Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκεσαι σε σωστό δρόμο.  :)

 

Το έχω το Voyager και δεν θα σε απαγοητεύσει όσον αφορά στον όγκο και στις δυνατότητες. Συνιστώ να μάζεψεις και τα υπόλοιπα χρήματα και να πάρεις όχι το Rack, αλλά το Keyboard. Με ευχαριστείς μετά.

 

Εναλλακτικά δες άλλο ένα επίσης πολύ καλό synthesizer, με περίπου τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με το Voyager:

 

http://www.thomann.de/gr/studio_electronics_se1x_nova_red_eye_edition.htm

 

Όσον αφορά στα θρυλικά Korg... υπάρχει ένα MS-20 στις αγγελίες του noiz, το οποίο είναι επίσης κατάλληλο για την μουσική που κάνεις. Υπάρχουν λίγα synthesizers που πλησιάζουν τον ωμό ήχο του MS-20. Τα φίλτρα του MS-20 είναι resonant αλλά ανταποκρίνονται διαφορετικά από ότι τα Moog φίλτρα. Με full resonance υπάρχει η περίπτωση να σου φύγουν και τα αυτιά και τα ηχεία και ο τοίχος πίσω από τα ηχεία.

 

Πλην όμως, είναι χωρίς MIDI, με 1/5 των δυνατοτήτων του Voyager και θα ζοριστείς να κάνεις sequencing γιατί δεν υπακούει στο 1v/oct πρότυπο. Εκτός βέβαια αν έχεις κατά νου να αγοράσεις και το MS-50. Υπάρχουν και άλλα Korg βέβαια τα οποία ενδεικνύονται για electro/techno όπως το Mono/Poly και το Polysix αλλά είναι λίγο δυσεύρετα και δεν ξέρω και σε τι κατάσταση θα τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που μου προτείνεις με το link είναι και αυτό rack. Γιατί να προτιμήσω αυτό με τον κλαβιέ Voyager; Λόγω του pad ή θα έχω καλύτερο ήχο; Επίσης το rack Voyager με το SE1-X δεν έχουν ούτε 80€ διαφορά. Άρα το θέμα ανάμεσα στα 2 είναι πιο έχει πιο πολλές δυνατότητες και καλύτερο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου προτείνεις με το link είναι και αυτό rack. Γιατί να προτιμήσω αυτό με τον κλαβιέ Voyager; Λόγω του pad ή θα έχω καλύτερο ήχο; Επίσης το rack Voyager με το SE1-X δεν έχουν ούτε 80€ διαφορά. Άρα το θέμα ανάμεσα στα 2 είναι πιο έχει πιο πολλές δυνατότητες και καλύτερο ήχο.

 

Ξέρω ότι αυτό που σου πρότεινα στο link είναι rack. Το πρότεινα σαν εναλλακτική λύση στο Voyager RME. Πολλοί λένε ότι το SE-1x πλησιάζει περισσότερο στον ήχο του original Minimoog απ' ότι το Voyager. Από τα mp3 που έχω ακούσει και όσο μπορώ να συμπεράνω, το SE-1x και το Voyager έχουν παρεμφερή τονικότητα. Δεν ξέρω αν θα άλλαζα γνώμη αν τα άκουγα από κοντά. Αν ήμουν στην θέση σου, μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το Voyager RME.

 

Πρότεινα την έκδοση του Voyager με το κλαβιέ λόγω αίσθησης και ευκολίας. Ούτως ή άλλως αν πάρεις rack, θα αναγκαστείς εκ των πραγμάτων να κάνεις sequencing είτε από DAW είτε από κάποιο άλλο sequencer. Χάνεις, και το τονίζω, την δυνατότητα να μπορείς να παίξεις ένα όργανο σαν το Voyager. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, τότε πάρε ένα rack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή σου την απάντηση με έκανες να αποφασίσω οριστικά λοιπόν. Το Voyager θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά μέσω DAW, midi keybord controller κλπ. Ακόμα και πολυφωνία να θέλω θα κάνω ηχογράφηση, και τη 2η πχ φωνή θα τη πετάω σε άλλο κανάλι στο DAW μετά. Δεν είμαι και πληκτράς να σολάρω κλπ. Ήχους και απλά leads θέλω.

Για όσους επίσης ενδιαφέρονται για το Voyager αλλά δεν έχουν κοντά 3.000€, το rack είναι αναλογικό και αυτό και σε γνωστό διαδικτυακό κατάστημα του εξωτερικού θα τους κοστίσει 1.740€...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσωπικά μιλώντας, αν κάποιος ψάχνει για πρώτο αναλογικό όργανο, μάλλον οι περισσότερες δυνατότητες του Prophet '08 σε σχέση με το Voyager είναι καθοριστικές...απλά μιλώντας, με ένα όργανο κάνεις ποιό πολλά πράγματα ταυτόχρονα...έχεις το Seq, το arpeggio, κάνεις split, κλπ...

Οπωσδήποτε ένα Moog είναι όνειρο, αλλά όχι για πρώτο όργανο.

Προσωπικά έχω το Korg MS-2000 και το Oasys-88...αλλά θα έμπαινα στον πειρασμό αντί του Oasys να χτυπούσα...(πόσο πωλείται μεταχειρ. ένα Oasys-88 ενός έτους; τι; παίρνω ένα Voyager και ένα Prophet '08;  ::) :) :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε τον "περιορισμό" της πολυφωνίας τότε το Voyager έχει περισσότερες δυνατότητες από το Prophet 08, ειδικά αν βάλει κάποιο και το expander του Voyager, το VX-351. Δες πόσα inputs και outputs για CV έχει το Voyager στο rear panel συν 2 modulation busses συν τον εσωτερικό προγραμματισμό που μπορεί να γίνει.

 

Ούτως ή άλλως το παλληκάρι έχει πολύ ξεκάθαρη γνώμη για το τι θέλει. Αν κάποιος έχει πολλά VST και είναι καλυμένος από θέμα πολυφωνίας κλπ, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάρει ένα μονοφωνικό αναλογικό.

 

Γενικά όμως μιλώντας, για πρώτο αναλογικό, συμφωνώ μαζί σου ότι ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα κάποιο άλλο synthesizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου