Προς το περιεχόμενο

Fender "Buddy Guy" U.S.A. Strat..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για δώστε περισσότερα χαρακτηριστικά γι'αυτούς. Ακούγονται λίγο πιο κομπρεσαρισμένοι ή μου φάνηκε?

Όταν λές (fenderiarh) "καθώς πρέπει" τί εννοείς?

 

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι κάτι μεταξύ EMG και κλασσικών strat μαγνητών?

 

Oχι σε καμμια περιπτωση σε βρισκονται στο ακρο που αντιπροσωπευουν οι Emg. Aν και ξαναλεω οτι εiναι γυρω στη δεκαετια απο τοτε που ειχα lace (νομιζω πρεπει να ηταν οι gold) θα ελεγα οτι βρισκονταν πιο κοντα στους καινουργιους noiseless. Και ναι ηταν καπως πιο κομπρεσσαρισμενοι σε σχεση με τα κλασσικα σετ single coil της fender.....(το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oχι σε καμμια περιπτωση σε βρισκονται στο ακρο που αντιπροσωπευουν οι Emg. Aν και ξαναλεω οτι εiναι γυρω στη δεκαετια απο τοτε που ειχα lace (νομιζω πρεπει να ηταν οι gold) θα ελεγα οτι βρισκονταν πιο κοντα στους καινουργιους noiseless. Και ναι ηταν καπως πιο κομπρεσσαρισμενοι σε σχεση με τα κλασσικα σετ single coil της fender.....(το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο)

 

Μου ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον!

 

Ευχαριστώωωωωω

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs εχεις δικιο για το mid-boost, θα προσπαθησω να φτιαξω κατι αμεσα(δεν υποσχομαι κατι για σημερα αλλα σιγουρα θα φτιαξω κλιπ)......Καλα ,το οτι προτεινοταν ο blue που ειναι 12.8k για neck το διαβασατε φανταζομαι...εδω bridge τον εχω βαλει και παραειναι hot!!... ::)...κατι τετοια κανανε... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι Gold είναι η πιο στάνταρ επιλογή υποθέτω...

η πιο στανταρ για "fender" ηχο.........και οταν χρησιμοποιεις κατι πιο hot στο bridge, αυτο που παντα προβληματιζει βεβαια, ειναι το ποσο αυτο "χαλαει" τα καθαρα της inbetween θεσης με τον middle....στην περιπτωση του blue το κακο ειναι σχετικα μικρο....στην περιπτωση του red δεν παλευεται.. :) ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα καταπληκτικό όργανο με lace

Εχει βγεί εκτος παραγωγής,αλλά ξεμεινανε κανα 2 σε τσέλιο και λογοθέτη και τα δίνουν φτηνά,΄'οσο κάνουν σχεδόν οι μαγνήτες.

Καταπληκτικό φινιρισμα σε σώμα και μπράτσο,πρώτης τάξεως hardware κλπ κλπ .Και απο ήχο σκίζει.

 

 

Για όσους τους μπαίνουν ιδέες.

http://www.tseliosmusic.gr/index.php?ftype=product&pid=44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχεις τη διαθεση αλλα αν σου ηταν ευκολο καποιο κλιπακι που να φαινεται η δραση του mid boost (ειναι ιδιο με αυτο της Clapton (με τα 25dB boost αν θυμαμαι σωστα??)
there you go: http://www.box.net/shared/q2nqpsmyow  Στην αρχη το midboost ειναι τελειως κλειστο, μετα το ανοιγω περιπου μεχρι τη μεση και αργοτερα γυρω στο 7-8....το σολο ειναι παιγμενο στον middle ενω η ρυθμικη ειναι στη θεση neck+middle (χωρις midboost βεβαια :))...προσεξτε την δραματικη αυξηση της εντασης ( 25db ειναι αυτα!).....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω.................φαινεται πολυ πιο δραστικο απο το SPC της EMG που ειχα σε ενα David Gilmour set μαγνητων (το οποιο μου φαινεται οτι περιοριζονταν στα 10dB).........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως δεν το βαζω ποτε πανω απο το 3-4 αλλα ηθελα να δειξω το range του.. :) ;)...( την περισσοτερη ωρα βεβαια ειναι τελειως κλειστο αλλα το να ξερεις οτι υπαρχει κατι στην ακρη των δακτυλων σου που θα σε κανει να ακουστεις ειναι καλοδεχουμενο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με lace sensors ειχα παιξει αρκετες φορες στα early 90's και μου αρεσαν παντα. Εχουν ενα διαφορετικο ηχο που τον καταλαβαινεις στο χερι περισσοτερο παρα στο αυτι. Τους εχω συνδιασει με Siamese Dream και γενικοτερα με early Smashing Pumkins ηχο.

 

1) Γνωριζετε με τι tone, volume τους matchαρουμε; 250k ή 500k;

2) E-shop που μπορουμε να τους βρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου