Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οι χορδές του πιάνου είναι πολύ τεντωμένες, οι δυνάμεις που ασκούνται είναι πολύ ισχυρές, γι' αυτό και η γέφυρα είναι τόσο μεγάλη σε πάχος και βαριά.

 

Συνεπώς, είναι πιθανό κατά τη διαδικασία, για διάφορους λόγους κυρίως κατασκευαστικούς, ποιότητας υλικών, κλπ, ιδίως αν ο χορδιστής δεν είναι έμπειρος, να σπάσουν χορδές ή και κλειδιά.

Έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις χασάπηδων που έχουν προκαλέσει σημαντικές ζημιές σε πιάνα. Βεβαίως, πολλές απ' τις ζημιές διορθώνονται, αλλά όχι όλες. Ένα πιάνο μπορεί να γίνει ξύλα και βίδες κι ύστερα να ξαναγίνει πιάνο, αλλά, κατά πάσα πιθανότητα, δε θα 'ναι πια "το ίδιο" πιάνο...

 

 

+1000 Για όποιον άλλο σκεφτεί να κάνει το ίδιο...

 

Πέρα από τη ζημιά στο πιάνο, είναι και πολύ επικίνδυνο για τον επίδοξο χορδιστή. Είναι λίγα τα περιστατικά που έχω μάθει από επαγγελματίες χορδιστές και άλλους γνωστούς, αλλά κάποια είναι αρκετά τρομακτικά... Το μόνο που πρέπει να ξέρει κανείς για το κούρδισμα του πιάνου είναι ότι στα όρθια η συνολική δύναμη που ασκούν οι χορδές είναι μονοψήφιος αριθμός...τόνων και σε αυτά με ουρά μπορεί να ξεπεράσει τους 20. Όσα tutorials και πληροφορίες κι αν βρούμε λοιπόν, απλά ποτέ δεν ακουμπάμε το εσωτερικό ενός πιάνου αν δεν είμαστε ειδικοί.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο PanosPianos είναι ο Πάνος Ιωαννίδης, χορδιστής/τεχνικός πιάνων και μάλιστα ο μόνος στην Ελλάδα με δίπλωμα χορδιστή. Η σελίδα του είναι www.handmadepiano.eu και www.laterna.info (κατασκευάζει και λατέρνες). Έχει εργαστήριο λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη και κουρδίζει κυρίως Θεσσαλονίκη.

 

Γεια σας,

 

Ψάχνω κάποιον τεχνικό για χόρδισμα πιάνου. Πρόκειται για ένα πιάνο 10 ετίας

που το χρησιμοποιούμε πολύ σπάνια. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον

που ξέρετε οτι κάνει καλή δουλεία?

 

Με μια αναζήτηση στο internet βρήκα αυτούς

http://serviceonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=173&Itemid=52&lang=el

http://www.nakas.com.gr/

και τον πανο πιανο που είναι κατασκευαστής. (δεν θυμάμαι Url της ιστοσελιδας)

Είχε κανείς προηγούμενη εμπειρία με καποιον απο αυτούς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζουμε χέρια μέσα στο πιάνο, ούτε καν για καθάρισμα!!!

Ο Πάνος Ιωαννίδης είναι χορδιστής/τεχνικός πιάνων και μάλιστα ο μόνος στην Ελλάδα με δίπλωμα χορδιστή. Η σελίδα του είναι www.handmadepiano.eu και www.laterna.info (κατασκευάζει και λατέρνες). Έχει εργαστήριο λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη και κουρδίζει κυρίως Θεσσαλονίκη.

 

Καλησπέρα,

 

έχω ένα upright piano Weber του '88 και θέλει κούρδισμα. Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει λινκ σε κανένα site με καλές οδηγίες να το κουρδίσω μόνος μου; Εννοείται ότι μπορώ να το ψάξω μόνος μου αλλά θα προτιμούσα τη βοήθεια κάποιων πιο έμπειρων (ή και έ-μπυρων), καθώς είμαι κιθαρίστας και η επαφή μου με το πιάνο είναι μιδαμινή εως τώρα.

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου