Προς το περιεχόμενο

Ο δεκαλογος του σωστού Ebayer


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως η κατασταση πρεπει να χει αλλαξει τα τελευταια χρονια (χρόνο?) σχετικα με τις τιμες εδω και εξω.Το Σαββατο αγόρασα ενισχυτή απο εδώ 580 ευρω με τιμή Τόμαν 663.Και με την εγγύηση του κανονικά, και με δοκιμή στο μαγαζί και χωρις αγχος ποτε θα ερθει, πως θα ρθει , μην σπασει τιποτα στην μεταφορα κλπ.Και εις αλλα με υγείαν.

Αυτό είναι από τα "καλά" της κρίσης. Η αγορά έχει γίνει 'buyer's market' που λένε και στο χωριό μου.

Κρίμα που οι περισσότεροι buyers δεν έχουν λεφτά...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ερωτηση για αγοραστες απο το ebay,ενα απο αυτα εδω ερχονται ελλάδα?

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=mackie+onyx+400f&_sacat=See-All-Categories

 

και με ποσα περιπου μεταφορικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.(Μιλάω για τα δύο συγκεκριμένα) Αν επικοινωνήσεις με τους πωλητές,μπορεί και να τους πείσεις για int. shipping.

 

θα πρέπει όμως,να συνηθίσεις πλέον στην ιδέα οτί η "Greece" θα βρίσκεται στην λίστα με τις "excluded countries",παρόλο που κάποιος πωλητής μπορεί να στέλνει Ευρώπη...Χθες την έφαγα την "κρυάδα" και δεν μπορούσα να τον μεταπείσω με τίποτα...Αναγκάζομαι πλέον να αγγαρεύω γνωστους στην Αμερική.Εκεί καταντήσαμε,να συμπεριλαμβάνεται η χώρα μας σε παραδείσους όπως Ζιμπάμπουε,Καζακστάν,Πακιστάν,Τατζικιστάν και άλλα τέτοια μαγικά μέρη...Well done baby... 8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα

 

επειδή είμαι έτοιμος να πάρω απο ebay ένα πετάλι από Αυστραλία και στα μεταφορικά λέει

AusPost Air Mail Parcel ,ήθελα να ρωτήσω  αν εμένα θα μου έρθει με ελτα η courier ?

δηλαδή η AusPost Air Mail Parcel είναι κάτι ανάλογο σαν τη usps (στην Αμερική)  ή είναι courier?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Έλαβα ένα πακέτο απο ebay Αμερική και ενώ όλα πήγαν καλά με χρέωσε παραπάνω μεταφορικά απ'όσα πλήρωσε.

Συγκεκριμένα ενώ πλήρωσα 20$,η εττικέτα απο το αμερικάνικο ταχυδρομείο στο κουτί(μικρό) λέει 10$.

 

Έστειλα ένα email που ζητώ να μου κάνει refund τη διαφορά.

Αν δε δεχτεί να το τραβήξω παραπάνω; Να κάνω dispute;

Σκέφτομαι μήπως είναι γυφτιά για 10$ και επίσης δεν ξέρω αν το paypal ασχολείται με τα μεταφορικά ...

 

Ο πωλητής έχει 324 feedback 100%,οπότε δε νομίζω οτι θα ρισκάρει οτιδήποτε,με κίνδυνο να χαλάσει το προφίλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα ενώ πλήρωσα 20$,η εττικέτα απο το αμερικάνικο ταχυδρομείο στο κουτί(μικρό) λέει 10$.

 

Απολυτα φυσιολογικο ,τα εξτρα 10 δολλαρια ειναι το λεγομενο "handling" (συσκευασια,περιτυλιγμα (και φυσικα ο ΧΡΟΝΟΣ που χρειαζονται να γινουν ολα αυτα) ,χρονος αναμονης στο ταχυδρομειο, εξοδα για να παει στο ταχυδρομειο κτλ.)....να μην κανεις dispute γιατι θα γινεις ρομπα.. ;D εξαλλου φανταζομαι οτι εγραφε ξεκαθαρα οτι το κοστος ειναι 20 δολλαρια στο auction.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα φυσιολογικο ,τα εξτρα 10 δολλαρια ειναι το λεγομενο "handling" (συσκευασια,περιτυλιγμα (και φυσικα ο ΧΡΟΝΟΣ που χρειαζονται να γινουν ολα αυτα) ,χρονος αναμονης στο ταχυδρομειο, εξοδα για να παει στο ταχυδρομειο κτλ.)....να μην κανεις dispute γιατι θα γινεις ρομπα.. ;D εξαλλου φανταζομαι οτι εγραφε ξεκαθαρα οτι το κοστος ειναι 20 δολλαρια στο auction.

 

Ναι το έγραφε οτι ήταν 20,απλά υπέθεσα οτι μπορεί να υπολόγιζε περισσότερα για να είναι καλυμμένος.Είχα υπόψιν μου το handling αλλά θεωρούσα οτι περιορίζεται στα υλικά συσκευασίας που στην συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω να ξεπέρασε το 1$.

Να δούμε και τι θα μου απαντήσει.Αν είναι ευγενικός  ;D θα κλείσω το θέμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα ειναι θεμα χρονου και ο καθενας κοστολογει το χρονο του διαφορετικα..εγω ας πουμε για να σου εστελνα απο ελληνικο ταχυδρομειο δεμα θα κοστολογουσα τα 20 λεπτα του χρονου αναμονης αναμεσα σε τρελλαμενους παπουδες και γιαγιαδες (και οχι μονο)  που βριζουν και γκρινιαζουν γιατι δεν ξερουν να χρησιμοποιουν τα ΑΤΜ για πληρωμη της ΕΥΔΑΠ της ΔΕΗ & του ΟΤΕ ...τουλαχιστον 100 ευρω! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπως σου ειπα ειναι θεμα χρονου και ο καθενας κοστολογει το χρονο του διαφορετικα..εγω ας πουμε για να σου εστελνα απο ελληνικο ταχυδρομειο δεμα θα κοστολογουσα τα 20 λεπτα του χρονου αναμονης αναμεσα σε τρελλαμενους παπουδες και γιαγιαδες (και οχι μονο)  που βριζουν και γκρινιαζουν γιατι δεν ξερουν να χρησιμοποιουν τα ΑΤΜ για πληρωμη της ΕΥΔΑΠ της ΔΕΗ & του ΟΤΕ ...τουλαχιστον 100 ευρω! ;D

εμμμ... Είδες τι παθαίνεις αν μένεις κέντρο;

 

Εγώ εδώ στο Γέρακα τα έχω μια χαρά! Παρασκευή πήγα στο ταχυδρομείο, κατά τις 12:00 το μεσημέρι, σε 10 λεπτά είχα τελειώσει, με το χαμόγελο στα χείλη. Είπα τα χρόνια μου πολλά και τελικά τη Δευτέρα το δέμα μου έφτασε Κατερίνη, όπως μου είχαν πει!!!!! (!!!!!?!!?! WOW)...

 

Όλα καλά λοιπόν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου