Προς το περιεχόμενο

Bιβλιογραφία Recording


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω και καθυστερημένα προσθέτω καμιά δεκαριά και εγώ:

 

1)Sound Advice on Equalizers Reverbs and Delays by Bill Gibson

2)The Recording Engineers Handbook του Bobby Owsinski

3)Audio Engineering Explained- for professional audio recording (Malestrom)

4)Microphone Techniques for Music - Studio Recording

5)Μiking Αcoustic Ιnstruments

6)PC Recording Studios For Dummies by Jeff Strong

7)Mastering Audio-The Art and the Science-Bob Katz

8)Practical Recording Techniques 5th

9)Mixing Audio Concepts, Practices and Tools

 

 

Σαφώς κάποια απευθύνοντα σε αρχάριους,αλλά κάποια άλλα έχουν πιο prof κείμενα!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα και χρονια πολλα.

μια ερωτηση:υπαρχουν καποια βιβλια απο αυτα που αναγραψατε στα ελληνικα απο καποιους ξενους συγγραφης?

οσα αφορουν κυριος για home studio για καποιον αρχαριο(εκτος απο αυτα απο καποιους ελληνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα Φίλε!Τα ίδια ακριβώς δεν νομίζω,αλλά κάποια "παρόμοια" υπάρχουν.Εγώ είχα δυσκολευτεί να βρω κάποια βιβλία που θα με βοηθούσαν στν σχολή.Εξαρτάται όμως!Τι ακριβώς ψάχνεις?Για μίξη,ηχοληψία,ακουστική???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας χρονια σου πολλα καλη χρονια με δημιουργια,ευτυχια και υγεια πανω απ'ολα.

δεν εχω κανει σε καποια σχολη και η δουλεια μου δεν μου αφινει περιθωρια για να ακολουθισω ενα τετιο προγραμμα σε σχολη μουσικης τεχνολογιας.

αρα οτι κανω το κανω ψαχνοντας ως αρχαριος.

εχω παρει καποια βιβλια οπως:μουσικη και τεχνολογια του Αντωνη πλεσσα ειναι 2

και περιμενω να μου ερθει και το βιβλιο του Αντρεα παπαχριστου το περι μουσικης και ηχοληψιας.

απλα ειδα καποια βιβλια που αναφερουν στο θεμα αυτο περι home studio απο ξενους συγγραφεις ετσι σκεφτηκα να κανω μια ερωτηση.αν υπαρχει κατι που μπορει να με βοηθησει ως αρχαριο θα ηθελα να το παρω και να το διαβασω.

σε ευχαριστω που απαντησες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Kαλημέρα και χρόνια πολλά

 

Εδώ είναι ένα βιβλίο που μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει θέματα ακουστικής χώρων ακρόασης και ηχογράφησης.

 

http://www.bookstars.gr/User/BookDetails.aspx?Id=TDT1W70U9K+1IdippZG0Tg==&CId=G+vz49m56Do=

 

9786185015251.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλησπέρα παίδες! Λοιπόοοοον εγώ έχω να προτείνω Το Μουσική Ακουστική τεχνολογία του John M. Eargle (Εκδόσεις ΙΩΝ είναι για αρχάριους βέβαια...

 

 

Μετά πάει το The Ultimate Live Sound Operetor's Handbook του Bill Gibson πού αν και φλύαρο έχει πράγματα πού τα εξηγεί πάρα πολύ καλά κατά την γνώμη μου + το DVD με τα παραδείγματα τον γραφομένων.

 

 

Και το τελευταίο που θα προτείνω είναι το The Live Sound Manual (Backbeat Books).

 

Thumbs Up για το The Art Of Mixing μιλάμε ότι είναι έπος και μου αρέσει πάρα πολύ. Α! Και συγχαρητήρια για το Θέμα είναι πολύ καλό και πιστεύω πως θα βοηθήσει πολύ κόσμο όπως και εμένα!! Αυτάααααααααααα απο μένα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 11 μήνες αργότερα...
  • 9 μήνες αργότερα...

Τσεκάρετε το The Systematic Mixing Guide, πολύ καλός οδηγός κυρίως για μοντέρνο rock και metal, με έχει βοηθήσει πολύ!                                                                         

 

images?q=tbn:ANd9GcR_lVBCnHkiBpLwtmOntru2r0mi616hQ-QcVdfat_A8VI5KF5V_6w

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου