Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Σε πρώτη φάση ίσως δοκιμάσω τις δυνάμεις μου με τη βοήθεια κάποιων γνωριμιών από ωδείο γιατί σκέφτομαι να μετακομίσω σύντομα οπότε αν είναι να χρειαστεί επαγγελματίας θα τον φωνάξω μετά την μεταφορά στον καινούριο χώρο.

 

 

 

 

Ωραίο πράγμα το πιάνο όμως γουστάρω πολύ, ας είναι καλά η μάνα μου που επέμενε να το πάρουμε πριν φύγουμε από την Αμερική.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα,

 

Βρήκα την παρακάτω ιστοσελίδα σχετικα με το χέρδισμα piano την οποία και παραθέτω.

 

http://piano.detwiler.us/

 

καλή επιτυχία σε όποιον προσπαθεί.

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ελπίδα.

Εκτός του εξοπλισμού (τον οποίο τον έχω) και του μουσικού αυτιού (που επίσης θεωρώ ότι έχω) χρειάζεται κυρίως ΕΜΠΕΙΡΙΑ! Το μπρος/πισω ώστε να φτάσει στην ιδανική συχνότητα, επιμονή, μεγάλη ικανότητα να μην μπλέκεις τις νότες / συχνότητες στις μικρές αλλαγές τους κλπ. Τελευταία φορά το είχα κουρδίσει το 2004 μετά από πάρα πολύ καιρό, ακόμη δεν έχει χάσει πάρα πολύ αλλά σίγουρα θέλει, και είχε στοιχίσει ~50 ευρώ. Βέβαια με τα σημερινά δεδομένα η τιμή μπορεί να έχει μεταβληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

να έχεις υπόψη σου πως το κούρδισμα σε πιάνο είναι πολύ πιο μεγάλη υπόθεση από μια κιθάρα, ή ένα βιολί. Πρώτον, ο αριθμός των χορδών, δεύτερον, η κατασκευή του, που όταν παίζεις μια νότα, συντονίζονται και οι οκτάβες τους. Έπειτα, θέλει και να έχεις γερό αυτί, που να μπορεί να διακρίνει το παραπάνω ή παρακάτω hertz. Είναι τέλος, και ο εξοπλισμός. Το χερούλι για τις βίδες, μερικά πανάκια για να εξαφανίσουμε από το ακουστικό φάσμα την κλίμακα του μεσαίου ντο.. Και πάλι, θα πρότεινα έναν ειδικό.

 

Φιλικά,

prangiotis

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Και επιπλέον, τώρα που το σπουδαχτήκαμε και το είδαμε και αυτό, όχι μόνο συντονίζονται και οι οκτάβες τους, αλλά κουρδίζεις ουσιαστικά κατά πέμπτες. Δηλαδή, πρώτα τη ντο, μετά πας στην επόμενη σολ, την επόμενη ρε, την επόμενη λα και ούτω καθεξής..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μου (παλιός μου Bassman) που σας είχα ξαναπεί (που μου σετάρει τις δύσκολες κιθάρες) είναι επαγγελματίας χορδιστής πιάνων, κάνει ανακατασκευές - αναπαλαιώσεις κλπ και κουρδίζει πιάνα σε όλη την Θεσσαλία από όσα ξέρω, παλαιότερα δουλευε στον ΝΑΚΑ (καμμιά 15αρια χρόνια). Κουρδίζει πάνω από 20 χρόνια και αν κρίνω από τα 2 δικά μου είναι φοβερός μάστορας......

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Γεια σας,

 

Ψάχνω κάποιον τεχνικό για χόρδισμα πιάνου. Πρόκειται για ένα πιάνο 10 ετίας

που το χρησιμοποιούμε πολύ σπάνια. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον

που ξέρετε οτι κάνει καλή δουλεία?

 

Με μια αναζήτηση στο internet βρήκα αυτούς

http://serviceonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=173&Itemid=52&lang=el

http://www.nakas.com.gr/

και τον πανο πιανο που είναι κατασκευαστής. (δεν θυμάμαι Url της ιστοσελιδας)

Είχε κανείς προηγούμενη εμπειρία με καποιον απο αυτούς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.vrisko.gr/details/2307c2305c6b6e1h3b6ece_kce3f_i13

 

Αν ζει ο πατέρας του.Έχουν περάσει χρόνια. Έμπειρος τεχνίτης.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χόρδισμα του πιάνου δεν είναι απλή υπόθεση, όπως στα περισσότερα όργανα.

Απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, ειδικά εργαλεία κι εμπειρία.

 

Οι χορδές του πιάνου είναι πολύ τεντωμένες, οι δυνάμεις που ασκούνται είναι πολύ ισχυρές, γι' αυτό και η γέφυρα είναι τόσο μεγάλη σε πάχος και βαριά.

Οι κινήσεις που κάνει ο τεχνικός γυρνώντας τα κλειδιά δεν είναι πάντα δεξιόστροφες, δεν είναι "κούρδισμα" όπως λέγεται.

Συνεπώς, είναι πιθανό κατά τη διαδικασία, για διάφορους λόγους κυρίως κατασκευαστικούς, ποιότητας υλικών, κλπ, ιδίως αν ο χορδιστής δεν είναι έμπειρος, να σπάσουν χορδές ή και κλειδιά.

Έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις χασάπηδων που έχουν προκαλέσει σημαντικές ζημιές σε πιάνα. Βεβαίως, πολλές απ' τις ζημιές διορθώνονται, αλλά όχι όλες. Ένα πιάνο μπορεί να γίνει ξύλα και βίδες κι ύστερα να ξαναγίνει πιάνο, αλλά, κατά πάσα πιθανότητα, δε θα 'ναι πια "το ίδιο" πιάνο...

 

Τέλος, αν κάποιος (μη εξειδικευμένος) επιχειρήσει να χορδίσει το πιάνο του, ακόμα κι αν αποφύγει τις ζημιές, θα κάνει κακή δουλειά.

Στα 2/3 της έκτασης του πιάνου οι ήχοι παράγονται από περισσότερες από μία χορδές σε κάθε φθόγγο, χορδισμένες στην ίδια συχνότητα. Το διακρότημα ανάμεσα στις ίδιες συχνότητες είναι κάτι που δεν μπορεί να ξεχωρίσει εύκολα ακόμα κι ένα καλό μουσικό αυτί και στο τέλος η ποιότητα του ήχου θα είναι απογοητευτική.

 

Ο δικός μου χορδιστής παίρνει 70 ευρώ. Η δουλειά που κάνει, όμως, είναι άριστη.

Φαντάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει και φθηνότερος (έχω ακούσει και για 50-60άρια).

Όποιος θέλει, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με πμ για λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Τελικα δεν πρόλαβα

να επικοινωνήσω με όλους και επειδή έπρεπε να

γίνει άμεσα έκλεισα με τον πρώτο διαθέσιμο.

Ηρθαν από το service online 2 τεχνικοί και μου το κουρδισαν

σημερα το απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου