Προς το περιεχόμενο

Μετρονόμος σε Live


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους..Βασικα δεν το βρισκω απαραιτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σου,αλλα anyway εχεισ σκεφτει να βλεπει οντραμμερ σου το μετρονομο και οχι να τον  ακουει???Θα σου εκανε κατι τετοιο?

 

Γεια χαρά creep7. Απαραίτητο να χρησιμοποιεις μετρονομο στα live σίγουρα δεν είναι. Απλώς έχεις καμιά άλλη ιδέα για να χρησιμοποιείς προηχογραφημένα μέρη???Αν ναι είμαι όλος αυτιά.

Δεν ειναι τοσο περιπλοκο...Θα δωσεις την εξοδο απ το labtop στον ηχοληπτη και θα τη στελνει στο μονιτορ του drummer και στα PA...θα εχεις ενεργοποιημενο το  play precount και ο drummer θα ακολουθει...Τωρα αν θες απαραιτητα και μετρονομο μου φιανεται σωστο αυτο ου προανεφερες...

 

Oops. Σε έχασα. Οκ με το pre-count, οπότε θα μπαίνουμε όλοι μαζί. Πώς θα ακολουθήσει ο drummer αυτό το τέμπο αν δεν ακούει μετρονόμο? Αφού με βάση το τεμπο θα μπαίνουν και τα parts σε συγκεκριμένα σημεία.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συνηθως τα προηχογραφημενα μερη ειναι pads τα οποια δεν εχουν ρυθμικα μερη και δεν υποδεικνυουν με σαφηνεια τον ρυθμο και γιαυτο δεν γινεται.

στην περιπτωση ομως που το προηχογρ υλικο εχει ρυθικα , πχ κρουστα μπασα κλπ γινεται αυτο που λεει ο creep7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τα προηχογραφημενα μερη ειναι pads τα οποια δεν εχουν ρυθμικα μερη και δεν υποδεικνυουν με σαφηνεια τον ρυθμο και γιαυτο δεν γινεται.

στην περιπτωση ομως που το προηχογρ υλικο εχει ρυθικα , πχ κρουστα μπασα κλπ γινεται αυτο που λεει ο creep7

 

Σωστό αυτό που λες. Απλώς έχω γράψει από την αρχή ότι είμαστε μπάντα και έχω αναφέρει ότι έχουμε drummer, όπως επίσης ότι θέλω να βγάλω κάποια midi κυρίως μέρη, οπότε μιλάω για pads. Anyway, αν ήταν μπάσσο και drums, ναι δεν θα είχε πρόβλημα ο drummer.

Πάντως με το μεικτάκι έγινε μια χαρά η δουλειά, το δοκιμάσαμε εχτές σε ένα άλλο studio (με λίγο καλύτερο ηχολήπτη=απλώς με ανοικτά αυτιά) και δούλεψε περίφημα. Ουσιαστικά έτσι στέλνω το στερεοφωνικό μου σήμα από το laptop (που στην ουσία είναι δύο ίδια μονοφωνικά) και όλα ok. Πάντως πρέπει να αναφέρω ότι πολλά από τα studio (τουλάχιστον στην Thess που μένω) έχουν κάποιους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ τύπους που τα δουλεύουν, ανίκανους έστω να δοκιμάσουν -και όχι να κάνουν τελικά- κάτι πέρα από το στήνω δυο mic και δυο κιθάρες. Αυτό είνα που τη σπάει περισσότερο

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου