Προς το περιεχόμενο

Ο δεκαλογος του σωστού Ebayer


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και πληρώνεις δασμούς;

Τι Ιπτάμενος είσαι;

 

Δεν πληρωνω δασμους εφοσον δεν βρισκουν οι τελωνειακοι κατι στις βαλιτσες μου... Ομως ελεγχομαι κανονικοτατα οταν ερχομαι απο χωρες εκτος Σενγκεν...Ειμαι Ιπταμενος στην Ο.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν φερω κατι απο την κυπρο δεν θα πληρωσω φορο ? Γιατι εγω σαν Ιπταμενος καθε φορα που επιστρεφω απο Λονδινο , Κυπρο , Μαντσεστερ υποχρεουμε να περασω ελεγχο τελωνειου κανονικοτατα , και ας ερχομαι απο χωρα οπου ανηκει στην ευρωπαικη ενωση...

 

Η συνθηκη Σενγκεν αφορα θεματα ασφαλειας και μεταναστευσης (ατομων που δεν εχουν υπηκοοτητα των χωρων της ΕΕ) μεταξυ των χωρων της ΕΕ και αρα αρση του περιορισμου της ελευθερης διακινησης για αυτο και περνας  ελεγχο διαβατηριων αλλα και τελωνειο ...;D οταν ταξιδευεις σε χωρες που δεν συμμετεχουν σε αυτην, δεν υπαρχει ομως περιπτωση να σε δασμολογησουν για κατι που εχεις αγορασει απο την Αγγλια ή απο τη Ρουμανια π.χ.

 

Εγω παντως που εχω κανει το Βουκουρεστι-Αθηνα ...Παγκρατι-Κολιατσου μονο ελεγχο διαβατηριων περναω τελωνειο δεν εχω περασει ποτε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω παντως που εχω κανει το Βουκουρεστι-Αθηνα ...Παγκρατι-Κολιατσου μονο ελεγχο διαβατηριων περναω τελωνειο δεν εχω περασει ποτε.

 

Ναι αυτο φιλε Νικο μην σε μπερδευει... Το γεγονος οτι δεν βλεπεις τελωνειακο οταν περνας απο τους μεταλλικους παγκους τους ειναι επειδη βαριουνται να βγουν εξω να ψαξουν... Καθονται μεσα ομως και αν τυχει και περασεις με καποιο ογκωδες πραγμα ενδεχωμενως να σε σταματησουν...

 

Σημερα το πρωι γυρισα απο λαρνακα και με ψαξανε κανονικα...

 

Κανονικα υποτιθεται οτι περνας τελωνειο εστω και αν δεν βλεπεις κανεναν τελωνειακο... Εξαλλου οταν περασεις απο τον ελεγχο διαβατηριων , υποχρεωτικα για να βγεις απο το κτηριο περνας μεσα απο το τελωνειο..

 

Αν ας πουμε εσυ γυρνωντας απο βουκουρεστι , πας απο μια αλλη σκαλα του αεροδρομιου και βρεθεις αυτοματα στο duty free και το ανακαλυψουν θα εχεις νομικες κυρωσεις εστω και αν εκεινη την μερα ο τελωνειακος δεν υπηρξε καν στην θεση του...

 

Εν πασει περιπτωση , ειναι μακρες ιστοριες αυτες και ακρη δεν θα βγαλουμε... Ας ψωνιζουμε απο Ελλαδα ωστε να μην εχουμε αγχος με τετοια θεματα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πασει περιπτωση , ειναι μακρες ιστοριες αυτες και ακρη δεν θα βγαλουμε... Ας ψωνιζουμε απο Ελλαδα ωστε να μην εχουμε αγχος με τετοια θεματα    

 

 

φυσικα και θα βγαλουμε ακρη ,μια και εντος της ΕΕ (ειτε εντος ,ειτε εκτος Σενγκεν) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ. (τωρα αν δεν το πιστευεις αυτο απο οτι καταλαβαινεις ειναι καθαρα δικο σου προβλημα μια και εισαι ο μοναδικος ευρωπαιος πολιτης χωρας της ΕΕ που δεν το γνωριζει/πιστευει αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να παραπληροφορεις τους αλλους.. ;) ...)  

 

οποτε ψωνιζουμε απο ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ εντος της ΕΕ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αν δεν το πιστευεις αυτο απο οτι καταλαβαινεις ειναι καθαρα δικο σου προβλημα μια και εισαι ο μοναδικος ευρωπαιος πολιτης χωρας της ΕΕ που δεν το γνωριζει/πιστευει αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να παραπληροφορεις τους αλλους.. ;) ...)  

 

 

Δηλαδη εσυ απο αυτα που εγραψα παραπανω αντιληφθηκες οτι απλως τα πιστευω εγω , η οτι τα ζω καθημερινα γιατι ειναι μερος της δουλειας μου...?

 

Οποτε μπορεις να μου εξηγησεις , γιατι οταν εφερα τον μαρτιο του 2010 απο το λονδινο , μια πεταλιερα , στην ελλαδα μου ζητησανε να πληρωσω δασμους ?

 

Εν πασει περιπτωση παραιτουμαι απο την συζητηση... !!!!

 

Ευχαριστω παραυτα για τον επικοδομητικο διαλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μπορεις να μου εξηγησεις , γιατι οταν εφερα τον μαρτιο του 2010 απο το λονδινο , μια πεταλιερα , στην ελλαδα μου ζητησανε να πληρωσω δασμους ?

Ούτε γω μπορώ να το εξηγήσω.

Άμα είχες την απόδειξη αγοράς με πληρωμένο το ΦΠΑ στην Αγγλία, μου εξηγείς γιατί πλήρωσες δασμούς;

Ελικρινά θα ήθελα να μάθω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μπορεις να μου εξηγησεις , γιατι οταν εφερα τον μαρτιο του 2010 απο το λονδινο , μια πεταλιερα , στην ελλαδα μου ζητησανε να πληρωσω δασμους ?

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ σε επιασαν κοτσο μια και

 

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union#Economy

 

Two of the original core objectives of the European Economic Community were the development of a common market, subsequently renamed the single market, and a customs union between its member states. The single market involves the free circulation of goods, capital, people and services within the EU,[128] and the customs union involves the application of a common external tariff on all goods entering the market. Once goods have been admitted into the market they cannot be subjected to customs duties, discriminatory taxes or import quotas, as they travel internally. The non-EU member states of Iceland, Norway, Liechtenstein and Switzerland participate in the single market but not in the customs union.[50] Half the trade in the EU is covered by legislation harmonised by the EU.[140]

 

Free movement of capital is intended to permit movement of investments such as property purchases and buying of shares between countries.[141] Until the drive towards Economic and Monetary Union the development of the capital provisions had been slow. Post-Maastricht there has been a rapidly developing corpus of ECJ judgements regarding this initially neglected freedom. The free movement of capital is unique insofar as it is granted equally to non-member states.

 

The free movement of persons means that EU citizens can move freely between member states to live, work, study or retire in another country. This required the lowering of administrative formalities and recognition of professional qualifications of other states.[142]

 

The free movement of services and of establishment allows self-employed persons to move between member states in order to provide services on a temporary or permanent basis. While services account for 60–70% of GDP, legislation in the area is not as developed as in other areas. This lacuna has been addressed by the recently passed Directive on services in the internal market which aims to liberalise the cross border provision of services.[143] According to the Treaty the provision of services is a residual freedom that only applies if no other freedom is being exercised.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η κατασταση πρεπει να χει αλλαξει τα τελευταια χρονια (χρόνο?) σχετικα με τις τιμες εδω και εξω.Το Σαββατο αγόρασα ενισχυτή απο εδώ 580 ευρω με τιμή Τόμαν 663.Και με την εγγύηση του κανονικά, και με δοκιμή στο μαγαζί και χωρις αγχος ποτε θα ερθει, πως θα ρθει , μην σπασει τιποτα στην μεταφορα κλπ.Και εις αλλα με υγείαν.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου