Προς το περιεχόμενο

Μετρονόμος σε Live


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσοχη μονο σε μια λεπτομερεια. αν χρησιμοποιησεις μια εξωτερικη καρτα για τον μετρονομο και την εσωτερικη για τον ηχο σχεδον σιγουρα θα εχεις latency εκτος και αν οι καρτες σου και οι δυο ειναι μηδενικου (σχεδον ) latency. οποτε καλυτερα να παρεις καρτα με 4 εξοδους . οσο και λειτενσι και να εχει σημασια εχει που τα tracks και ο μετρονομος θα παιζουν μαζι.

 

παντως πιστευω οτι ο μονος λογος για να εχει μια μπαντα μετρονομο , ειναι να παιζει προηχογραφημενο υλικο (οπως εσεις, και τοσα αλλα γκρουπ ειδικα απο τον death black metal χωρο).

Δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα οτι ειναι καλυτερος ο ελευθερος ρυθμος(καταλαβαινεται τι εννοοω. εννοω ελευθερος οχι οτι ναναι) απο τον quantized με μετρονομο.Αν πιστευετε κατι αλλο διορθωστε με.

 

Eιμαστε τελικα ψυχακιες . κανουμε humanize τα μιντι μας και προσπαθουμε να "κβαντισουμε" τα live μας....! :):)

 

Καλησπέρα φίλε boody και thanx για την παράθεση. Δεν είχα κανένα σκοπό να χρησιμοποιήσω και την εξωτερικη και την εσωτερική κάρτα, παρά μόνο την πρώτη για να μην έχω προβλήματα, αφού θεωρώ σοβαρή την πιθανότητα για το latency που αναφέρεις και εσύ.

Σχετικά με την άποψή σου όντως είμαστε λίγο ψυχάκια οι ασχολούμνοι με μουσική. Στην προκειμένη, πάντως, η γνώμη η δική μου είναι ότι ένας drummer οφείλει να είναι τρένο. Δηλαδή να παίζει από την αρχή μέχρι το τέλος σε μία ταχύτητα, ασχέτως των δυναμικών των κομματιών (βλ. γνωστό πρόβλημα σιγά=αργά και δυνατά=γρήγορα). Από την άλλη, ένα natural παίξιμο επιβάλλει να είναι πιο free ο drummer, ωστόσο θεωρώ ότι αυτό πρέπει να είναι επιλογή του. Να μπορεί δλδ να παίξει ένα κομμάτι σταθερά στα 140 bpm και αν στη συνέχεια θέλει το ρεφραίν π.χ. να είναι πιο γρήγορα να το κάνει συνειδητά και όχι απλώς να του φεύγει!

Στη φάση των προηχογραηφημένων κομματιών, φυσικά η χρήση μετρονόμου είναι μονόδρομος (εκτός αν έχεις τον super drummer). Γενικά το βλέπω ως μία πρόκληση πάντως και ένα step για να πάει η μπάντα λίγο πιο "πάνω". Οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσω να μαζεύω κανά 100αρικο για την καρτούλα να το δοκιμάσω!

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να κανεις δουλεια χωρις να τα χωσεις σε καποιον coverter δες αυτο

 

http://us.creative.com/products/product.asp?category=&subcategory=&product=10769&nav=1

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις δουλεια χωρις να τα χωσεις σε καποιον coverter δες αυτο

 

http://us.creative.com/products/product.asp?category=&subcategory=&product=10769&nav=1

 

 

Γιατί να τα χώσω σε converter φίλε digisilence?Τι θα μου χρειαστεί ένας converter για αυτό που θέλω να κάνω? Επιπλέον η καρτούλα που μου προτείνεις σίγουρα μου κάνει? Εγώ χρειάζομαι μία με 4 εξόδους, ώστε στις δύο να στείλω τα pre-recorder μέρη (midi και wav) και στα άλλα δύο να στείλω τον μετρονόμο (μόνο του). Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα  :)

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάρτα και μια κι έχεις λαπτοπ, λογικά θα θες καμιά εξωτερική στα 100-150€. Οπότε ψάξε στα πολλά τέτοια θέματα στο φορουμ, γιατί βαριέμαι να ξαναπροτείνω την tapco link usb! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί να τα χώσω σε converter φίλε digisilence?Τι θα μου χρειαστεί ένας converter για αυτό που θέλω να κάνω? Επιπλέον η καρτούλα που μου προτείνεις σίγουρα μου κάνει? Εγώ χρειάζομαι μία με 4 εξόδους, ώστε στις δύο να στείλω τα pre-recorder μέρη (midi και wav) και στα άλλα δύο να στείλω τον μετρονόμο (μόνο του). Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα  :)

 

Δε χρειάζεσαι 2 εξόδους για ένα μετρονόμο (τόσο μερακλής είσαι που μου θες και stereo μετρονομο ;D )....απ'την άλλη δε νομίχω να βρεις και κάρτα με 3 εξόδους εύκολα οπότε, τσάμπα ο πρόλογος μου....καλό ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάρτα και μια κι έχεις λαπτοπ, λογικά θα θες καμιά εξωτερική στα 100-150€. Οπότε ψάξε στα πολλά τέτοια θέματα στο φορουμ, γιατί βαριέμαι να ξαναπροτείνω την tapco link usb! ;D

 

Μια χαρά η tapco, μόνο που αν δεν κάνω λάθος βγάζει μία έξοδο L/R, οπότε για αυτό που την θέλω εγώ μάλλον δεν κάνει....

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί να τα χώσω σε converter φίλε digisilence?Τι θα μου χρειαστεί ένας converter για αυτό που θέλω να κάνω? Επιπλέον η καρτούλα που μου προτείνεις σίγουρα μου κάνει? Εγώ χρειάζομαι μία με 4 εξόδους, ώστε στις δύο να στείλω τα pre-recorder μέρη (midi και wav) και στα άλλα δύο να στείλω τον μετρονόμο (μόνο του). Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα  :)

 

Δε χρειάζεσαι 2 εξόδους για ένα μετρονόμο (τόσο μερακλής είσαι που μου θες και stereo μετρονομο ;D )....απ'την άλλη δε νομίχω να βρεις και κάρτα με 3 εξόδους εύκολα οπότε, τσάμπα ο πρόλογος μου....καλό ψάξιμο...

 

Προφανώς και δεν θέλω 2 εξόδους για τον μετρονόμο..... όσο για το 3 εξόδους εγώ δεν το χω δει πουθενά, οπότε ναι, καλό μου ψάξιμο

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά η tapco, μόνο που αν δεν κάνω λάθος βγάζει μία έξοδο L/R, οπότε για αυτό που την θέλω εγώ μάλλον δεν κάνει....

 

γκαχ το ξέχασα. Σωστός! Πόσα λ7 θα δώσεις αν είναι να σου πούμε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις δουλεια χωρις να τα χωσεις σε καποιον coverter δες αυτο

 

http://us.creative.com/products/product.asp?category=&subcategory=&product=10769&nav=1

 

 

Γιατί να τα χώσω σε converter φίλε digisilence?Τι θα μου χρειαστεί ένας converter για αυτό που θέλω να κάνω? Επιπλέον η καρτούλα που μου προτείνεις σίγουρα μου κάνει? Εγώ χρειάζομαι μία με 4 εξόδους, ώστε στις δύο να στείλω τα pre-recorder μέρη (midi και wav) και στα άλλα δύο να στείλω τον μετρονόμο (μόνο του). Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα  :)

 

 

.... Τι ακριβως δεν καταλαβες? Ειναι μια ομορφη καρτουλα που εχει τα outputs που θελεις το ενα το χρησιμοποιεις

για το mix σου και το αλλο για τα ακουστικα του τουμπανιερη οκ? ;)

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να προσθεσεις ενα track με το μετρονομο.

Μετα να στειλεις ολα τα τρακ δεξια και μονο τον μετρονομο αριστερα.

 

Απο την εξοδο της καρτας του λαπτοπ παιρνεις ενα καλωδιο που σου δινει το καθε καναλι σε αλλο jack και το ενα το δινεις στο ντραμμερ, ενω το αλλο το πας στην κονσολα.

Αυτο το κονεκτορ βρισκεται στο εμποριο νομιζω αλλιως μπορεις να το φτιαξεις.

 

kati tetoio mallon http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_ypk2060.htm

αλλα με 2 θηλυκα

 

 

 

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου