Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τον επεξεργαστή


Aggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Έχω έναν σχετικά καινούργιο Intel στα 3.2 ο οποίος τον τελευταίο καιρό όταν τον ζορίζω ( μάλλον με τα γραφικά) κάνει ένα παράξενο σφίριγμα. Δεν είναι ο κλασικός θόρυβος από το ανεμιστηράκι. Δεν έχω κάρτα γραφικών και χρησιμοποιώ την onboard της Abit. Για παράδειγμα, όταν μία φίλη μου :lol: άρχισε να παίζει με τις καλοδιώσεις του Moog Modular και είχε συνδέσει τα πάντα μεταξύ τους.... :x ο υπολογιστής τα έπαιξε, άρχισε να κάνει θόρυβο και στο τέλος έκανε restart από μόνος του. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα παιχνίδι που έχω. Η ερώτησή μου είναι η εξής : Ανεβαίνει η θερμοκρασία του επεξεργαστή και για αυτό σβήνει; Να πάρω απλώς ένα καλύτερο ανεμιστηράκι ή μία απλή κάρτα γραφικών για να τελειώνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα θερμοκρασίας μου ακούγεται, όντως. Ακόμα κι αν φταίει η έλλειψη κάρτας γραφικών για το CPU load, αυτό δεν πάει να πει ότι θα πρέπει να μη ζορίζεις το CPU σου. Το case σου πόσους ανεμιστήρες έχει; Επίσης, είναι πιθανό και να είναι πολύ χαμηλά σεταρισμένη η σχετική λειτουργία της μητρικής σου για την προστασία από τις υψηλές θερμοκρασίες. Ίσως να είναι καλό να αποτανθείς στο κατάστημα από το οποίο πήρες το PC για σχετικές ρυθμίσεις, ιδιαίτερα αν δεν έχεις πείρα από τέτοια.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν "σφυρίζει" δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το HyperThreading (από το BIOS) και δες αν εξακολουθεί.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις κανει το προβλημα και κλεισει, μπες στο BIOS και ελεγξε τις θερμοκρασιες MB και CPU, οπως επισης και αν τα fan λειτουργουν κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχω τρία ανεμιστηράκια ( τροφοδοτικό, επεξεργασή και ένα γενικό) τα οποία έχουν γεμίσει σκόνη....

2. Η θερμοκρασια της CPU μετά από το πρόβλημα είναι γύρω στους 83 C...

3. Απενεργοποίησα το Hyperthreading και συνέχισε ο ίδιος θόρυβος (σφύριγμα).

4. Την λειτουργία της μητρικής μου δεν ξέρω πώς να την πειράξω.

5. Η μέγιστη θερμοκρασια στις επιλογές του bios για να κλείσει ο υπολγιστής είναι 70 βαθμοί!! αλλά είναι disable... ευτυχώς. Σε φυλιογική κατάσταση είμαστε στους 65 βαθμούς. Είναι πολύ; Μήπως φταίει η σκόνη στα fans;

Πείτε καμία ιδέα πριν γίνει τσαγιέρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχω τρία ανεμιστηράκια ( τροφοδοτικό' date=' επεξεργασή και ένα γενικό) τα οποία έχουν γεμίσει σκόνη....[/quote']

 

Καθάρισε τα. Πάρε ένα σπρέυ αέρα (π.χ. Πλαίσιο).

 

2. Η θερμοκρασια της CPU μετά από το πρόβλημα είναι γύρω στους 83 C...

 

Πάρε τηγάνι και κάνε το Μαμαλάκη! 83 βαθμοί!!! Μην χρησιμοποιείς τον υπολογιστή μέχρι να κάνεις σωστά την ψύξη. Η φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας με το ζόρι ξεπερνάει τους 70' date=' ενώ ξεκινάει από 35-40.

 

3. Απενεργοποίησα το Hyperthreading και συνέχισε ο ίδιος θόρυβος (σφύριγμα).

 

Ναι, ύστερα από αυτά το HT δεν έχει καμία σχέση...η χύτρα σφυρίζει.

 

5. Η μέγιστη θερμοκρασια στις επιλογές του bios για να κλείσει ο υπολγιστής είναι 70 βαθμοί!! αλλά είναι disable... ευτυχώς.

 

Ευτυχώς;;; Δυστυχώς να λες. Να το κάνεις Enable για να μην σε βάλουν διαφήμιση τα Cook Shop στο νέο κατάλογο τους.

 

Σε φυλιογική κατάσταση είμαστε στους 65 βαθμούς. Είναι πολύ;

 

Ναι' date=' είναι πολύ. Δεν είναι φυσιολογικό.

 

Μήπως φταίει η σκόνη στα fans;

 

Και αυτό. Έλεγξε ότι το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή δουλεύει, είναι καλά στη θέση του (το έχεις βάλει εσύ ή το πήρες έτοιμο; ). Μεταξύ του επεξεργαστή και του ανεμιστήρα μπαίνει και μία ειδική αγώγιμη κόλλα που βοηθάει την μεταφορά της θερμοκρασίας. Μήπως έχει ρυθμιστικό ταχύτητας το ανεμιστηράκι και δεν έχει ενωθεί ή δεν λειτουργεί σωστά, με αποτέλεσμα να δουλεύει σε χαμηλές στροφές;

 

Πρόσεξε το και μην το χρησιμοποιείς μέχρι να βρεις άκρη. Βάλε και ένα software monitor να βλέπεις την θερμοκρασία για το πρώτο διάστημα.

 

Πείτε καμία ιδέα πριν γίνει τσαγιέρα :D

 

...να μας καλέσεις για τσάι

 

Καλή τύχη,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η θερμοκρασια της CPU μετά από το πρόβλημα είναι γύρω στους 83 C...

 

Προφανώς εδώ είναι το πρόβλημα.Αγόρασε καινούργια ψυκτρούλα που να φοράει 12άρι ανεμιστηράκι (πχ zalman 7700,thermalright xp-120),πάρε και ένα αθόρυβο ανεμιστήρα (papst 12mm,panaflo) και θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

ps:οι παραπάνω είναι λίγο ακριβές επιλογές όμως με την θερμοκρασία δε χωράνε αστεία+θα είναι πιο "ήσυχος " ο υπολογιστής σου.

(Εννοείται οτι θα τον καθαρίσεις απ'την σκόνη και θα βάλεις θερμοαγώγιμη πάστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanxs. Θα κοιτάξω αυτά που είπατε και θα σας πω το αποτέλεσμα που ελπίζω να μην είναι "καυτό" :D

 

P.S.: Το ανεμιστηράκι και τα λοιπά ήταν ήδη στημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πρόβλημά μου λύθηκε! Και ποιος έφταιγε; Η πιο αγαπημένη μου φίλη, η σκόνη. Αγόρασα ένα σπρέη αέρα και καθάρισα αναμιστηράκια και ψύκτρα και όλα είναι εντάξει ( μετά από 24 ώρες σε λειτουργία είμαστε στους 40 βαθμούς. :D .Σας ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου