Προς το περιεχόμενο

Stage Pianos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παίδες,

 

αποφάσισα να πάρω ένα Stage Piano (πρώην πιανίστας γαρ) και θα ήθελα

τη γνώμη σας... Γενικά είμαι μεταξύ των παρακάτω:

 

1) Korg SP200

2) Roland RD150

3) Yamaha P80

 

Ξέρω ότι οι παραπάνω κατασκευαστές έχουν φτιάξει καλύτερα μοντέλα...

..αλλά δε θέλω μπιχλιμπίδια, ρυθμούς κλπ...

 

Θέλω τέλειο ήχο και αίσθηση πιάνου και φυσικά electric piano,

organ τα παρεμφερή πληκτροφόρα όργανα.

 

Εσείς τι συστήνετε? Εάν έχετε κι άλλη επιλογή ρίχτε την!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλλύτερα να πάρεις κάποιο drawbar organ ή synth χωρίς βαρυκεντρισμένα πλήκτρα. Θα είναι σίγουρα πολύ πιο ελαφρύ και επιπλέον θα μπορείς να πειραματιστείς με τους ήχους και τις κυματομορφές και να φτιάξεις δικούς σου ήχους. Κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα stage piano που να αναπαράγει σωστά την αίσθηση και τον ήχο ενός πραγματικού πιάνου. Ο μηχανισμός και το κλαβιέ ακόμα και σε ένα φτηνό πιάνο είναι ανώτερος απο αυτούς που χρησιμοποιούνται στα διάφορα stage pianos-mother keyboards. Μην ξεχνάς ότι το πιάνο έχει μια ιστορία εξέλιξης 250 χρόνων...

Πάντως τα ηλεκτρικά πιάνα της Roland είναι αρκετά καλά αν τα παραπάνω δεν σε έπεισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται παίδες' date='

 

αποφάσισα να πάρω ένα Stage Piano (πρώην πιανίστας γαρ) και θα ήθελα

τη γνώμη σας... Γενικά είμαι μεταξύ των παρακάτω:

 

1) Korg SP200

2) Roland RD150

3) Yamaha P80

 

Ξέρω ότι οι παραπάνω κατασκευαστές έχουν φτιάξει καλύτερα μοντέλα...

..αλλά δε θέλω μπιχλιμπίδια, ρυθμούς κλπ...

 

Θέλω [b']τέλειο ήχο και αίσθηση[/b] πιάνου και φυσικά electric piano,

organ τα παρεμφερή πληκτροφόρα όργανα.

 

 

Εσείς τι συστήνετε? Εάν έχετε κι άλλη επιλογή ρίχτε την!

 

Έχοντας δοκιμάσει και όλα τα παραπάνω όταν ήθελα να αγοράσω φορητό πιάνο κατέληξα και βεβαια αγόρασα το Technics SX-P50.

Ένα έχω να πώ.Κλείνω τα μάτια και νόμίζω οτι παίζω σε πραγματικό πιάνο με ουρά!!! Δοκίμασε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

Μπορεις να ακουσεις και τα stage pianos της Kawai ,οπως το MP9500, στον Διαμαντόπουλο. Μπες σε καποιο site της kawai για να το δεις.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μήπως έχει κανένας το Roland RD-170 ή το Korg SP200 να μου πεί τη γνώμη του γιατί θα ήθελα να αγοράσω ένα από τα δύο. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω στην Αθήνα το RD-170 να το δοκιμάσω. Αν ξέρει κάποιος κάποιο μαγαζί ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Βασικά με ενδιαφέρει μόνο η αίσθηση στα πλήκτρα και η αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πριν απο λιγο καιρο κυκλοφορησε η yamaha το s90es.Δεν νομιζω να το εχει φερει ακομα ο Νακας.Ουσιαστικα εχει τη μηχανη του motif,παιρνει expansion boards,εχει πολυ καλη αισθηση το κλαβιε και παρα πολυ καλους ηχους.128 νοτες πολυφωνια και αρκετα drawbars ωστε να χειριζεσαι τα hammond,organs μπλα,μπλα,μπλα.Επισης η clavia εβγαλε ενα καινουργιο stage πιανο το nord stage.Δεν το εχω ακουσει ακομα αλλα καποιες κριτικες που διαβασα δυστηχως δεν ηταν καλες!!Ξερω ομως οτι η clavia συνηθως οτι βγαζει γ.....! γιαυτο θα περιμενω να το δοκιμασω πριν εκφερω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου