Προς το περιεχόμενο

Bιβλιογραφία Recording


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι και αυτό μεμνοχ!

 

 

Wow! Είσαι ο πρώτος που προφέρει το nickname σώστα! +1000!!!

 

Ακόμα ένα ενδιαφέρον αλλά και πολύ χρήσιμο βιβλίο για όσους ασχολούνται με cubase, nuendo κλπ είναι το Cubase SX3 Ignite By Eric Gelder & Chris Hawkins...

ay Respects To The Vultures For They Are Your Future...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Μήπως έχεις βιογραφικό για τον Paul White ή κάποιες πληροφορίες.....;

 

Ο άνθρωπος είναι ένα από τα σοβαρότερα σημεία αναφοράς στον χώρο.

 

Τον παρακολουθούσα από την εποχή που έγραφε στο "Home & Studio Recording", αρχές του 80, μέχρι και σήμερα στο "Sound on Sound", το εγκυρότερο σχετικό περιοδικό.

 

Έχει τις γνώσεις (διαβασμένος) που τις κάνει πράξη (ηχολήπτης και μουσικός) και ταυτόχρονα διαθέτει άψογη μεταδοτικότητα (δάσκαλος).

Κάθε άρθρο ή βιβλίο του είναι μια μικρή σπουδή. Φοβερός!

Συστήνω ανεπιφύλακτα κάθε γραπτό του. Και έχει γράψει πολλά.

Για τον αρχάριο αλλά και τον προχωρημένο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρει κανείς το βιβλίο του Δημήτρη Δώδη "ΗΧΟΛΗΨΙΑ" των Εκδόσεων Ιών. Από τον Παπασωτηρίου το αγόρασα στην τιμή των 40¤ το 2004. Θεωρείται πιστεύω βιβλίο σταθμός, με αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία και φυσικά από ξένους συγγραφείς. Θα το έλεγα "intro book" γιατί αναλύει ό,τι χρειάζεται για να ξεκινήσει κανείς σοβαρά να ασχολείται με την ηχοληψία.

 

Επίσης όπως γράφει και ο φίλτατος freemindgr το "Περι μουσικής και ηχοληψίας" του Ανδρέα Παπαχρίστου σε εκδόσεις Νάκα.

 

Φυσικά η ξένη βιβλιογραφία περιλαμβάνει απλά.... τα πάντα, από καταξιωμένους συγγραφείς, π.χ.:

 

"Total Recording - David Moulton"

"Mastering audio - Art and a science - Bob Katz"

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο του Δώδη, τουλάχιστον η έκδοση που έχω εγώ, παρότι συγκεντρώνει όλα τα βασικά που χρειάζεται κάποιος, είναι πολύ κακογραμμένο, με πολλά τυπογραφικά λάθη και σε σημεία μοιάζει να είναι μια κακή μετάφραση κάποιου ξενόγλωσσου βιβλίου.

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε A-Rockaria, σίγουρα δεν είνα ό,τι καλύτερο σε σύγκριση με τη ξένη βιβλιογραφία. Αν θέλει κανείς να ασχοληθεί σοβαρά και να αποκτήσει πολύ πιο εξειδικευμένες γνώσεις σε ό,τι αφορά την ηχοληψία φυσικά θα κατευθυνθεί σε αυτή. Απλά πιστεύω πως είναι μια καλή προσπάθεια από έναν έλληνα συγγραφέα για τον αρχάριο έτσι ώστε να μυηθεί στην ορολογία και να καταλάβει δέκα πράγματα πρωτού μεταβεί στα ξενόγλωσσα.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να επισημάνω ότι ο Δώδης έβγαλε το συγκεκριμένο βιβλίο το '94 (ή και πιο παλιά) σε μια εποχή άγονη σε τεχνικά συγγράμματα από Έλληνες.

Συμφωνώ ότι δεν είναι και το τέλειο,αλλά είναι μια αρκετά αξιόλογη εγχώρια προσπάθεια που όλα αυτά τα χρόνια έχει δώσει αρκετές γνώσεις στους αρχάριους.

 

Υγ.

Ο Δημήτρης Δώδης επίσης ήταν ο πρώτος ιδιοκτήτης σχολής ηχοληψίας που πέρα από τη θεωρία,άνοιξε και τις πόρτες των στούντιο της σχολής του για τους μαθητές,24ώρες το 24άωρο,7μέρες τη βδομάδα.Τα ξενύχτια στις κονσόλες αγκαλιά με τα ξυράφια και τις ταινίες ακόμα τα θυμάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ό,τι έχω διαβάσει κι εγώ από Paul White μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! :) Πώς όμως και δεν έχει αναφέρει κανείς αυτό;;

 

The Mixing Engineer's Handbook by Bobby Owsinski

 

Εγώ το λάτρεψα πάντως, κυρίως για τα interviews με μεγάλα ονόματα του χώρου στο τέλος του βιβλίου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους....

Θα συμφωνήσω για το βιβλίο του Χαδέλλη....

Ειναι το Α και το Ω, για να κατανοησει καποιος πληρως το τι συμβαίνει στο αυτί μας, όταν παράγεται ήχος και όχι μονο...

 

να προσθέσω δυο βιβλία που εχω και δεν αναφέρθηκαν, παρόλο που τα περισσότερα που γράφτηκαν είναι εξαιρετικά...

 

1.Recording production techniques for musicians....by Bruce Nazarian

παλιούτσικο αλλα κατατοπιστικό, δεν αποτελει βεβαια ιερο βιβλιο μια και ειναι αρκετα παλιο, (εκδοση 1988), αλλα εχει καποιες αναφορες σε διαδικασιες παραγωγης, και κοστολογησης...

 

2.The midi companion...by Jeffrey Rona, ενας πληρης οδηγος για το midi,πολυ χρησιμο για τους νεοεισερχομενους στο χωρο, του midi

Και τα δυο αγορασμενα απο Παπασωτηρίου πριν απο καμποσα χρονια,(εχουμε και καποια ηλικια πια). ;D αλλα πιστευω πως αυτα τα βιβλια δεν εχουν ημερομηνια ληξης, τουλαχιστον αμεση

 

Θα προτεινα επισης αν μπορει καποιος να βρει το βιβλιο του Δημητρη Αρναούτογλου,Μουσική Τεχνολογία, επισης ενα πληρη οδηγο για το midi και ελληνικο για όσους δυσκολεύονται με τα αγγλικά

ειναι εκδοση του...(μη βαρατε!!!) ...Νάκα.

δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομη, ο Δημητρης το μοιραζε τοτε δωρεαν στους σπουδαστες της Μουσικης Τεχνολογιας του ωδειου.

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

The Art Of Mixing - A Visual Guide To Recording By David Gibson

 

http://rapidshare.com/files/..................

 

 

The Mixing Engineers Handbook

 

http://rapidshare.com/f..............

 

Art.of.Mixing.-.David.Gibson.(Visual.Guide.to.Recording)

 

http://rapidshare.com/f..................

 

 

Παιδιά, αυτό που κάνετε είναι απαράδεκτο. >:(

 

Αυτά τα βιβλία πρέπει να τα αγοράζουμε …

δεν είναι ένα τραγουδάκι της πλάκας που δεν θα μας ένοιαζε αν δεν το είχαμε,

οπότε δεν θα το αγοράζαμε.

 

Είναι βιβλία που έχουν γραφεί με πολύ κόπο,

και θα περάσουμε μαζί τους πολύ καιρό,

μαθαίνοντας ουσιαστικά πράγματα, που θα μας διευρύνουν την αντίληψη

και θα μας βοηθήσουν ουσιαστικότατα να βελτιωθούμε .

 

Αυτά τα δύο βιβλία  είναι πραγματικοί θησαυροί.

 

(το πρώτο και το τρίτο λίνκ είναι το ίδιο βιβλίο,

το οποίο κατέχω, και το συστήνω ανεπιφύλακτα)

 

 

Είναι καθαρή κλοπή να κατεβάζουμε τις φωτοτυπίες τους.

Ντροπή!  :-[

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Exω και εγω το βιβλιο του Δωδη την τριτη του εκδοση. Ειναι ενα αρκετα καλο βιβλιο μονο που υπαρχουν αρκετα σημεια που εχουνε απλα μεταφραστει απτα αγγλικα σε μια μορφη την οποια δυσκολα βγαζεις νοημα.

Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι το Behind The Glass: Top Record Producers Tell how They Craft The Hits στο οποιο θα βρειτε απειρες συνεντευξεις απο καταξιωμενους παραγωγους σχετικα με το τι εξοπλισμο χρησιμοποιουν και ΠΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου