Προς το περιεχόμενο

Fender "Buddy Guy" U.S.A. Strat..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Buddy Guy stratocaster ειναι μια κιθαρα την οποια εχω γυρω στα δεκα χρονια......το συγκεκριμενο κομματι ειναι 1 piece light ash body (i was lucky i guess)..........Η κιθαρα ειναι vintage meets modern....vintage κλειδια, vintage εξαβιδος καβαλλαρης, vintage v-shaped μπρατσο...αλλα και...9,5 radius, lace sensor gold μαγνητες, active mid-boost στη θεση του δευτερου tone knob.....Την εχω κρατησει σε ολα stock εκτος απο τον bridge μαγνητη οπου εχει τοποθετηθει ο "blue" lace sensor στη θεση του "gold" ....ο ηχος του υποτιθεται οτι πλησιαζει περισσοτερο αυτον ενος vintage humbucker (not true to my ears αλλα ομολογω οτι μου ακουγεται καλα με overdrive)........στο πρωτο κλιπ δεν παιζω κατι το συγκεκριμενο, ειναι απλα μια "περιηγηση" του πενταθεσιου με clean ηχο ξεκινωντας απο τον neck... http://www.box.net/shared/2unjn8dgkk                                             Στο δευτερο κλιπ θα ακουσετε τον bridge "blue" sensor με overdrive (σε ρυθμικα και σολο).. http://www.box.net/shared/j27k5wbggk  Η τιμη της κιθαρας σημερα απο οσο ξερω ειναι γυρω στα 1500ευρω... buddyguyamericantm9.jpg                                           Η κιθαρα μου αρεσει οπως ειναι τωρα....παντως αν σε 1-2 μηνες διαβαστε στις αγγελιες οτι πωλειται σετ lace sensors να ξερετε οτι μαλλον εγω θα ειμαι....(maybe it's time for a change).. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω παιδες!  ;)......@spy ειναι αληθεια αυτο που αναφερεις για τους  sensors ,εχουν φαει το θαψιμο της αρκουδας....οι περισσοτεροι που τους κατηγορουν λενε οτι δεν ακουγονται σαν vintage fender και εν μερη εχουν καποιο δικιο....περα απο τους "gold" οι υπολοιποι ειναι μαλλον "far from the classic strat sound" και μαλιστα οταν ειχαν πρωτοκυκλοφορησει η fender τους ειχε χρησιμοποιησει καταχρηστικα....εβαζε θυμαμαι στην deluxe strat της εποχης "silver" "blue" και "red" sensors και η κιθαρα επαυε απλα να ειναι strat (ειδικα ο red ειναι τοσο γκαζωμενος και με τοσα μεσαια που τα καθαρα στην inbetween θεση με τον middle ηταν τελειως για κλαματα...αργοτερα μεχρι και dual red κυκλοφορησε (εναν μονο μαγνητη δηλαδη που ακουγοταν σαν very hot humbucker τον εκαναν...διπλο ??? ::))...ολα αυτα βεβαια εδωσαν στους sensors πολυ κακο ονομα....ο gold παντως δεν ειναι ασχημος καθολου και ο blue στην bridge θεση μου εχει κατσει καλα (η fender βεβαια δεν θυμαμαι να τον ειχε χρησιμοποιησει ποτε σ'αυτην τη θεση  :) ::))..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε αρκετα η κιθαρα! οι lace δεν μου ακουστικαν καθολου ασχημοι! κ με drive λενε ακομα πιο πολυ!

επισης παιζεις πολυ ομορφα κ εχεις ποικιλια στο παιξιμο σου! ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατατοπιστικοτατα τα κλιπακια........και απο stratiness μια χαρα πανε.....πανε 10 χρονια απο τοτε που ειχα μια plus ,με lace sensors (ουτε που θυμαμαι ποιους).....μου εχει μεινει απο τοτε ομως η εντυπωση οτι κατι ηταν υπερβολικα "καθως πρεπει" με αυτους.......Παντως το προβλημα των περισσοτερων νομιζω οτι δεν ξεκιναει απο τον ηχο (Η τουλαχιστον οχι μονο απο αυτον) αλλα................................απο το οτι δεν φαινονται τα polepieces  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Δεν ξερω αν εχεις τη διαθεση αλλα αν σου ηταν ευκολο καποιο κλιπακι που να φαινεται η δραση του mid boost (ειναι ιδιο με αυτο της Clapton (με τα 25dB boost αν θυμαμαι σωστα??)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το προβλημα των περισσοτερων νομιζω οτι δεν ξεκιναει απο τον ηχο (Η τουλαχιστον οχι μονο απο αυτον) αλλα................................απο το οτι δεν φαινονται τα polepieces  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΑΚΡΙΒΩΣ  ;D ;D ;D Αν οι ίδιοι μαγνήτες είχαν τη συνηθισμένη εμφάνιση και είχαν πλασαριστεί ως "reissue των θρυλικών μαγνητών του 1958, τυλιγμένοι από σοφό γέροντα στο Texas και βουτηγμένοι σε vintage ιδρώτα του Buddy Guy" πολύς κόσμος θα έπαιζε ακόμα με αυτούς :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κλιπάκια!

Μια χαρά μου ακούγονται οι μαγνήτες!

Για δώστε περισσότερα χαρακτηριστικά γι'αυτούς. Ακούγονται λίγο πιο κομπρεσαρισμένοι ή μου φάνηκε?

Όταν λές (fenderiarh) "καθώς πρέπει" τί εννοείς?

Έχουν το σκάσιμο των κλασσικών strat μαγνητών (λέγε με Funky...)?

Θα ήθελα να τους δοκιμάσω κάποια στιγμή....χμμμμ

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι κάτι μεταξύ EMG και κλασσικών strat μαγνητών?

 

Άσχετο?.... ::)

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου ακούγονται οι μαγνήτες!

Για δώστε περισσότερα χαρακτηριστικά γι'αυτούς. Ακούγονται λίγο πιο κομπρεσαρισμένοι ή μου φάνηκε?

 

Αντιγράφω από το wikipedia τα βασικά χαρακτηριστικά σύμφωνα με τη Lace:

 

  • Gold - (5.8k) - Classic '50s bell-like Stratocaster tone. Favored by guitar legends Eric Clapton, Jeff Beck and Buddy Guy, Gold Lace Sensors offer a classic '50s style single-coil sound with glassy bell-like sparkle and chime.
  • Hot Gold (6.0k) - Similar to the Gold Sensors, with a slightly stronger output. Additionally, the Hot Golds have a specific bridge pickup type with 13.2 kΩ impedance giving a higher power and cut.
  • Silver - (7.1k) - Fat '70s single-coil Strat sound. Silver Lace Sensors deliver the tone of an overwound Strat pickup with raised output, increased midrange harmonics and bass, expecting more power and less noise with added sustain.
  • Light Blue (8k) - Warm P-90 soap-bar sound with slightly higher output. In the neck position, Light Blue Lace Sensors produce jazz and blues tones. The bridge-position pickup is warm and punchy with increased midrange.
  • Burgundy (8.9k) - Slightly fatter '60s Strat single-coil tone. Burgundy Lace Sensors are normally used in the bridge position.
  • Blue - (12.8k) - Slightly increased output with the warmer 1950s humbucking sound in a single-coil configuration. Suitable to use in the neck position, Blue Lace Sensors provide warmth and loudness.
  • Red - (14.5k) - Extreme output with a hot humbucker sound. The hottest output of the Sensor Series, Red is the scorcher with high output, lots of midrange harmonics and crunch like a hot humbucking pickup. Red Lace Sensors are perfect for the bridge position when fat, punchy humbucking output is required.

 

Για περισσότερα specs:

 

http://www.lacemusic.com/electric_pickups/lace_sensor/lace_sensor_specs.php

 

Όντως οι μαγνήτες ακούγονται λίγο πιο κομπρεσαρισμένοι, αλλά προσωπικά πάντα πίστευα ότι οι low-output lace sensors διατηρούν επιτυχημένα τον "classic strat sound" - οι high-output είναι μία εντελώς διαφορετική ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου