Προς το περιεχόμενο

Ο δεκαλογος του σωστού Ebayer


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν κάποια tips για πώληση?

 

Ενας seller από Ελλάδα σε ποιας χωρας e-bay θα πρεπει / συμφέρει να κατευθυνθεί? Αναζητώντας κατά προτίμηση ευρωπαίους αγοραστές, θα τους βρει στο ebay.com ? Ή αυτοί οταν ψάχνουν κάτι θα κάνουν search μόνο στη χώρα τους?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν κάποια tips για πώληση?

 

Ενας seller από Ελλάδα σε ποιας χωρας e-bay θα πρεπει / συμφέρει να κατευθυνθεί? Αναζητώντας κατά προτίμηση ευρωπαίους αγοραστές, θα τους βρει στο ebay.com ? Ή αυτοί οταν ψάχνουν κάτι θα κάνουν search μόνο στη χώρα τους?

 

 

Καλησπέρα,

Από τη στιγμή που είσαι μέλος, μπορείς να κάνεις listing στο αντικείμενο/υπηρεσίες που θέλεισ να πουλήσεις σε οποιοδήποτε Ebay site. Προσωπικά, προτιμώ το ιρλανδέζικο EBAY.IE γιατί έχει το ευρώ ως νόμισμα. Σχετικά με το αν θα σε βρει αυτός που ψάχνει...θα πρέπει να ξέρει να ψάχνει και να παραμετροποιεί σωστά τις αναζητήσεις του, συνήθως στο advanced search.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ είναι bank transfer και κάνω μία εβδομάδα να πάω στην τράπεζα, άλλη μία να μεταφερθούν τα χρήματα , να αργήσει στο ταχυδρομείο κλπ τότε πρόβλημα! Κρατάμε λοιπόν ανοιχτή την συναλλαγή με αυτό τον τρόπο, ενημερώνοντας ευγενικά τον πωλητή μας για το λόγο. (νομίζω τουλάχιστον)

καλά δεν φτάνει που έκανες 1 βδομάδα να κάνεις την κατάθεση:Ρ του ανοίγεις και Disput κατευθίαν:Ρ

Κατασκευή ιστοσελίδων[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εβαλα στο αγγλικο ebay να πουλησω μια κιθαρα...λογω οτι τα Αγγλικα δεν ειναι και τα καλυτερα και εκ παραδρομης δεν εβαλα τιμη στην αμεση αγορα.Βεβαια στην διευκρινηση της αγγελιας γραφω κανονικα την τιμη σε ευρω.Δυο ατομα εχουν κανει προσφορα 10 λιρες ......... γιατι εβαλα αρχικη τιμη 5 λιρες νομιζωντας οτι ειναι η τιμη που προσθετεις παραπανω απο την προσφορα του αλλου.Θα ηθελα να βαλω αλλη αρχικη τιμη και τιμη αμεσης αγορας αλλα δεν μπορω λογω οτι καποιοι ειχαν κανει προσφορα.Μπορω εχω να κανω προσφορα στην δικη μου αγγελια με το ποσο που θελω να ξεκινησει η δημοπρασια; η να ακυρωσω την δημοπρασια (και πως γινεται αυτο;)

και να την ξαναφτιαξω απο την αρχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,

δε βλεπω να αναφερεται πουθενα η μεθοδος πληρωμης μεσω τραπεζας.Συγκεκριμενα αναφερομαι οχι σε εμβασμα αλλα σε μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εντος Ε.Ε. (με χρηση του IBAN και BIC). Υπαρχει χρεωση σ αυτη τη μεθοδο? Εψαξα αλλα δε νομιζω πως γινεται καποια αναφορα στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

Γεια χαρά.Ξέρει κανείς τι παίζει με τα Best kai counter offers???Καμία εμπειρία κανείς??

 

Μια κιθαρα που κοίταγα τη νίκησα στο bidding μα δεν πετυχα το μινιμοθμ ποθ είχε θέσει ο πωλητής έτσι δεν μπόρεσα να την αγοράσω.Έπειτα απο μια μερα ωέπω το ίδιο λιστινγκ μόνο που τώρα έχει τις επιλογές buy ti now kai make an offer.Έκανα το οφερ μου και μου έστειλε counteroffer.Αν το δεχτώ σημεινει οτι η κιθάρα είναι πλέον δική μου και αν κάνω και εγώ με τη σειρά μου counter offer  τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.Ξέρει κανείς τι παίζει με τα Best kai counter offers???Καμία εμπειρία κανείς??

 

Μια κιθαρα που κοίταγα τη νίκησα στο bidding μα δεν πετυχα το μινιμοθμ ποθ είχε θέσει ο πωλητής έτσι δεν μπόρεσα να την αγοράσω.Έπειτα απο μια μερα ωέπω το ίδιο λιστινγκ μόνο που τώρα έχει τις επιλογές buy ti now kai make an offer.Έκανα το οφερ μου και μου έστειλε counteroffer.Αν το δεχτώ σημεινει οτι η κιθάρα είναι πλέον δική μου και αν κάνω και εγώ με τη σειρά μου counter offer  τι γίνεται?

 

Αν δεχτείς, την πήρες. Υπόψιν, το όριο των προσφορών είναι 3 (αν δεν άλλξε κάτι πολύ πρόσφατα).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ενα τελευταιο....οταν αγοραζω η πουλαω στο ebay εχω παντα κατα νου να διασφαλιστω ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ AN κατι παει στραβα......Τυχαινει ακομα και με τον καλυτερο power seller. Υπαρχουν δυο μοναδικοι τροποι γι αυτο.......να μπορω να του τραβηξω τα χρηματα απο το paypal και να του αφησω αρνητικο feedback.

 

Το θέμα είναι οτι αν ο λογαριασμός paypal του πωλητή δεν έχει χρήματα και να κάνεις dispute δε θα πάρεις τίποτα..

Οπότε πως μπορείς να είσαι σίγουρος οτι θα τραβήξεις τα λεφτά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Χρησιμοποιώ το Ebay από τον Αυγουστο του 2001 και αν εξαιρέσεις μια - δυό σπάνιες περιπτώσεις ποτέ δεν έχασα λεφτά χρησιμοποιώντας Paypal.

Θα σας πώ για μερικές που μου έτυχαν τώρα τελευταία για να έχετε το μυαλό σας και να προσέχετε πολύ.

Έχω τρέλλα με τις κιθάρες Electra (όσες αγόρασα ήταν λουλούδια, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και φοβερός ήχος), αγόρασα λοιπόν μία  η οποία στην περιγραφή έγραφε ότι είχε απίστευτο ήχο κλπ και όταν ήρθε διαπίστωσα ότι ήταν κυριολεκτικά σκουπίδι. Αρνητική κατ΄ευθείαν και περιγράφω τα πάντα στο Paypal κάνοντας Dispute και Claim κατ΄ευθείαν. Ο πωλητής μου "σπασε" τα @@@ περί Buy as is, no return κλπ, μην μασάτε απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ διότι ισχύουν συγκεκριμένα πράγματα στις συναλλαγές μέσω Paypal και πιστωτικής. Το αποτέλεσμα ήταν τελικά να χάσω μόνο 50$ αντί για  350$ και αυτά ήταν τα ταχυδρομικά για να επιστρέψω το σκουπίδι πίσω.

 

Δεύτερη περίπτωση αγορά Single Rectifier Mesa Boogie στην τιμή των 1000euro και ο πωλητής αρχίζει τα παράξενα.... αρχικά ζητάει έμβασμα (no way αφού δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις τα χρήματά σου πίσω) μετά διαγράφεται από το EBAY και ενώ μου λέει ότι θα μου στείλει τα 1000 πίσω δεν κάνει τίποτα..... Claim την ίδια μέρα (ώστε να παγώσει ο λογαριασμό του και να μην μπορεί να τα πάρει) και η paypal μου γράφει ότι το θέμα μου θα τακτοποιηθεί σύντομα.....

Συνοψίζοντας να ξέρετε αν αυτό που σας πούλησαν δεν είναι αυτό που σας περιγράφουν ή ακόμα δεν σας ικανοποιεί μπορείτε να το στείλετε πίσω. Στις πληρωμές σας ΜΟΝΟ PAYPAL ή πιστωτική καρτα.-

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου