Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ενισχυτή full tube combo


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεος ρε παιδιά πλάκα κάνω  :P

 

Για να πω την αλήθεια πολύ λίγο το σκέφτομαι καθότι τα 50 watt του μου φαίνονται πάρα πολλά. . . Η πρώτη πρόταση-συμβουλή που πήρα από εδώ όμως (εκτός απο το να μην αγοράσω τον valveking) είναι αυτή:

 

σε τόσο χαμηλή κατηγορία τιμής στους λαμπάτους (κάτω των 500 ευρώ δλδ, άντε και λίγο παραπάνω), το μόνο που μπορούν να σου προσφέρουν σχετικά με τιμιότητα είναι ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΝΑΛΙ, πάνω στο οποίο θα προσθέσεις πετάλια της αρεσκείας σου.

Ρώτησα μήπως είναι καλύτερα να δω έναν windsor studio, έναν λανευ ή κάτι άλλο και να το boostαρω... Δεν πηρα απάντηση οπότε μοιραία στράφηκα προς τον valveking .. Σίγουρα δεν περιμένω mesa boogie με αυτά τα λεφτά αλλά απλώς κάτι καλύτερο από το combo που έχω τώρα που όπως είπα και πιο πάνω δεν με ικανοποιεί καθόλου ούτε στα καθαρά ούτε στα low gain-blues του, ούτε τα features(fx loop ηχείο κλπκλπ). Υπέθεσα λοιπόν ότι μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο από αυτόν τον ενισχυτή.. Τα υπονοούμενα περί :P ανάγνωσης των σελίδων ασ τα πηδήξουμε.. αν και τα έχω πράγματι διαβάσει όλα τα λινκς που είχες ποστάρει από το πρώτο σου ποστ σε αυτό το θρεντ (που δεν απευθυνόταν καν σε εμένα) πού αναφέρονταν στον αυτόν που δεν πρέπει να λες το όνομά του :P και έχω δει τις γνώμες των πιο έμπειρων από εδώ και άπο άλλα φόρουμ για τον εν λόγω ενισχυτή, που δεν είναι η καλύτερη. Τεσπα ας μην γεμίζουμε άσκοπα σελίδες και χαλάμε το θρεντ...ας μείνουμε εντός θέματος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι, τους δυο μικρούς Φέντερ (http://www.noiz.gr/index.php?topic=151822.0) δεν τους έχω ακούσει προσωπικά και μπορεί να είναι αξιόλογοι. Επίσης, δεν έχω ακούσει τον Windsor Studio (μόνο τα μεγαλύτερα αδέρφια του), ούτε τον Royal 8, για αυτό δεν εκφέρω άποψη. Ίσως είναι ενισχυτές που θα μπορούσες να βασιστείς στα βρώμικά τους, χωρίς να καταφύγεις σε πετάλια:

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116552/ValveKing®%20Royal%208.cfm

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116598/Windsor%20Studio.cfm

http://www.noiz.gr/index.php?topic=9659.msg161238#msg161238

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο windsor πάντως εκτός από ότι με ελκύει περισσότερο από τον royal 8 για το 12ρι ηχείο και για την εμφάνιση του, νομίζω θα βολέψει καλύτερα όσον αφορά τις εντάσεις καθότι έχει ενσωματωμένο power attenuator.. Και ίσως πετάω και ένα tubescreamer(?) μπροστά για να είμαι οκ στις καφρίλες, λέω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπάρχει κάποια περίπτωση αλλάζοντας την στοκ λάμπα με κάποια άλλη (στον windsor) να πετύχω όσο gain χρειάζομαι,  χωρίς έξτρα οβερντράηβ? Δηλαδή αμα τοποθετήσω πιο γκαζιάρικη λάμπα να δω επιθυμιτή διαφορά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπάρχει κάποια περίπτωση αλλάζοντας την στοκ λάμπα με κάποια άλλη (στον windsor) να πετύχω όσο gain χρειάζομαι,  χωρίς έξτρα οβερντράηβ? Δηλαδή αμα τοποθετήσω πιο γκαζιάρικη λάμπα να δω επιθυμιτή διαφορά??

 

Όχι, με μια αλλαγή λάμπας δε θα είναι μεταλλάδικος αυτός ο ενισχυτής. Θα χρειαστεί πετάλι φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ως κάτοχος του VK112, έχω να πω ότι ΗΧΗΤΙΚΑ είναι πολύ καλός  ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ (κατά τη γνώμη μου έτσι, ας μην αρχίσουμε  ;)), αλλά αν έπαιρνα τώρα ενισχυτή, ΔΕΝ θα τον αγόραζα γιατί

 

- είναι πολλά τα βατ, Άρη  :)

- είναι ΒΑΡΥΣ. Αν τον χρησιμοποιείς όπου παίζεις, θα έρχονται ώρες (στη μεταφορά) που θα βλαστημάς, πίστεψέ με.

 

Κατά τ' άλλα, τα καθαρά του μου αρέσουν, τα γκάζια του ΟΧΙ (αλλά δεν με ενδιέφερε έτσι κι αλλιώς αυτό), ενώ το 12-άρι ηχείο είναι ένα "+".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα πιο πάνω ότι οι νέοι μικροί Fender ίσως να είναι καλοί. Για τον ένα το παίρνω πίσω... http://www.noiz.gr/index.php?topic=151822.msg169039#msg169039

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα πάω να ακούσω (στην γερμανία, στο musicstore παρακαλώ) τον windsor και τον royal 8 και ίσως και κανέναν από τους άλλους φεντερ και θα πάρω όποιον κολλάει καλύτερα με το POD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθώ εντελώς, δεν υπάρχει περίπτωση. Αφού θες και... pod (για όνομα δλδ), TI τον θες έναν ενισχυτή με καλά βρώμικα;;!!;!;!;; Ι give up. Πραγματικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΠΑΜΕ ρε μαν δεν βρίισκω αυτό που θέλω ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, θα πάρω κάτι ΑΔΙΑΦΟΡΟ οσον αφορα τα γκαζια και θα χρησιμοποιήσω τα γκάζια του POD!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου