Προς το περιεχόμενο

Τεχνική για Μπάσο


iassael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

Παιζω μπάσο και είχα την απορεία ως αυτοδίδακτος τον αντίχειρα που τον στηρίζεται όταν παιζετε στις κάτω χορδές?

Θέλω να πω τον ακουμπάτε πάντα στον μαγνήτη ή στην προηγούμενη χορδή?

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aναλόγως..Όπως βολεύει τον καθένα, όλα παίζουν.Προσωπικά ακουμπάω στις

2 πάνω χορδές συνήθως, εκτός αν είναι κάπως μεγαλύτερες οι ταχύτητες οπότε

προσπαθώ να μην ακουμπάω κάπου τον αντίχειρα για ευκολότερη πρόσβαση

στα "δύσκολα" σημεία. ;) Γενικότερα είναι πολύ χρήσιμο να μάθει κανείς να παίζει

χωρίς να ακουμπά τον αντίχειρα ,αν & ομολογουμένως θέλει μελέτη στα.. όρθια  :P

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που αφήνουμε κατά μέρους τεχνικές όπως του Gary Willis, τότε στην προηγούμενη χορδή... το να έχεις τον αντίχειρα μόνιμα στην "κορυφή" του μαγνήτη, με συνέπεια να αιωρείς τρόπο τινά τα υπόλοιπα δάκτυλα σου, δε νομίζω πως συγκαταλέγεται στις "σωστές" τεχνικές- χωρίς να θέλω να γίνομαι απόλυτος.

 

Από την άλλη, παρόλο που σε επίπεδο διδασκαλίας και μάθησης είναι "υποχρεωμένος" κάποιος να ακολουθεί κάποιες αποδεδειγμένα σωστές τεχνικές, δε μπορώ να αρνηθώ το ότι ο καθένας έχει το προσωπικό του κριτήριο και βολεύεται με διαφορετικό τρόπο!  :D

 

Α, μόλις είδα πως ο pastelius έχει αντίθετη άποψη περί των αιωρούμενων δακτύλων! Φαντάζομαι ο καθένας επηρεάζεται και από τον δάσκαλο του κτλ-  ;)

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η τεχνική "ακουμπά κάπου τον αντίχειρα" θεωρείται "λάθος" τεχνική, περιοριστική ως πρός την ταχύτητα και την ακρίβεια. Αν όμως δεν σε πολυενδιαφέρουν τα βιρτουόζικα παιξίματα μια χαρά θα είσαι και αν στηρίζεις τον αντίχειρα.

 

Προσωπικά όταν βάζω δάχτυλο, ακουμπάω στον μπροστά μαγητη του Epi μου, όσο για το Ρ, θα το συμμορφώσω εν καιρώ με ένα thumbrest.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο και ο Leo εβαζε ΠΑΝΤΑ στα μπασα του (εχουμε πει οτι τα Fender ειναι τα ΜΟΝΑ μπασα,δεν το εχουμε πει?? :) ;D)

 

http://www.elderly.com/accessories/items/FP2036.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα πετάξω κοτσάνα, αλλά άμα δεν το ρωτήσω θα σκάσω.

 

Τι νόημα έχει το thumbrest όταν είναι βιδωμένο κάτω από τις χορδές???  ???

 

:-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ superfuck: Καλά, το 50ς-60ς παίξιμο στο μπάσο απέχει έτη φωτός από αυτό που ονομάζεται "σωστό" σήμερα.

Πως το'πες αυτό το δεύτερο; Θες να τσακωθούμε σημερα που'χεις και τας γιορτάς σου;  ;D ;D ;D

 

@ pap13: Το thumbrest κάτω από τις χορδές είναι για τους αρχαίους μπασίστες που στήριζαν εκεί τα υπόλοιπα δάχτυλα και παίζαν ΜΟΝΟ με τον αντίχειρα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thumbrest κάτω από τις χορδές είναι για τους αρχαίους μπασίστες που στήριζαν εκεί τα υπόλοιπα δάχτυλα και παίζαν ΜΟΝΟ με τον αντίχειρα.

 

Aκριβως,μεχρι και τα 70s ηταν ανηκουστο το να ΜΗΝ παιζει καποιος με πενα ή με τον αντιχειρα μονο (για αυτο αλλωστε το μπασο ηταν ΜΠΑΣΟ και 'φχαρστιονταν το αυτακι των...συνθετων... :) :))

 

Μετα μας πηρε αμπαριζα η φιουζιονιλα και το μπασο ως συνοδευτικο οργανο (γιατι ΕΙΝΑΙ συνοδευτικο οργανο) χαθηκε...γινανε βεβαια μετα και αλλα ΑΙΣΧΗ του στυλ...πενταχορδο,εξαχορδο ακομα και 8χορδο (βεβαια εγω δεν καταλαβαινω γιατι καποιος που χρειαζεται παραπανω απο 4 χορδες δεν το ..γυριζει στην...ΑΡΠΑ.. :) :) :) ;D)

 

Εγω παντως οταν παιζω μπασο με τον...αρχαιο τροπο παιζω (& φυσικα μονο στις δυο πανω χορδες  :) ) και ειναι ολα ....τζαμι... :) 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου