Προς το περιεχόμενο

Τεχνική για Μπάσο


iassael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εγω παντως οταν παιζω μπασο με τον...αρχαιο τροπο παιζω (& φυσικα μονο στις δυο πανω χορδες  :) ) και ειναι ολα ....τζαμι... :) 

 

Σ'ευχαριστώ πολυ superfunk που μ'αυτο το τελευταιο αναπτέρωσες και παλι το γκρεμισμενο ηθικο της γυναικας μου. ;D

 

Ουπς τι εκανα?

:-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κλασικό θέμα γύρω από τον ρόλο του μπάσσου... μια συζήτηση μάλλον άσκοπη, δεδομένης της απροθυμίας μας να μετακινηθούμε από τις απόψεις μας.

 

Αυτό όμως που έχω να πω είναι πως τόσο εγώ προσωπικά όσο και ο κόσμος στα live χαιρόμαστε τα σόλο στο μπάσσο, και ουδείς χαλιέται. Ιδίως σε 3-4-5 ώρες λάιβ, είναι πολύ ευχάριστο να ξεφεύγει το μπάσσο από τον υποτιθέμενο ρόλο του...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς ψηφίζω υπέρ της πολυδιάστατης προσέγγισης στο όργανο (και όχι μόνο στο περί ου ο λόγος), και νομίζω πως αυτό εκτιμάται από τους ακροατές, οι οποίο μάλλον κουράζονται από τις μονολιθικές προσεγγίσεις. Τέλος πάντων, αυτό το feedback λαμβάνω, και δε βρίσκω κανένα μα κανένα λόγο να υιοθετήσω δογματικές απόψεις που απλά στην πράξη δεν δουλεύουν.

 

Τώρα για το recording, αλλάζουν τα πράγματα... αλλά κι εκεί υπάρχει αρκετός χώρος για να ξεφύγει κανείς από τα τετριμμένα! Από την άλλη, μπορεί κανεις να παίζει όπως έπαιζαν πριν 40 χρόνια- όπως ικανοποιείται κανείς, δεν υπάρχουν κανόνες. Βέβαια, μιας που το έφερε η κουβέντα, οι κοντραμπασσίστες πριν της έλευσης του ηλεκτρικού μπάσσου δεν έπαιζαν τόσο απλά, ούτε μόνο στα 5 πρώτα ημιτόνια των 2 πρώτων χορδών...

 

Τέλος πάντων, επειδή δεν υπάρχει τέχνη χωρίς ακροατές (lol!), το κριτήριο μας δεν θα έπρεπε να είναι κάποιος δογματικός κανόνας, αλλά το τι δουλεύει καλύτερα: άλλες φορές το πολύ απλό παίξιμο, και σε σημεία το πιο φαντεζί. Μπορεί σε 5-10 χρόνια  να έχω άλλη γνώμη, αλλά αυτή η υβριδική προσέγγιση μου φαίνεται πιο ισορροπημένη!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι ότι ενώ μισώ να παίζω σόλο, μερικές φορές "υποχρεώνόμουν" να το κάνω με μια μπάντα απλώς για τις ανάγκες του live. ;D

Και εγώ πιστεύω ότι το σόλο στο μπάσσο είναι παντελώς άχρηστο, και στην περίπτωσή μου, η δημιουργικότητα μου εξαντλείται αυστηρά στον ρυθμό και στο ταίριασμα με τον ντράμμερ πρώτα από όλα και έπειτα με τους υπόλοιπους παίχτες.

Επίσης αν δω ότι βαριέμαι  ;D, αρχίζω το abstract παίξιμο και όποιον πάρει ο χάρος (ή ο ύπνος χεχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιορίζομαι σε μια συγκεκριμένη θέση για τον αντίχειρα.....Όπου μου βγει......μπορεί στην παραπάνω χορδή ή και στον μαγνήτη.....

 

 

off: Κώστα δεν είσαι πενάτος;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περιορίζομαι σε μια συγκεκριμένη θέση για τον αντίχειρα.....Όπου μου βγει......μπορεί στην παραπάνω χορδή ή και στον μαγνήτη.....

 

 

off: Κώστα δεν είσαι πενάτος;

 

Είμαι bi, παίζω με πένες, (κομμένα) δάχτυλα, νομίσματα γενικά μ'ότι βρεθεί.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι bi, παίζω με πένες, (κομμένα) δάχτυλα, νομίσματα γενικά μ'ότι βρεθεί.

α κατάλαβα......σπασμένα κομμάτια από cd κι έτσι....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι bi, παίζω με πένες, (κομμένα) δάχτυλα, νομίσματα γενικά μ'ότι βρεθεί.

α κατάλαβα......σπασμένα κομμάτια από cd κι έτσι....

..και πίνει μπύρα μέσα απ'τα κρανία των εχθρων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω πως αν μαθεις να εχεις τον αντιχειρα σου στην προηγουμενη χορδη (ή στον αερα) και εχεις την ιδια ταχυτητα και σταθεροτητα με πριν (με τον αντιχειρα στον μαγνητη)τοτε ειναι καλυτερα και απο αποψη ξεκουρασης και ετοιμοτητας ;)

 

Οσο για το αλλο θεμα...ΝickNT ποσο δικιο εχεις...(χρονια πολλα κιολας!)

Πρωτον δεν πιστευω πως υπαρχει σωστο και λαθος αλλα πως θελει να ακουγεται ο καθενας.

Δεν θα μεινω στο πως παιζανε καποιοι παλια , το θεμα ειναι ο ηχος .Γιατι αυτος ειναι ο μονος λογος να παιξεις με πενα αν και παλι ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ ΠΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ...

Απλα θελει εξασκηση.

Δεν υπαρχει στυλ που θελει πενα η δαχτυλα υπαρχει μπασιστας με αρχ*δια και οχι...

Το σολο μπασο ειναι τελειο,καταρχην γιατι στο κοινο υπαρχουν και μπασιστες ;D

και δευτερον γιατι οχι...δεν ειναι πλεων βαρετο το σολο στην κιθαρα?

Εγω προσωπικα πιστευω πολυ στο μπασο και οτι τα νεα συγκροτηματα το βλεπουν και λιγο αλλιως , λιγο πιο ανοιχτομυαλα.

Ειναι καλητερο να κανεις μια εξελιξη παρα να μεινεις στο τι εκαναν το 70...Αυτα!

Στο μπασο με πενα για μενα χανεις ολο το feeling!(μονο σε μερικες περιπτωσεις χρησιμοποιω)

I-Empire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θυμάστε ένα παλιό ποστ που είχα πει για μια κουφή πατέντα...

 

Σε ένα στούντιο είχα ηχογραφήσει μπάσο με μια πένα φτιαγμένη από... τσόχα! Χοντρά φύλλα κολλημένα το ένα με το άλλο, κομμένα στο μέγεθος μιας πένας (τα κόβουμε προφανώς στο σχήμα που θέλουμε), και το αποτέλεσμα είναι η ατάκα της πένας με το απαλό, γλυκό attack των δαχτύλων. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε (σε κομματια με ευαισθησίες κι όχι σε λουτρά αίματος όπως αυτά του Κώτσου79...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου