Προς το περιεχόμενο

fender baja telecaster...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks Nick and alder.....φιλε fleaman η baja ειναι κατα τη γνωμη μου οχι μια απο τις καλυτερες tele για τα λεφτα της αλλα μια απο τις καλυτερες ηλεκτρικες για τα λεφτα της.....ο ογκος φτιαχνεται οπως ειπε κι ο sf απο πολλες παραμετρους.....παντως εγω δεν το περιμενα οταν την πηρα οτι θα ηταν τοσο καλη με overdrive...καμμια αλλη κιθαρα μου δεν "κραντσαρει" ετσι....ουτε η strat, ουτε αυτη που εχω με humbuckers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

thanks Nick and alder.....φιλε fleaman η baja ειναι κατα τη γνωμη μου οχι μια απο τις καλυτερες tele για τα λεφτα της αλλα μια απο τις καλυτερες ηλεκτρικες για τα λεφτα της.....ο ογκος φτιαχνεται οπως ειπε κι ο sf απο πολλες παραμετρους.....παντως εγω δεν το περιμενα οταν την πηρα οτι θα ηταν τοσο καλη με overdrive...καμμια αλλη κιθαρα μου δεν "κραντσαρει" ετσι....ουτε η strat, ουτε αυτη που εχω με humbuckers...

 

καλως ηρθατε στον κοσμο των tele!! :) (συνεχισε ετσι και σε βλεπω να μη μπορεις να παιξεις με αλλη κιθαρα σε λιγο καιρο...:) :) μη στεναχωριεσαι ομως το εχουν παθει και αλλοι....:) :) )

 

αν σου κατσει καλο κομματι Baja (δηλ. ελαφρυ και καλοφτιαγμενο) απλα ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ απο tele,καμμια stock αμερικανικη/γιαπωνεζικη  Tele δεν την πλησιαζει κατα την ταπεινη μου γνωμη μεχρι και τα 1500 ευρω.

 

τα εχει ολα αυτη η κιθαρα: jumbo frets,παχυ μπρατσο,μοντερνο radius,εξαιρετικους μαγνητες,εξυπνο wiring,τη "σωστη" γεφυρα,τα "σωστα" κλειδια...τι αλλο να ζητησει καποιος για 600 ευρω?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super funk δεν το σκεφτομαι για metal all the way..Σε καμια περιπτωση δηλαδη για palm mute παιξιματα και τετοια..Το εχω στο μυαλο μου δηλαδη κατι σαν Jekyl-Hyde τη δουλεια με τα γνωστα φοβερα καθαρα της Tele και γεματο overdrive απο την αλλη..Πιο πολυ σε φαση βαρυ hard rock δηλαδη παιξιμο..Προφανως και συμφωνω για το θεμα ενισχυτη και πεταλια απλα σιγουρα και η κιθαρα πιστευω πεζει πολυ σημαντικο ρολο σε αυτο..Και κατι αλλο.οταν μιλαμε για 600 ευρω μιλαμε για τιμη Thomann?Γιατι για ελληνικα δεδομενα εχω την εντυπωση οτι ξεφευγει λιγο παραπανω απο 700..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου κατσει καλο κομματι Baja (δηλ. ελαφρυ και καλοφτιαγμενο) απλα ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ απο tele,καμμια αμερικανικη Tele δεν την πλησιαζει κατα την ταπεινη μου γνωμη.

δεν μπορω να πω ακριβως αν ειναι ελαφρια η οχι γιατι δεν εχω την καταλληλη ζυγαρια να την ζυγισω...η ζυγαρια του μπανιου δεν θα δειξει με ακριβεια τοσο λιγα κιλα, ενω η ζυγαρια της κουζινας ζυγιζει μεχρι 2,5....αφου καμμια φορα σκεφτομαι να την παρω μαζι μου στη λαικη και οπως θα ψωνιζω πατατες να πω: δεν πετας ρε μαστορα μετα κι αυτη πανω στο εργαλειο να δουμε ποσο ειναι?.. ;D ;D ;D.....ειναι σιγουρα πιο βαρια απο την strat (ash και αυτη) αλλα αυτο ειναι λογικο...για το καλοφτιαγμενη δεν το συζητω, ειναι αψογη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ηχος των Zeppelin σε καλυπτει για "βαρυ ροκ" θα εισαι more than ok με μια stock Βaja.

 

 

Οι κλασσικοι tele μαγνητες με τα καταλληλα πεταλια/ενισχυτη καλυπτουν ολο το φασμα,εδω τις χρησιμοποιουν οι Metallica.... (παντως αν θες και ....χειροπιαστη αποδειξη παρε το "DifferenT" των Deus X Machina ,παρα πολλα κομματια εχουν γραφτει με μια παλια tele του 70 που ειχα με τους stock μαγνητες..και ΤΟΝΟΥΣ gain...)

 

Ισα-ισα οσο περισσοτερο το γκαζι τοσο καλυτερη ειναι η Tele μια και "καθαριζουν" οι νοτες περισσοτερο απο οτι με τους διπλους...

 

 

Για μενα οι μονες τιμες που υπαρχουν ειναι του Thomann φυσικα (αντε να βαλω και κανα 50αρι παραπανω και να την παρω απο εδω μια και θα τη διαλεξω ελαφρια και ωραια...)

 

 

δεν μπορω να πω ακριβως αν ειναι ελαφρια η οχι γιατι δεν εχω την καταλληλη ζυγαρια να την ζυγισω..

 

το υψηλοτερο βαρος δεν ειναι αναγκαια κακο,μια και δινει στη κιθαρα περισσοτερα πριμα και "μπροστινη νοτα" αλλα και περισσοτερο sustain (σε βαρος του ''αερινου" ηχου που πολλοι "παραδοσιακοι" telecaster players θελουν) ο Keith Richards π.χ. τις θελει ΠΟΛΥ βαριες τις tele του μια και "κοβουν" περισσοτερο πανω στη σκηνη (στο στουντιο χρησιμοποιει ελαφρυτερες...)

 

εχω δωσει στον Κωστα (Exarhos) δυο σχετικα βαριες tele και στα χερια του (παιζει περισσοτερο lead και πιο γκαζωμενα απο εμενα....γενικα ο ανθρωπος παιζει ΚΙΘΑΡΑ & οχι "κιθαρα" οπως ...εγω :) :) ) μου ακουγονταν καλυτερα απο οτι καποιες "πουπουλενιες" που ειχα σπιτι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψηλοτερο βαρος δεν ειναι αναγκαια κακο,μια και δινει στη κιθαρα περισσοτερα πριμα και "μπροστινη νοτα" αλλα και περισσοτερο sustain (σε βαρος του ''αερινου" ηχου που πολλοι "παραδοσιακοι" telecaster players θελουν) ο Keith Richards π.χ. τις θελει ΠΟΛΥ βαριες τις tele του μια και "κοβουν" περισσοτερο πανω στη σκηνη (στο στουντιο χρησιμοποιει ελαφρυτερες...)

 

Θέλεις να πεις δηλαδή πως...........τα ξύλα, παίζουν ρόλο....... στον ήχο? :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο Keith Richards π.χ. τις θελει ΠΟΛΥ βαριες τις tele του μια και "κοβουν" περισσοτερο πανω στη σκηνη (στο στουντιο χρησιμοποιει ελαφρυτερες...)

 

 

o richards μαλλον τις θελει βαριες επι σκηνης γιατι εκτος απο κιθαρες τις εχει και για ροπαλα οπως εχει αποδειξει με τις πραξεις του  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψηλοτερο βαρος δεν ειναι αναγκαια κακο,μια και δινει στη κιθαρα περισσοτερα πριμα και "μπροστινη νοτα" αλλα και περισσοτερο sustain (σε βαρος του ''αερινου" ηχου που πολλοι "παραδοσιακοι" telecaster players θελουν) ο Keith Richards π.χ. τις θελει ΠΟΛΥ βαριες τις tele του μια και "κοβουν" περισσοτερο πανω στη σκηνη (στο στουντιο χρησιμοποιει ελαφρυτερες...)

 

Θέλεις να πεις δηλαδή πως...........τα ξύλα, παίζουν ρόλο....... στον ήχο? :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P 8)

 

Το ΒΑΡΟΣ ,βεβαιως και παιζει (ΠΑΝΤΑ το ελεγα αυτο αλλωστε),το ΕΙΔΟΣ οχι (ΙΜΝSΗO..... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου