Προς το περιεχόμενο

Μετρονόμος σε Live


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό τελευταία και ήθελα τη γνώμη σας. Με την μπάντα που παίζω έχουμε αποφασίσει από καιρό να χρησιμοποιεί ο drummer μετρονόμο, ώστε και αυτός να είναι πιο σταθερός, αλλά και οι υπόλοιποι να μάθουμε να τον ακούμε περισσότερο (κοινώς να "πατάμε" περισσότερο επάνω του). Το θέμα μου είναι το εξής:

Έχω ηχογραφήσει κάποια parts για τα τραγούδια μας (κυρίως midi είναι, αλλά και wav) τα οποία θα ήθελα να τα χρησιμοποιήσω Live. Κοινώς να παίζουν από πίσω, μέσω ενός Laptop. Έχετε καμιά ιδέα πώς θα μπορούσα να συγχρονίσω τον μετρονόμο που ακούει ο drummer με τον μετρονόμο του Cubase? Δεδομένου ότι τα parts αυτά είναι προηχογραφημένα και "μετρημένα" για να μπαίνουν στο κατάλληλο σημείο, στην πρόβα μας μπορώ να αφήνω τον μετρονόμο στο playback και να παίζουμε επάνω του. Στα Live μας όμως; Ελπίζω να έγινα σαφής, ώστε να ακούσω καμιά καλή ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στείλε από διαφορετικό κανάλι το μετρονόμο του Cubase στον ντράμμερ.

 

Ή αν εχετε μετρονόμο με MIDI In συγχρονίστε τον με του Cubase.

 

Η πρώτη λύση είναι η πιο εύκολη, αν και είναι σπαστικό για τον ντράμμερ να παίζει με μετρονόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε από διαφορετικό κανάλι το μετρονόμο του Cubase στον ντράμμερ.

 

Ή αν εχετε μετρονόμο με MIDI In συγχρονίστε τον με του Cubase.

 

Η πρώτη λύση είναι η πιο εύκολη, αν και είναι σπαστικό για τον ντράμμερ να παίζει με μετρονόμο.

 

Thanx για την απάντηση. Αυτό που λες το σκέφτηκα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω πως μπορεί να γίνει. Μπορείς να προτείνεις κάτι? Ο μετρονόμος που έχουμε δυστυχώς δεν είναι με Midi in και σχετικά με αυτό που λες για τον drummer, ευτυχώς δεν έχει κανένα πρόβλημα, γιατί τονώνει την αυτοπεποίθησή του (κοινώς αποφεύγει το κράξιμο τύπου τρέχεις, κοιμήθηκες κτλ).

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, αν δεν τρέχει ο ντράμμερ δεν έχει πλάκα.

Αν η κάρτα ήχου σου έχει έξτρα εξόδους (π.χ 1-2, 3-4 κτλ), τότε κάνε ένα tempo track και ως έξοδο του συγκεκριμένου track όρισε διαφορετική από αυτή που θα παίζουν τα samples σας. Δεν είναι δύσκολο να επιλέξεις διαφορετική έξοδο. Και αν το σήμα είναι αδύναμο, 

πέρνα το από κάποιας μορφής ενίσχυση και από κει σε ακουστικά (κι ένας 10ράκης Crate αρκεί)...

 

Περαιτέρω δε μπορώ να εξηγήσω μιας και δεν έχω μπροστά μου το Cubase αλλά ψάξτο και αν χρειαστείς κάτι, εδώ έχει πολλούς καλούς ανθρώποι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, αν δεν τρέχει ο ντράμμερ δεν έχει πλάκα.

Αν η κάρτα ήχου σου έχει έξτρα εξόδους (π.χ 1-2, 3-4 κτλ), τότε κάνε ένα tempo track και ως έξοδο του συγκεκριμένου track όρισε διαφορετική από αυτή που θα παίζουν τα samples σας. Δεν είναι δύσκολο να επιλέξεις διαφορετική έξοδο. Και αν το σήμα είναι αδύναμο, 

πέρνα το από κάποιας μορφής ενίσχυση και από κει σε ακουστικά (κι ένας 10ράκης Crate αρκεί)...

 

Περαιτέρω δε μπορώ να εξηγήσω μιας και δεν έχω μπροστά μου το Cubase αλλά ψάξτο και αν χρειαστείς κάτι, εδώ έχει πολλούς καλούς ανθρώποι :)

 

Thanx και πάλι. Μήπως έχεις υπόψη σου καμία σχετικά οικονομική (όπως πάντα) εξωτερική κάρτα ήχου για να κάνω αυτή τη δουλειά; Αυτή που έχει το laptop είναι μία τυπική on-board κάρτα, με μία είσοδο (microphone) και μία έξοδο (line-out), οπότε αυτό που λες δεν γίνεται.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτες περίμενε τους καλους ανθρώποι που προανέφερα. Δεν έχω ιδέα. Πάντως και για τα playback θα χρειαστείς καλύτερη κάρτα απο την onboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτες περίμενε τους καλους ανθρώποι που προανέφερα. Δεν έχω ιδέα. Πάντως και για τα playback θα χρειαστείς καλύτερη κάρτα απο την onboard.

 

Καλοί μου άνθρωποι που είστε?  :D. Θα μου πει κάποιος εάν το έχει κάνει αυτό παρακαλώ? Πώς αναθέτουμε δηλαδή τα tracks στο Cubase σε διαφορετικά outputs? Μπορώ δηλαδή εάν έχω μία κάρτα ήχου με 2 ή τέσσερα output να θέσω ότι από το output 1 θα ακούγονται τα parts και από το output 2 θα βγαίνει ο μετρονόμος?????Εάν γίνεται αυτό φαντάζομαι ότι μπορώ να στέλνω στο σήμα από το 1 στο PA και το σήμα από το 2 σε ένα ζευγάρι headphones για τον drummer μας. Γίνεται αυτό με το Cubase?Και αν ναι έχετα καμιά κάρτα εξωτερική για laptop να προτείνετε pls??????????

Θενκ ιου

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα γίνεται ρε συ, απλά δεν ξερω ποιο μοντέλο καρτας θα ήταν το καλύτερο από άποψη τιμή/απόδοση..

 

Όταν επιλέγεις ένα audio track (στο οποίο μπορείς επίσης να ηχογραφήσεις έναν ήχο για μετρονόμο) στα αριστερά σου βγάζει μέσα σ'όλα τα inputs και τα outputs. Στo output επέλεξε άλλη έξοδο  για το συγκεκριμένο κανάλι και φρόντισε να στείλεις το σωστό κανάλι στον drummer ;D

 

Γίνεται με το Cubase και ακριβώς όπως το περιγράφεις. Καλύτερα πάνω από δυο out καθώς ο μετρονόμος μπορεί να βγαίνει mono, αλλά για τα samples δε νομίζω να είναι καλό το mono.

 

Μια κάρτα τέτοια για παράδειγμα (δεν προτείνω τη συγκεκριμένη, δεν την ξέρω καν)

http://www.thomann.de/gb/esi_u46_se.htm

 

θα έκανε τη δουλειά που θες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα γίνεται ρε συ, απλά δεν ξερω ποιο μοντέλο καρτας θα ήταν το καλύτερο από άποψη τιμή/απόδοση..

 

Όταν επιλέγεις ένα audio track (στο οποίο μπορείς επίσης να ηχογραφήσεις έναν ήχο για μετρονόμο) στα αριστερά σου βγάζει μέσα σ'όλα τα inputs και τα outputs. Στo output επέλεξε άλλη έξοδο  για το συγκεκριμένο κανάλι και φρόντισε να στείλεις το σωστό κανάλι στον drummer ;D

 

Γίνεται με το Cubase και ακριβώς όπως το περιγράφεις. Καλύτερα πάνω από δυο out καθώς ο μετρονόμος μπορεί να βγαίνει mono, αλλά για τα samples δε νομίζω να είναι καλό το mono.

 

Μια κάρτα τέτοια για παράδειγμα (δεν προτείνω τη συγκεκριμένη, δεν την ξέρω καν)

http://www.thomann.de/gb/esi_u46_se.htm

 

θα έκανε τη δουλειά που θες.

 

 

 

Ευχαριστώ για μία ακόμη φορά φίλε neeq. Νομίζω πως όντως θα κάνει αυτή και σχετικά οικονομική είναι. Μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι παρόμοιο guys? Κάποιος που το έχει κάνει αυτό ίσως? Λεεεεεμε τώρα

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη μονο σε μια λεπτομερεια. αν χρησιμοποιησεις μια εξωτερικη καρτα για τον μετρονομο και την εσωτερικη για τον ηχο σχεδον σιγουρα θα εχεις latency εκτος και αν οι καρτες σου και οι δυο ειναι μηδενικου (σχεδον ) latency. οποτε καλυτερα να παρεις καρτα με 4 εξοδους . οσο και λειτενσι και να εχει σημασια εχει που τα tracks και ο μετρονομος θα παιζουν μαζι.

 

παντως πιστευω οτι ο μονος λογος για να εχει μια μπαντα μετρονομο , ειναι να παιζει προηχογραφημενο υλικο (οπως εσεις, και τοσα αλλα γκρουπ ειδικα απο τον death black metal  χωρο).

Δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα οτι ειναι καλυτερος ο ελευθερος ρυθμος(καταλαβαινεται τι εννοοω. εννοω ελευθερος οχι οτι ναναι)  απο τον quantized με μετρονομο.Αν πιστευετε κατι αλλο διορθωστε με.

 

Eιμαστε τελικα ψυχακιες . κανουμε humanize τα μιντι μας και προσπαθουμε να "κβαντισουμε" τα live μας....! :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου