Προς το περιεχόμενο

Bιβλιογραφία Recording


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους ξεκινανε, καλα ειναι:

1.Home Recording Peter Bursch and Klaus- Dieter Keusgen Εκδοσεις Fagotto "

2.Περι μουσικης και ηχοληψιας Ανδρεας Παπαχριστου Εκδοσεις Νακας

 

Για οσους θελουν να ψαχτουν με τα ηλεκτρονικα και την πορεια των μουσικων εξοπλισμων και οργανων:

Τεχνολογιας Μουσικης Richard Brice Εκδοσεις Τζιολας

 

Για οσους θελουν να μελετησουν ψυχοακουστικη και μουσικη φυσικη ( φυσικη των ταλαντωσεων και των κυματων ):

1.An introduction to the psychology of hearing Moore, Academic Press ( θα το βρειτε μονο σε βιβλιοθηκη )

2.The Physics of Music Wood επισης σε βιβλιοθηκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενας επισης πολυ καλος οδηγος (και πολυ παραπανω) για οσους κινουνται στο χωρο του LIVE ή θελουν να μπουν ειναι και το

 

Live Sound Reinforcement (Nix Pro Audio Series)

by Scott Hunter Stark

 

Το βιβλιο μπορειτε να το προμηθευτειτε απο το Amazon ή να το παραγγειλετε απο το βιβλιοπωλειο Παπασωτηριου.

ry to.....FEEL the SOUND...NOT just "Sound" it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Eχουν περασει τοσα χρονια απ'το πρώτο post και ακόμα δεν

υπάρχει ένα καλό ελληνικό βιβλίο μουσικης τεχνολογίας ή ακουστικής........

Διαβάζω μία ελληνική "Ακουστική"(ονόματα και οικ. δεν θίγουμε) και νομίζω πως έχω την "Ακουστική" του A.Everest αλλά ελληνικά και το clue,

Στις 3 σελίδες η 1 λείπει.......

Όποιος κλέβει,ας το κάνει σωστά τουλάχιστον....

 

Όσο αφορά την μουσική τεχνολογία......(ΧΑΧΑΧΑΧΑ)

Βέβαια είναι σαν να συγκρίνω Live των Floyd με live του Ξαρχάκου...

Δεν θίγω την δημιουργία,αλλά την τεχνολογία-τεχνογνωσία...

Και για να τελειώνω,ΠΟΙΟΣ μηχανικός στην Ελλάδα θα γράψει βιβλίο

για μίξη , ηχογράφηση , mastering όταν υπάρχουν ξενόγλωσσα βιβλία "σταθμοί" για τα θέματα αυτά... ???

 

Όταν θα κάνω και 'γώ την studiara με την Behringer console τότε θα

βγάλω και 'γω (πάλι) μια βιβλιαράρα που θα την λένε "GREEPSY MUSIC TEC"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και για να τελειώνω' date='ΠΟΙΟΣ μηχανικός στην Ελλάδα θα γράψει βιβλίο

για μίξη , ηχογράφηση , mastering όταν υπάρχουν ξενόγλωσσα βιβλία "σταθμοί" για τα θέματα αυτά... ???

[/quote']

 

Nα είσαι σίγουρος, ότι αν υπάρχουν δεν θα το κάνουν, όσο μεγάλο μέρος

του αναγνωστικού κοινού που θα απευθυνόταν το όποιο τους πόνημα, αποτελείται από νεοπαπαδοπαίδια οπαδών του Χριστόδουλου, που απαίδευτα και εκ του ασφαλούς φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν αφορίζοντας τα πάντα, καταχραζόμενοι την κακώς εννοούμενη ελευθερία της ένδοιας επιχειρημάτων...

Νάσαι ακόμα σίγουρος ότι ένα βιβλίο "GREEPSY MUSIC TEC" που θα βοηθούσε τον μέσο έλληνα μουσικό να αξιοποιήσει στην "studiara" του την ταπεινή Behringer, έχει αναλογικά γι αυτόν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από πολλούς ξενόγλωσους "σταθμούς"...

Τέλος εγώ γιατί είμαι σίγουρος πως αν ο Alan Parson είχε γεννηθεί εδώ με όνομα "ΒαALANτης PARSONίδης" θα είχε την ίδια απαξιωτική αντιμετώπιση από σένα?

Να θυμίσω εδώ (σε ελεύθερη απόδοση) κάτι που είχε αναφέρει ο SF κάποτε...Αν οι ξένοι καλούνταν να φέρουν σε πέρας παραγωγή, με τις συνθήκες εργασίας, τις ώρες και την αμοιβή των ελλήνων συναδέλφων τους, μάλλον για κανά μπανάκι θα πήγαιναν οι περισότεροι εξ αυτών...

 

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση αλλά οι εξαιρέσεις, το γήπεδο που τους στερείς με την κάθετη σου άποψη, δεν το χρειάζονται για να βοσκήσουν, γι αυτό και την κάνουν συνήθως προς τα όξω...κι εκεί θα μείνουν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακουστικη μπορειτε να κοιταξετε τα:

Ακουστικη για ηχοληπτες ( Ι.Γ.Ιωαννου-Εκδοσεις Ιων )

Ηχοτεχνια I και II ( Κουλουρη Πετριδη- Εκδοσεις Ιων )

Εφαρμοσμενη Ακουστικη ( Σκαρλατος-Εκδοσεις Ιων )

 

Και τα 4 βιβλια ομως θελουν αρκετες γνωσεις φυσικης κυματικης και σιγουρα εαν καποιος δεν ενδιαφερεται μονο για "χα χα" και "χου χου", θα του ειναι πολυ χρησιμα ( προσωπικα προτεινω το βιβλιο του Ιωαννου, γιατι περα απο τους τυπους που θα μπερδεψουν πολλους, ο ανθρωπος δινει το κατι παραπανω σε αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να γράψει κάποιος έλληνας βιβλίο επί του θέματος. Για τα 1000 άτομα που ενδιαφέρονται σε όλη την ελλάδα, εκ των οποίων οι 700 δε θέλουν να δώσουν λεφτά για το βιβλίο και οι 100 ξέρουν ήδη περισσότερα; Και ποιος θα το εκδώσει; Νομίζω πρέπει απλά να συμφιλιωθούμε με την ιδέα ότι σε σχετικά εξειδικευμένα θέματα βγαίνουν μόνο βιβλία σε world languages, αγγλικά, άντε και τίποτα γερμανικά, ρώσσικα και γαλλικά. Εξαίρεση προφανώς αποτελούν τα κινέζικα και τα ινδικά (νομίζω οι λόγοι είναι ευνόητοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, το οτι πολλοι ξερουν περισσοτερα απο τα βιβλια που κυκλοφορυν στην ελληνικη αγορα, ειναι λιγο παραδοξο, μιας και η ( παρεξηγημενη ) επιστημη της ακουστικης, δεν ειναι οτι διδασκεται στα ΙΕΚ μεσα. Μια επισκεψη σε μαθημα ακουστικης στο Πανεπιστημιο, ισως να εκανε πολλους να ψαχνονται αν ο καθηγητης μιλαει ελληνικα.

Απο την αλλη, τα συγκεκριμενα βιβλια μπορει καποιος να τα βρει και σε βιβλιοθηκες ( προς πληροφορηση, και τα 4 βιβλια υπαρχουν στη βιβλιοθηκη του Ευγενιδειου Πλανηταριου Ιδρυματος ) και σπαταλωντας λιγες ωρες απο τις ελευθερες ωρες του, θα μπορουσε να μαθει τα βασικα περι ακουστικης, χωρις να χρειαστει να ξοδευτει.

Αυτο ομως που πρεπει να ξεκαθαριστει, ειναι οτι η ακουστικη δεν θα βοηθησει καποιον ερασιτεχνη να κανει καλυτερες μιξεις ή να γραψει καλυτερα. Αυτα ειναι πραγματα που ανηκουν σε αλλες κατηγοριες μελετης, και που δυστυχως δεν υπαρχει αντιστοιχη ελληνικη βιβλιογραφια. Ομως, πριν αρχισουμε να κατηγορουμε την Ελλαδιτσα μας, ας θυμηθουμε ποτε αρχισε η εξελιξη των ηχογραφησεων στην Ελλαδα και ποτε στο εξωτερικο..Και βεβαια πως λειτουργει το κατεστημενο των εταιριων ( μεσα σε 3 μηνες απαιτουμε ενα CD με 12 κομματια...ακομα και ο καλυτερος ηχοληπτης να ειναι πισω απο το τζαμι, μεσα σε 3 μηνες, δεν θα καταφερει να αποδωσει το 100% των δυνατοτητων του ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

3 μήνες :?: :?: :?:

Πολύ αισιόδοξο ή και τυχερό μάλλον σε βρίσκω αν το plan αυτό το βρίσκεις συχνά μπροστά σου... :roll:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειρωνίες,προσβολές και παρερμηνείες....npap

Μ'αρέσουν οι άνθρωποι που μιλούν σαν μαθητές του Γκολφidis που

"λατρεύουν" τον Parsonidis και.....

Όταν μιλάς με τέτοια άνεση για χριστιανοφασίστες npapadopoule και

λες πως αυτοί είναι οι ενδιαφερόμενοι για βιβλία musictec να μετράς

πρώτα τις λέξεις σου....

Ο μέσος μουσικός τον οποίο δεν έθιξα όπως με κατηγόρησες σίγουρα

δεν έχει κονσόλα biahringer αλλά μίκτη...

Κονσόλα biahringer έχει ο Projectas που δεν ενδιαφέρεται να

επενδύσει αλλά να κονομίσει και αυτόν κατηγόρησα,μα το κατάλαβες

κι αυτό...

Όσο αφορα τα greek books,έχοντας ήδη βρει 4 λάθη στον Σκαρλάτο (και τους φοιτητές του)για τα οποία θα κάνω και σχετικό post και σύγκριση με το "πρωτότυπο" είναι δικαίωμά μου να διατυπώνω την άποψη

που έχω για τα περισσότερα τα οποία έχω διαβάσει ή ξεφυλίσει(γιατί είναι βαρετό να διαβάζεις μια κακομετάφραση όταν αντιληφθείς πως έχεις διαβάσει και το πρωτότυπο)......

 

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση, αν θεωρείς ότι απαξιώνω κάποιον "χώρο"να'σαι σίγουρος πως απαξιώνω αυτούς που τον καπηλεύονται...Και γνωρίζεις το γιατί και το τι φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μια επισκεψη σε μαθημα ακουστικης στο Πανεπιστημιο, ισως να εκανε πολλους να ψαχνονται αν ο καθηγητης μιλαει ελληνικα"

 

Μιλάς για "Φυσικό",αρχιτέκτονες,πολιτικούς μηχανικούς και

όλους τους "σχετικούς" με την ακουστική....

Σχόλιο:Πιστεύω πως αυτό κάνει για εισαγωγή στο Greekpsy Acoustics:

-"Ρε,θα μας πάρουν την δουλειά οι μπετατζήδες"

-"Πως?Με τσιμεντένιες αυγοθήκες?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου