Προς το περιεχόμενο

Μετρονόμος σε Live


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να προσθεσεις ενα track με το μετρονομο.

Μετα να στειλεις ολα τα τρακ δεξια και μονο τον μετρονομο αριστερα.

 

Απο την εξοδο της καρτας του λαπτοπ παιρνεις ενα καλωδιο που σου δινει το καθε καναλι σε αλλο jack και το ενα το δινεις στο ντραμμερ, ενω το αλλο το πας στην κονσολα.

Αυτο το κονεκτορ βρισκεται στο εμποριο νομιζω αλλιως μπορεις να το φτιαξεις.

 

kati tetoio mallon http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_ypk2060.htm

αλλα με 2 θηλυκα

 

Φίλε gpolic καλή ιδέα αυτή!!!Φυσικά θα πηγαίνει μονοφωνικό σήμα στην κονσόλα από τα προηχογραφημένα parts, αλλά πρωτού δώσω τα χρήματα για την κάρτα θα είναι μία πρώτης τάξεως δοκιμή, για να δούμε εάν αξίζει να το κάνουμε. Απλώς μετά θα ξέρουμε ότι θα ακoούμε stereo τα μέρη που θα έχουμε γράψει και ο drummer επίσης stereo τον μετρνονόμο. Μέχρι τότε όμως η λύση που προτείνεις νομίζω ότι είναι μια χαρά για test. Thanx

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mπορείς να πάρεις την Terratec aureon 5.1 usb με 3 στέρεο εξόδους και έξοδο για ακουστικά με κάνα 50άρικο.*με επιφύλαξη αν βλέπει η εφαρμογή σου και τις 3 εξόδους,δεν είμαι σίγουρος*

l_03090004.jpg

 

Όσο για το live,καλύτερα είναι να δίνεις στον ηχολήπτη και τα 2 σήματα και να τα προωθεί ο ίδιος στο μόνιτορ του ντράμμερ, ή να του δίνει πάλι αυτός line σήμα σε κανένα μικρό μιξεράκι που θα το έχει δίπλα του ο ντράμμερ με τα ακουστικά του και θα μιξάρει σήμα και μετρονόμο όπως θέλει αυτός.Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να δουλέψει και με μόνιτορ στον ντράμμερ αν δεν θέλει ακουστικά απλά τοποθετώντας του ένα active μονιτορ όπου θα συνδέει κατευθείαν το κονσολάκι του ή να του βάζουν ενισχυτή και μονιτορ επι τόπου για να κάνει την ίδια δουλειά και με passive ηχείο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε, λοιπόν, μία λύση που βρήκα χωρίς να ξοδέψω τίποτα μέχρι στιγμής, πέρα από την υπομονή μου με τον ηχολήπτη που το δοκιμάσαμε στο sudio που κάνουμε πρόβα. Έχουμε και λέμε: γράφω στο Cubase τα midi parts και τα "στέλνω" όλα δεξιά. Γράφω μετρονόμο και τον στέλνω αριστερά. Παίρνω την έξοδο του laptop με ένα καλώδιο (μικρό καρφί που καταλήγει σε rca). Συνδέω το καλώδιο αυτό σε έναν απλό, δικάναλο μείκτη DJ που είχα ως εξής:

Στο ένα κανάλι βάζω το ένα rca (right) και στο δεύτερο κανάλι το δεύτερο βύσμα rca (left). Πάμε στην έξοδο τώρα. Ο μείκτης έχει δύο στερεοφωνικές εξόδους (amp και rec). Οπότε παίρνω το right της κάθε εξόδου μόνο και την στέλνω στην κονσόλα. Επομένως, o drummer μπορεί να ακούει τον μετρονόμο μέσω headphones από τον μείκτη, ενώ στην κονσόλα στέλνω ένα stereo σήμα (που στην ουσία είναι τα δύο ίδια μονοφωνικά σήματα). Με αυτή την πατέντα μπορούμε να τεστάρουμε τη φάση των προηχογραφημένων parts χωρίς να ξοδευτούμε ακόμη σε μία κάρτα ήχου με 4 εξόδους (που φυσικά θα μας έλυνε το θέμα, χωρίς να κάνω όλη αυτή την πατέντα).

Περνάμε στον ηχολήπτη τώρα. Ο ΘΕΟΣ αυτός, που πληρώνεται 20 ευρώ, ισχυρίζεται, λοιπόν, ότι δεν γίνεται αυτό που θα κάνω και θέλω DI και άλλες τέτοιες ιστορίες, απλώς γιατί δεν ήθελε να μπει στον κόπο να καταλάβει πως το έχω κάνει αυτό. Όχι θα κάψει την κονσόλα (???), όχι δεν γίνεται γιατί αυτό που μου στέλνεις δεν είναι stero, αλλά μου το δίνεις ως στέρεο (???) κτλ. Νομίζω πως από τη στιγμή που πληρώνω το *****-studio, οφείλει να με βοηθήσει τουλάχιστον να το δοκιμάσω. Am i right?

Anyway, η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη και αν έχετε κάνα comment, είμαι όλος αυτιά.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζαμε οτι θελεις στερεο .γιαυτο δε σου προτειναμε αυτην την λυση(αν και νομιζω οτι καποιος πρεπει να ανεφερε κατι παρομοιο).

μια χαρα αυτο που εκανες , δεν προκειται να καει τιποτα.

ενα σχολιο για την τερατεκ που ανεφερε ο φιλος πριν. την ειχα αγορασει και την χαρισα γιατι  ειχε ενα ελαττωμα με τις υποδοχες για τα καρφακια. λες και ηταν μεγαλυτερες οι τρυπες , επρεπε να γυριζω γυρω γυρω το καρφακι για να πιασω μια θεση που να ακουγεται ο ηχος. ισως να μην ειναι γενικο το κακο και να εφταιγε μονο το δικο μου. το ειχα παρει 30 ευρω απο eshop. κανει 50 τωρα? ειναι πολυ παλιο μοντελο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους..Βασικα δεν το βρισκω απαραιτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σου,αλλα anyway εχεισ σκεφτει να βλεπει οντραμμερ σου το μετρονομο και οχι να τον  ακουει???Θα σου εκανε κατι τετοιο?

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τον βλεπει? το εχεις δει πουθενα αυτο? δε νομιζω να γινεται. χωρια που θα μοιαζει σα χαζος αν κοιταει επιμονα στο ιδιο μερος. ντραμερ ειναι πρεπει να πουλαει και λιγη μουρη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τον βλεπει? το εχεις δει πουθενα αυτο? δε νομιζω να γινεται. χωρια που θα μοιαζει σα χαζος αν κοιταει επιμονα στο ιδιο μερος. ντραμερ ειναι πρεπει να πουλαει και λιγη μουρη....

 

 

Χα,χα,χα,χα. Όντως θα έμοιαζε λίγο βλάκας. Πέρα από αυτό, το σκέφτηκα και είχα βάλει ένα Plug-in στο Cubase που εμφάνιζε τον μετρονόμο με διάφορες μορφές, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να ακολουθήσει καλά ο drummer.

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζαμε οτι θελεις στερεο .γιαυτο δε σου προτειναμε αυτην την λυση(αν και νομιζω οτι καποιος πρεπει να ανεφερε κατι παρομοιο).

μια χαρα αυτο που εκανες , δεν προκειται να καει τιποτα.

ενα σχολιο για την τερατεκ που ανεφερε ο φιλος πριν. την ειχα αγορασει και την χαρισα γιατι  ειχε ενα ελαττωμα με τις υποδοχες για τα καρφακια. λες και ηταν μεγαλυτερες οι τρυπες , επρεπε να γυριζω γυρω γυρω το καρφακι για να πιασω μια θεση που να ακουγεται ο ηχος. ισως να μην ειναι γενικο το κακο και να εφταιγε μονο το δικο μου. το ειχα παρει 30 ευρω απο eshop. κανει 50 τωρα? ειναι πολυ παλιο μοντελο παντως.

 

Ναι, ο φίλος gpolic είχε αναφέρει κάτι παρόμοιο, γι'αυτό και είπα ότι η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη. Stereo θα θέλαμε να βγαίνουν τα parts, αλλά αυτό γίνεται μόνο με κάρτα. Εξάλλου και έτσι stero είναι, απλώς ακούς δύο ΙΔΙΑ μονοφωνικά σήματα.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους..Βασικα δεν το βρισκω απαραιτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σου,αλλα anyway εχεισ σκεφτει να βλεπει οντραμμερ σου το μετρονομο και οχι να τον  ακουει???Θα σου εκανε κατι τετοιο?

 

Γεια χαρά creep7. Απαραίτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σίγουρα δεν είναι. Απλώς έχεις καμιά άλλη ιδέα για να χρησιμοποιείς προηχογραφημένα μέρη???Αν ναι είμαι όλος αυτιά.

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους..Βασικα δεν το βρισκω απαραιτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σου,αλλα anyway εχεισ σκεφτει να βλεπει οντραμμερ σου το μετρονομο και οχι να τον  ακουει???Θα σου εκανε κατι τετοιο?

 

Γεια χαρά creep7. Απαραίτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σίγουρα δεν είναι. Απλώς έχεις καμιά άλλη ιδέα για να χρησιμοποιείς προηχογραφημένα μέρη???Αν ναι είμαι όλος αυτιά.

Δεν ειναι τοσο περιπλοκο...Θα δωσεις την εξοδο απ το labtop στον ηχοληπτη και θα τη στελνει στο μονιτορ του drummer και στα PA...θα εχεις ενεργοποιημενο το  play precount και ο drummer θα ακολουθει...Τωρα αν θες απαραιτητα και μετρονομο μου φιανεται σωστο αυτο ου προανεφερες...

Carpe Diem!!Memento Mori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου