Προς το περιεχόμενο

Bass Drum for Drum&Bass


drummerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρεις 20Χ14,θα βαλεις coated ambassador μπρος και πισω (δεν θα ανοιξεις καμμια τρυπα) και θα τη φιμωσεις με ενα μαξιλαρακι που θα ακουμπα και στις δυο μεμβρανες με μεσαιο κουρδισμα.Ετοιμος.

20x14 τι ξύλα όμως; Τα ambassador είναι λεπτά. Λίιιιγο big band μου θυμίζει η επιλογή.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να το ψάξουμε λίγο το θέμα. Κατ’ αρχήν δεν ξέρουμε τι πάχος έχουν τα τύμπανά σου. Υποθέτω, πως  αφού το maple (ελπίζω κάτι καλό), έχει ποσοστά 100 μπάσα, 50 μεσαία, 50 πρίμα, αλλά το ακούς με περισσότερα μεσαία, ή είσαι στα 6-8 ply mil ή νομίζεις πως έτσι την ακούς. Αυτό είναι σχετικό, για το πώς μεταφράζει γραπτώς κάποιος την περιγραφή του ήχου. Εν τέλει, όσο παχύτερο είναι το κέλυφος των τυμπάνων σου, τόσο «στακάτο» ήχο βγάζει. Αυτό που σε ενοχλεί όμως περισσότερο είναι πως παρόλο το treatment που έχεις κάνει το bassdrum σου ακόμα φαίνεται πως σου δίνει αντήχηση (resonation). Αυτό νομίζω εννοείς ως ουρά.

Με την επιλογή των δερμάτων που έχεις κάνει, έχεις καταφέρει κάτι μεσαίο ως αποτέλεσμα, κατά τα λεγόμενα για το στυλ που θέλεις να παίξεις. Υποθετικά λέμε πάλι, γιατί δεν γνωρίζουμε:

1. Τι εστί weatherking.

2. Αν υπάρχει τρύπα στο resonant head και που; Κέντρο, άκρη;

3. Τι κούρδισμα κάνεις.

4. Αν η «ουρά» που ακούς, είναι απλά στο live με μπάντα, alone, ή micked.

 

Η ταπεινή μου γνώμη, και όχι συμβουλή, είναι:

Κρατάς την 22"Χ16". Επειδή γενικά το maple, ως ποιο μπάσο ξύλο, προσωπικά σε μικρότερες διαστάσεις με πάχη παραπάνω των 6-7 ply mil, θέλει μικρόφωνο για να το ευχαριστηθείς όταν είσαι σε live κατάσταση με άλλους.

Βάλε Evans EMAD στο batter (και παίξε με τους δακτυλίους που δίνει για muffling) και το EMAD reso μπροστά. Αν δεν βρεις αυτό, διάλεξε παχύ δέρμα και άνοιξε τρύπα όχι μεγαλύτερη από 10 το πολύ cm όσο γίνεται στην άκρη προς το στεφάνι. Όλα με άδεια κάσα.

Τι θα περιμένεις από αυτό:

Τα χοντρά δέρματα θα σου μαζέψουν τις ανεπιθύμητες αντηχήσεις, η τρύπα δεν θα αφαιρέσει υλικό από το κέντρο που είναι η καρδιά του δέρματος και της απόδοσης του ήχου, αλλά θα έχεις την επιθυμητή ατάκα, ελεγχόμενο low end, mic port και πρόσβαση για extra muffling (αλλά κάτι πολύ περιορισμένο).

Έτσι δεν θα έχεις μπότα, τύπου tupperwear και το κελεμπέκι θα δώσει τη γλύκα του.

Το τύμπανο αναπνέει, ο ήχος στροβιλίζεται όμορφα μέσα του και οι τυχόν «ουρές» και αντηχήσεις, θα είναι τόσο περιορισμένες, που θα τις ακούς όταν παίζεις μόνο, μόνος σου. Γενικά συνιστώ το treatment του τύμπανου να ξεκινά από τα δέρματα και όχι μέσα, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα chocking (πνίξιμο).

Για μικρότερο bassdrum ήδη χωρίς να ξέρεις το δοκίμασες. Από το muffling που έριξες μέσα, η 22άρα σου σε εκμεταλλεύσιμο χώρο που είχε για να αποδώσει, μάλλον σαν 16ρι τομ θα ήταν όσο αφορά την επιφάνεια που είχε ελεύθερη μέσα.

Από κούρδισμα, καλό θα ήταν να κάνεις το εξής. Φέρε το δέρμα batter, στο σημείο που αρχίζει να δίνει τόνο. Βάλε τη παλάμη στο κέντρο και με ελαφριά πίεση. Με το άλλο ξεκούρδισε τα κλειδιά, αυτή τη φορά όμως το ένα πίσω από το άλλο και όχι όπως στην αρχή αντίθετα, μέχρι να φανούν ελαφρά ζάρες. Βγάλε τη παλάμη από το δέρμα. Οι ζάρες θα φύγουν και προχώρα στο fine tuning, ανεβάζοντας πολύ λίγο το κούρδισμα, ώστε να πριμάρει το συγκεκριμμένο δέρμα ανεπαίσθητα. Αυτή η διαδικασία γίνεται αφού φυσικά τοποθετηθεί το bassdrum παράλληλα με το έδαφος.

Επίσης κάνε το ίδιο για το resonant αλλά εκεί μπορείς να ανεβάσεις το κούρδισμα παραπάνω, έτσι ώστε:

1. Αν ο τόνος είναι πολύ μπάσος, ανεβάζεις από το resonant, χωρίς να πειραχτεί το batter.

2. Αν έχεις low end μακρύ λόγω του ότι τα δύο δέρματα συντονίζονται μεταξύ τους στην ίδια συχνότητα, τα ξεγελάς, αλλάζοντας τη φάση τους με αποτέλεσμα να «στακάρεις» το σύνολο.

Θυμήσου πως πρώτα πρέπει να τελειώσεις με τα δέρματα και μετά να πας σε εσωτερικό treatment. Και αν χρειαστεί.

Αυτό για να βγάλεις φυσικό ήχο…

Αλλιώς πάρε triggers…. ;D

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drummerd τι έκανες με το ταμπούρο;Πες και για το υπόλοιπο set. Τι remo weatherking?

Το ταμπουρο μετα απο καποιες ωρες προβων καιμελετης τοαφησα οπως το ειχα παρολες τις μεσαιες γιατι τελικως μου αρεγε ετσι!!! ;D.Ακυρο μεν αλλα...τα λατρεψα.Οσο αφορα το υπολοιπο σετ αποτελειται απο ενα 12"Χ9" tom,16"X14" floor tom 8ply maple και τα δυο και την εν λογω κασα.Το δερμα της μποτας (ressonance) ειναι Remo weather king bass drum.Για τα πιατια δεν αναφερομαι γιατι ακομα ειμαι σε φαση που προσθετω και ψαχνω ηχους,αλλα μαλον θα καταληξω σε 17.000 bells kai splashes.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά!

μ αρέσει αυτό το τόπικ, ενδιαφέρομαι κ εγώ για αυταά τα στυλ {ήχος/παιξίματα..jojoMayer>>Αρχηγός}

 

 

επίσης να σε ρωτίσω, μήπως έχεις σκεφτεί τη λήση ηλεκτρονικού σέτ, ή έστω ηλεκτρονικής κάσσας, αφού ασχολήσαι σοβαρά με κάτι τόσο είδικο και συνκεκριμένο...

To set μου το παραθεσα παραπανωΑ!επισης εχω και ενα 13"Χ6" tom ανοιχτο απο κατω για πιο dud ηχο.Επισης ως side snare!!! εχω ενα Pearl EX 14"X"5,5" snare.Κουλο!!!

Ηλεκτρονικο σετ για κυριως σετ σε live ή προβες δεν θελω σε καμια περιπτωση.Εκεινο που ελπιζω να κανω ειναι να προσθεσω 2 ή 3 παδσ με εναν εγκεφαλο με midi out ωστε να μορω ειτε εγω ειτε ο μπασιστας μου να επεξεργαζομαστε samples ή ηχους.Αλλα ακομα δεν το εχω κοιταξει εμπεριστατομενα το θεμα.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Αν υπάρχει τρύπα στο resonant head και που; Κέντρο, άκρη;

3. Τι κούρδισμα κάνεις.

4. Αν η «ουρά» που ακούς, είναι απλά στο live με μπάντα, alone, ή micked.

 

Κατ'αρχην ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη και λεπτομερεστατη γνωμη σου.Θα μου παρει καποιο χρονο να τα τεσταρω ολα αυτα.

Δευτερον ,η κασα οσο και αν σου φανει περιεργο ειναι 10ply maple.Λογω του οτι τα εχω φτιαξει τα τυμπανα μονος μου(με την βοηθεια ενος κατασκευαστη φιλου),βαλαμε 10 φυλλα 0,5 και 0,75 mm εναλλαξ,με καλυμα φυλλο παχους 1 mm.(απο οσο θυμαμαι).Τρυπα υπαρχει στην ακρη με θεση κατω αριστερα οπως κοιτας το δερμα.Οσο αφορα στο κουρδισμα ειμαι λιγο τρομπας αφου κουρδιζω χοντρικα εξωτερικα και ασχολουμαι περισσοτερο με το εσωτερικο treatment.Ομως θα δοκιμασω και την αποψη σου.Θα μου βγει σε καλω ελπιζω.Η ουρα εμφανιζεται εντονα μονο σε μελετη και σε προβες σε σημεια που εχω λιγα χτυπηματα στο pattern .Σε πιο πυκνα patterns και μαζι με τον μπασιστα και τον υπολογιστακια,δεν ειναι τοσο εντονο το θεμα.

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,62 εκατοστά κέλυφος, μη παραπονιέσαι. Είναι σφιχτή μπότα, αλλά μάλλον της λείπει ένταση. Αρκετά μαζεμένη και με λίγες αρμονικές και άν. Εκτός και αν έχετε κάνει κάτι κατασκευαστικά λάθος. Π.χ. στο κόλλημα των φύλλων. Το τελευταίο κάλυμμα μάλλον δεν χρειαζόταν. Το μαζεύει τον ήχο. Καλύτερα θα ήταν λούστρο μόνο. Λοιπόν αφού στο παίξιμο με άλλους δεν ενοχλεί, άσε τη όπως είναι. Εκτός κι αν σου τη λένε οι άλλοι, οπότε μόνο triggers για ηλεκτρονικό ελεγχόμενο ήχο. Άλλωστε τα τύμπανα ανήκουν στα μεμβρανόφωνα...

Άντε σου έβαλα δουλειά...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου