Προς το περιεχόμενο

VHT 2/50 ή Rocktron Velocity 100;


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι οι τελικοι με λαμπα θελουν ενταση για να τα δωσουν.

 

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ. Ψάχνοντας για τελικό πέρασα απο τον Κουρμπή (που πιστεύω οτι είναι γνώστης του αντικειμένου) και δοκίμασα τον VHT Two/Ninety/Two. Μου είπε λοιπόν οτι στο σύστημα που πάω να φτιάξω (προενισχυτής πολυεφφέ Rocktron Prophesy II- τελικός- καμπίνα) η φιλοσοφία είναι τελείως διαφορετική και αυτό το πράγμα δεν ισχύει και οτι και σε μικρές εντάσεις έχω την ίδια απόδοση. Και μου το εξήγησε κιόλας μόνο που δεν θυμάμαι ακριβώς να το περιγάψω.

Τί λένε οι γνώστες επι του θέματος???

 

Τα overtones όπου δημιουργεί η λάμπα είναι κατι όπου καμια transistor ή modeling τεχνολογία δεν έχει καταφέρει να εξομειώσει όπως και επίσης τα λαμπάτα κυκλώματα έχουν περισσότερο headroom σε σχέση με τα transistor και overtones δημιουργούνται απο το distortion σε υψηλές εντάσεις και αναλογα με τον τυπο της λαμπας. O 2/90/2 έχει τρελο headroom διοτι εχει KT88 τελικες λάμπες οποτε αργει και να εχει παραμόρφωση στο τελικό του στάδιο (πρεπει να τον βάλεις περιπου στο και 10' με και 15', κατεδαφιζεις κτηριο). Αλλα και σε χαμηλες εντασεις εχει διαφορα, απλα ισως να μην αξιζει να κανεις μια τετοια επενδυση για να παιζεις χαμηλα και ισως με εναν μικροτερο τελικο να εκανες καλητερα την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα overtones όπου δημιουργεί η λάμπα είναι κατι όπου καμια transistor ή modeling τεχνολογία δεν έχει καταφέρει να εξομειώσει όπως και επίσης τα λαμπάτα κυκλώματα έχουν περισσότερο headroom σε σχέση με τα transistor και overtones δημιουργούνται απο το distortion σε υψηλές εντάσεις και αναλογα με τον τυπο της λαμπας. O 2/90/2 έχει τρελο headroom διοτι εχει KT88 τελικες λάμπες οποτε αργει και να εχει παραμόρφωση στο τελικό του στάδιο (πρεπει να τον βάλεις περιπου στο και 10' με και 15', κατεδαφιζεις κτηριο). Αλλα και σε χαμηλες εντασεις εχει διαφορα, απλα ισως να μην αξιζει να κανεις μια τετοια επενδυση για να παιζεις χαμηλα και ισως με εναν μικροτερο τελικο να εκανες καλητερα την δουλεια σου

 

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου