishman aura,για να εχεις καλο αποτελεσμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. electric acoustic

2. κοιτα στα γνωστα μαγαζια με κιθαρες

 

τωρα για μαρκες και για χρηματα, εγω σου προτεινω στην κατηγορια 500-1000 ευρω, να μεινεις γυρω στα 500. σε αυτες τις τιμες μου αρεσουν οι takamine.

 

http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sid=7c231d4af7e4d79ebce5a22c5cb15e97&sw=takamine

 

(καλο ειναι να διαλεξεις ενα μοντελο που να εχει solid top).

δε θα σου προτεινα μια κιθαρα στυλ godin εκτος κι αν τη θελεις για live σε πολυ δυνατες εντασεις, κι αυτο γιατι ο ακουστικος τους ηχος ειναι ανυπαρκτος, κι αν δεν εχεις εναν καλο ακουστικο ενισχυτη δε θα την ευχαριστηθεις την κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο το προηγούμενο ποστ, για όσους πρόλαβαν να το διαβάσουν.

 

Η κιθάρα που έλεγα είναι αυτή (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_stratacoustic_ws.htm)

εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, αν και δεν είμαι φαν των fender. Μου φάνηκε για κιθάρα με μεγαλύτερη αξία, τόσο στον ήχο της όσο και στο παίξιμο. Αν ήθελα ποτέ να πάρω ηλεκτρακουστική, αυτή θα έπαιρνα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο το προηγούμενο ποστ, για όσους πρόλαβαν να το διαβάσουν.

 

Η κιθάρα που έλεγα είναι αυτή (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_stratacoustic_ws.htm)

εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, αν και δεν είμαι φαν των fender. Μου φάνηκε για κιθάρα με μεγαλύτερη αξία, τόσο στον ήχο της όσο και στο παίξιμο. Αν ήθελα ποτέ να πάρω ηλεκτρακουστική, αυτή θα έπαιρνα

 

Πού την βρήκες? Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα να πάω να την δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι με το μέχρι τώρα ψάξιμο που έχω κάνει στο internet μου αρέσει πολύ η Taylor NS32ce και η NS34ce. Βέβαια βγαίνουν και οι δύο πολύ έξω απο τον προυπολογισμό μου μιας που ο Ζοζέφ τις έχει 1471 E και 1526 Ε αντίστοιχα.

Επίσης Godin δέν πρόκειται να πάρω μιας που θέλω να παίζω και χωρίς ενισχυτή και όπως είπε και ο φίλος Alter ο ακουστικός ήχος είναι ανύπαρκτος..

Επίσης ελπίζω να βρώ takamine στην Αθήνα όταν κατέβω να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρήκα σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα www.vibrato.gr. Δεν ξέρω αν μπορείς να την βρεις σε κάποιο άλλο κατάστημα, υποθέτω ότι θα υπάρχει κάπου.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου