Προς το περιεχόμενο

Drums και υγρασία


Unlight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το θέμα  και περιμένω άμεσα απάντηση από όσους έχουν δοκιμάσει τα παραπάνω υλικά.

Μελετάω και παίζω αρκετές ώρες εδώ και 1,5 χρόνο σε ένα μικρό χώρο (10 κυβικά μέτρα) ο οποίος δεν έχει εξαερισμό.Αντί αυτού ανά τακτά διαστήματα την ώρα της μελέτης (κάθε 45 λετπά) και μετά το τέλος ανοίγω έναν μεγάλο ανεμιστήρα που έχω τοποθετήσει μέσα και αερίζω το δωμάτιο για μία ώρα.Μέχρι εδώ καλά.

ΟΜΩΣ....

1)Το σπίτι βρίσκεται σε ανατολικό προάστιο δίπλα σχεδόν στο δάσος της Ηλιούπολης.(ό,τι απέμεινε από αυτό) και επιπλέον μπροστά και κάτω από τον όροφο υπάρχει μεγάλος κήπος....με μεγάλη ποικιλία φυτών! ;D ;D

Άρα έξω ...χειμώνα-καλοκαίρι έχει αρκετή υγρασία.

2)Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει φθορά στα πιατίνια μου τα οποία καθαρίζω-ξεσκονίζω-τέλος πάντων τακτικά.Ούτε στα στεφάνια του σετ.Τις τελευτάιες μέρες όμως είδα ότι τα παξιμαδάκια-λαμάκια-τέλος πάντων μετάξυ [πιατίνι-σφουγγαράκι] - βίδα έχουν σκουριάσει αρκετά!!!Ένα υγρόμετρο/θερμόμετρο/ρολοί που είχα βάλλει στο χώρο έδειξε 65% υγρασία,

 

Τα πακετάκια με τις υγροσκοπικές ουσίες θα με βοηθήσουν στο πρόβλημά μου ή να κινηθώ για αγορά αφυγραντήρα(ο φθινότερος έχει 200 ευρά)?

Αν έχετε δοκιμάσει κάτι από τα δύο και μπορείτε να πείτε γνώμες για την αποτελεσματικότητά κάντε κόπο να γράψετε δυο λόγια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Συμεών  :)

 

Τα πακετάκια αυτά, τα χρησιμοποιώ κι εγώ στο υπόγειο που έχω τα τύμπανα και τα λοιπά όργανα, ενισχυτές κλπ, αλλά δεν τα κόβω να κάνουν κάτι τρομερό.

 

Δυστυχώς θα πρέπει να πάμε σε κάτι πιο δραστικό από αυτά...

Έχω κι εγώ δρομολογήσει την αγορά ενός αφυγραντήρα με καλή απόδοση, όχι απαραίτητα για τα τετραγωνικά που γράφει στις προδιαγραφές του, ίσως λίγο μεγαλύτερο για σίγουρα, 250-300 ευρώ τους είδα τελευταία φορά σε Κωτσόβολους και τέτοια.

 

Αν ξέρει κανείς, άλλη, φθηνότερη πήγη για καλούς αφυγραντήρες (Delonghi π.χ.) ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WoW! Αμεσότατη ανταπόκριση.Thanks man.

Επομένως τα συμπαθητικότατα σακουλάκια -κατα τα άλλα- δεν κάνουν για την περίπτωση μας.Και γω αυτό πιστεύω βλέποντας και τις προδιαγραφές τους σε διάφορα sites.

Μετά από εκτενέστατη αναζήτηση σε πλειάδα διαδικτυακών ιστοτόπων( ;D) φίλτατε και μετά από εκτενέστατες τηλεφωνικές συνομιλίες με αντιπροσώπους ηλεκτρικών συσκευών ανά την Αθήνα κατέληξα στο γνωστό Πρ@ktΙκΕρ! και σε ηλεκτρικό αφυγραντήρα ΟΧΙ Delonhgi σε τιμή 147 ευρώπουλα παρακαλώ! (zuper ouaou έτσι?)

Εννοείται ότι η μικρότερη συσκευή που θα μπορούσαμε να βρούμε ξεκινάει από κάλυψη 45 τετραγωνικών και πάνω.Επομένως κάτι φθηνότερο πιθανόν δεν υπάρχει.

Από ότι ρώτησα υπάρχει εγγύηση 2 χρόνων και φυσικά διαθέτει δοχείο συλλογής του νερού το οποίο αδειάζεις και επανατοποθετείς.Προφανώς υπάρχει και φίλτρο το οποίο καθαρίζεται.

Αύριο θα βρίσκομαι στο εν λόγω κατάστημα για την χρησιμότατη αυτή αγορά.Εντυπώσεις σύντομα.

 

Όχι τίποτα άλλο ... έχουμε και ακριβά πιάτα. :D

ΥΓ: (οφφ-τοπικ) εκείνο το MEINL soundcaster crash πρέπει να τα σπάαααει.Καλό και το 16'' paiste alpha που χω ... αλλά το soundcaster ...ΑΠΛΑ δεν παίζεται! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει τον πήραμε τον αφυγραντήρα. Σε τί επίπεδα πρέπει να κρατάμε την υγρασία;; Επίσης δεν μπορούμε να έχουμε το μηχάνημα μόνιμα on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πήρα τον αφυγραντήρα που έλεγα(Τιμή 130 ευρά) και αυτό που κάνω είναι να τον ανάβω με τον που μπαίνω στο δωμάτιο ( έχω τον δείκτη λίγο κάτο από το max - σκάλες περίπου ) και τον κρατάω αναμμένο μέχρι και 2 ώρες από την ολοκλήρωση της μελέτης - παιξίματος μου.Τότε έχω παρατηρήσει ότι η συσκευή έχει καταφέρει να φέρει την υγρασία στο επιλεγμένο επίπεδο.

Μετά την απενεργοποιώ και το ίδιο γίνεται και την επόμενη ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα και σε περίμενα!  ;D

 

Είδα κι εγώ σήμερα 4 αφυγραντήρες, από 350 μεχρι 150 €, και περίμενα εντυπώσεις σου από την αγορά.

Για πόσα τετραγωνικά λέει αυτός που πήρες; Μάρκα; Δοχείο;

 

και clips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clips ουχί! ;D

 

130 ευρώ - Homefit - δοχείο 4+ λίτρα - ένδειξη -πλήρωσης δοχείου και αυτόματη διακοπή λειτουργίας.

Κάνει για χώρους ως και 80 τετραγωνικά.

 

Σίγουρα κάνει πολύ καλή δουλειά.Το νοιώθεις στα πιατίνια.Το μόνο που χρειάζεται είναι να αερίζεται για λίγο ο χώρος ώστε να ανανεώνεται ο αέρας και όταν λειτουργεί η συσκευή να είναι κλειστά πόρτες/παράθυρα για να μην δουλεύει τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτα τα λεφτά τον μόνο που είδα ήταν ένα για 20m², χωρητικότητα δοχείου 3L και χωρίς την αυτόματη διακοπή.

 

Μάλλον θα τον τσιμπήσω τον homefit, what the hell  :D

 

(Ελπίζω να'χουνε κι άλλον)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου