Προς το περιεχόμενο

Drums και υγρασία


Unlight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο μπορεί η υγρασία να βλάψει τα drums παιδιά? Εγώ έχω το set μου σε ένα υπόγειο που το καλοκαίρι έχει πολύ δροσιά και το χειμώνα πολύ ζέστη )λόγο και του καυστήρα που βρίσκεται σε ενα δωματιάκι, παρόλα αυτά ανυσηχώ. Τα σκεπάζω με 2-3 σεντόνια,αλλά κατα πόσο είναι ασφαλής εκεί και τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία μπορεί να βλάψει κάθε ξύλινο μουσικό όργανο, καθώς και τα τύμπανα. Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν στο ξύλο, κέλυφος, εισχωρήσει υγρασία, ή αναπτυχθεί υγρασία από τις συνθήκες του γύρω χώρου ή από την απότομη εναλλαγή κρύου ζεστού με αποτέλεσμα τη δημιουργία υδρατμών.Έτσι το ξύλο μαλακώνει και πολύ απλά σκευρώνει. Και μια που οι περισσότεροι δεν ξεκουρδίζουν το τύμπανο μέχρι το επόμενο παίξιμο, και βρίσκεται σε κατάσταση συνεχούς πιέσεως, το κέλυφος σκευρώνει. Κατά τις συνθήκες όπου το περιβάλλον ξηραίνεται,το κέλυφος σκληραίνει και λόγω συστολής διαστολής, ραγίζει ή σπάει. Πολλές φορές παραλαμβάνει κάποιος όργανο στο κουτί και βρίσκει σπασμένο κάποιο μέρος συνήθως ξύλινο, (χωρίς να αποκλείεται και μεταλλικό, λόγω της ανάλογης οξείδοσης), ενώ εξωτερικά το κουτί είναι ανέπαφο. Ο πωλητής του μαγαζιού διαβεβαιώνει πως η συσκευασία δεν έχει ανοιχτεί, ο αγοραστής διαβεβαιώνει πως δεν το έσπασε εκείνος και ότι το άνοιξε μόλις πριν λίγο, η αντιπροσωπεία το παίρνει για επισκευή και το κάνει γαργάρα, γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος που βρέθηκε το καημένο και σε τι συνθήκες, από την παραγωγή ως τη παραλαβή.

Ποιος φταίει λοιπόν; Πολλοί και διάφοροι φυσικά, αλλά η υγρασία έβαλε δάκτυλο....και αυτή.

Οι συνθήκες που έχεις αποθηκευμένα ή στημένα τα τύμπανα δεν είναι οι καλύτερες και θα έπρεπε να μεταχειριστείς το όργανο, όπως ένα άλλο οποιοδήποτε όργανο. Παράδειγμα, οι κιθάρες, κλείνονται στη θήκη τους όχι μόνο για προστασία από χτυπήματα αλλά για να βρεθούν σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Μάλιστα κάτι νομίζω ισχύει και για το πόση ώρα θα πρέπει να ανοιχτεί η θήκη και να μείνει η κιθάρα να πάρει τη θερμοκρασία περιβάλλοντος κ.λ.π. Κάτι σαν το άνοιγμα κρασιού. Είναι ένα (συγχωρέστε με) ψώνιο με τη λεπτομέρεια, που προσωπικά...πολύ το γουστάρω!

Λοιπόν επειδή οι drummer δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξεστήνουμε και να στήνουμε κάθε φορά τοποθετόντας το όργανο, σε θήκες, καλό είναι να ξεκουρδίζουμε, όπως όλοι και η καλύτερη λύση αφού δεν στήνουμε τα τύμπανα στο σαλόνι (συνήθως...ο χώρος που έχουμε φτιάξει, να φροντίσουμε τη τοποθέτηση ενός μεγάλου αφυγραντήρα και ελεγκτή υγρασίας, που θα βρούμε σε οποιοδήποτε Κωτσοκολοβό και σίγουρα κοστίζει λιγότερο από την αντικατάσταση (λόγω αχρηστίας), του οργάνου.

Υ.Γ.: Έχει ρωτήσει κάποιος, κάποιο μεγάλο e-μαγαζί, μέσα σε όλα από περιέργεια, ποιες είναι οι συνθήκες αποθήκευσης πριν τη πώληση;

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία μπορεί να βλάψει κάθε ξύλινο μουσικό όργανο, καθώς και τα τύμπανα. Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν στο ξύλο, κέλυφος, εισχωρήσει υγρασία, ή αναπτυχθεί υγρασία από τις συνθήκες του γύρω χώρου ή από την απότομη εναλλαγή κρύου ζεστού με αποτέλεσμα τη δημιουργία υδρατμών.Έτσι το ξύλο μαλακώνει και πολύ απλά σκευρώνει. Και μια που οι περισσότεροι δεν ξεκουρδίζουν το τύμπανο μέχρι το επόμενο παίξιμο, και βρίσκεται σε κατάσταση συνεχούς πιέσεως, το κέλυφος σκευρώνει. Κατά τις συνθήκες όπου το περιβάλλον ξηραίνεται,το κέλυφος σκληραίνει και λόγω συστολής διαστολής, ραγίζει ή σπάει. Πολλές φορές παραλαμβάνει κάποιος όργανο στο κουτί και βρίσκει σπασμένο κάποιο μέρος συνήθως ξύλινο, (χωρίς να αποκλείεται και μεταλλικό, λόγω της ανάλογης οξείδοσης), ενώ εξωτερικά το κουτί είναι ανέπαφο.

Υ.Γ.: Έχει ρωτήσει κάποιος, κάποιο μεγάλο e-μαγαζί, μέσα σε όλα από περιέργεια, ποιες είναι οι συνθήκες αποθήκευσης πριν τη πώληση;

 

 

το τι πρεπει να εχουν 'τραβηξει' τα καημενα τα οργανακια μεχρι να φτασουν στα χερια μας, δεν λεγεται... οσες φορες καθομαι και σκεφτομαι τι ταξιδι εχουν κανει για να ερθουν, ( μερες ολοκληρες σε θαλασσες και ωκεανους), ποσο εχουν χτυπηθει, ποσο εχουν ταλαιπωρηθει απο τη μεταφορα, αλλα κυριως ποσο ταλαιπωρουνται απο τις κακιες συνθηκες του χωρου αποθηκευσης τους στις αποθηκες καταστηματων, απογοητευομαι και λεω δεν προκειται να ξαναπαρω τιποτε. ελα ομως που δεν μπορουμε χωρις αυτα.... :-\ :)

 

Πόσο μπορεί η υγρασία να βλάψει τα drums παιδιά? Εγώ έχω το set μου σε ένα υπόγειο που το καλοκαίρι έχει πολύ δροσιά και το χειμώνα πολύ ζέστη )λόγο και του καυστήρα που βρίσκεται σε ενα δωματιάκι, παρόλα αυτά ανυσηχώ. Τα σκεπάζω με 2-3 σεντόνια,αλλά κατα πόσο είναι ασφαλής εκεί και τι μπορώ να κάνω?

δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παραπανω απο αυτα που ηδη αναφερθηκαν.. αφου το χειμωνα εχει ζεστη δεν πρεπει να ανησυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Παιδια χρησιμοποιει κανεις αφυγραντηρα στο υπογειο του. Εγω σκεφτομαι να αγορασω εναν και θα εκτιμουσα καποια γνωμη-συμβουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει δουλεια,παρτον εχει σωσει ζωες (και πολλα μηχανηματα,κιθαρες και ντραμς)

 

εγω εχω εναν της Delongi και ειναι μια χαρα .

 

Παρε τον μεγαλυτερο που μπορεις.

 

Βεβαια η καλυτερη λυση για τα ντραμς ειναι να παρεις τετοια

 

http://www.thomann.de/gr/kirchhoff_arctic_set_studio_500020.htm

 

 

που δεν χαμπαριαζουν μια απο υγρασια.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδια ξερει κανεις σε ποια ορια (μινιμουμ μαξιμουμ) πρεπει να ειναι η υγρασια για τα ντραμς. Τα εχω βαλει στο υπογειο οπου συνηθως εχω 70% αλλα εχω αγορασει αφυγραντηρα και την κατεβαζω στο 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποιο καλό και δοκιμασμένο υγρόμετρο, για να ελέγξω κατά πόσον είναι αναγκαία η αγορά αφυγραντήρα για το χώρο που έχω τα τύμπανα μου;

 

Οι ανώτατες επιτρεπτές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έλυσα το θέμα μου με 2 Bison Air Max Moisture Absorber

http://www.unifit.co.uk/default.cfm?viewprod&id=10706

Κοστίζουν γύρω στα 8,5 ε το ένα και έχει διαφορα μεγέθη ανάλογα με το χώρο σου. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου