Προς το περιεχόμενο

DIY projects (δημιουργία booster)


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το τοπικ, για να μην ξεφύγουμε από το θέμα του προηγούμενου (volume box για Fender deluxe).

Θα ήθελα τις συμβουλές σας για τη δημιουργία ενός booster. Επειδή δεν ξέρω τι κυκλοφορεί έξω, θα ήθελα ένα που απλά να ανεβάζει την ένταση σε ένα στανταρ επίπεδο πάνω, καθώς και ίσως να δίνει λίγο πρίμα παραπάνω (για τα σολο κυρίως).

 

Ίσως κάτι τέτοιο :

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-176002.html

 

πολλά θέλω ε?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χα σωστός

λοιπόν το rangemaster θα ανεβάσει την ένταση και θα δώσει παραπάνω πρίμα (ο ορισμός του treble booster). Το treble booster όμως δίνει και λίγο παραπάνω γκάζια.Εμένα μ'αρέσει γι αυτό και τα χρησιμοποιώ εσένα μπορεί να μη σου αρέσει.Το Rangemaster και όλοι οι κλώνοι του έχουν κάτι το vintage επάνω ενώ το original τρανζίστορ είναι λίγο δυσεύρετο.Υπάρχουν και πιο μοντέρνα ηχητικά treble booster που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερα(όπως αυτό που χρησιμοποιεί ο Brian May τα τελευταία έτη).

Αλλά περί ορέξεως...

Το καλό όταν φτιάχνεις το δικό σου πεταλάκι είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις το gain και τις συχνότητες που ενισχύει ανάλογα με τον εξοπλισμό σου.Δηλαδή για μια Gibson θες ένα booster με πιο πολλά πρίμα από μία strat που τα κατέχει από μόνη της και πάει λέγοντας...

Αν θες κάποια σχέδια ή αν θες να συναντηθούμε από κοντά να ακούσεις μερικά booster στείλε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χέσε μας ρε Jam! :) Από αυτά που λες θες ένα eq πετάλι και αν θυμάμαι καλά έχεις ένα! Χωρίς πλάκα τώρα, νομίζω ότι τα πρίμα του range master ξυρίζουν! :twisted:

 

Electrictabs αν κανονιστεί συνάντηση θέλω και εγώ να δω τα πεταλάκια! Ψοφάω για κάτι τέτοια...

8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει διάφορα σχόλια υπέρ των equalizer πχ εκτός από treble boost μπορείς να κάνεις κ mid boost, ή να κάνεις cut κάποιες συχνότητες. Μερικές απορίες:

Υπάρχει κάτι που να το κάνει ένα treble booster κ να μη γίνεται με eq;

Ένα eq pedal με 6 ή 7 bands είναι οκ για treble boost ή χρειάζεται πχ κάτι με 10;

Και αν τα eq κάνουν +/- 15dB τα treble booster πόσο μπορούν να κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα eq αντί για treble booster ως αναφορά το θέμα συχνοτήτων.Από 7 bands και πάνω είσαι ok.

παρόλα αυτά δε θα πετύχεις 100% το ίδιο αποτέλεσμα για δύο λόγους

1.τα treble booster δίνουν gain που ένα eq δεν μπορεί να δώσει

(μιλάμε πάντα όταν τοποθετηθούν πριν από το preamp)

Αυτό συμβαίνει γιατί υπεροδηγούν τις λυχνίες (ή τα solid state στοιχεία) σε παραπάνω παραμόρφωση.Σκέψου το σαν ένα πιο mild tube screamer με διαφορετική απόκριση συχνοτήτων.

2.κάποια από αυτά (κυρίως όσα έχουν τρανζίστορ γερμανίου=πιο vintage ήχο) χρωματίζουν τον ήχο πολύ χαρακτηριστικά(το λεγόμενο ooomph 8O :?: δεν υπάρχει εξήγηση πρέπει να το ακούσεις για να καταλάβεις τι εννοώ),πράγμα που επίσης δεν μπορείς να κάνεις με eq.

Όπως είπα και στον jam σκέψου το rangemaster περίπου σαν να έχεις ένα πετάλι wah σε προκαθορισμένη θέση (σχεδόν τέρμα κάτω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αν ασχολείστε με κατασκευές ενισχυτών,πεταλιών κλπ. κατέβασα ενα zip αρχείο για guitar setup και τελικά το αρχείο είναι θησαυρός!Έχει μέσα schematics ΟΛΩΝ των γνωστών και μη ενισχυτών από λάμπα και πάρα πολλά για πετάλια,boosters,equalizers.Η κατασκευή πεταλιών πρέπει να είναι σχετικά απλή αλλά στους ενισχυτές γίνεται χαμός!Μακάρι να ήξερα πέντε πράγματα να έφτιαχνα τίποτα αλλά δυστχώς δεν ξέρω.Όποιος θέλει να του στείλω τίποτα με mail ας μου πεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασκευή πεταλιών πρέπει να είναι σχετικά απλή αλλά στους ενισχυτές γίνεται χαμός!

 

Προσωπικά βρίσκω την κατασκευή λαμπάτων ενισχυτών περισσότερο εύκολη υπόθεση από ένα πετάλι. 8O Σε ένα δύσκολο πετάλι χρειάζεται να φτιαχτεί σωστό και μελετημένο layout διαφορετικά είτε δεν θα δουλέψει είτε θα έχει θόρυβο, κάτι που δεν διορθώνεται χωρίς νέα κατασκευή πλακέτας.

 

Αντίθετα οι ενισχυτές βασίζονται κυρίως στις λάμπες και έτσι τα υλικά είναι και η κατασκευή είναι συνήθως απλούστερα. Όταν δε, λαμπάτοι ενισχυτές χρησιμοποιούν solid state παραμορφώσεις κλπ, στην ουσία είναι για παράδειγμα, σα να βάζουν ένα πετάλι distortion στην προενίσχυση και κάπου εκεί είναι που αρχίζουν να αγριεύουν τα πράγματα. :x Κατά τα άλλα, θόρυβοι κλπ είναι περισσότερο εύκολο να απομακρυνθούν χωρίς γενική ανακατασκευή όλου του συνόλου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless πολύ πιθανό,εσύ ξέρεις καλύτερα μάλλον!Εγώ δεν ξέρω καν να διαβάζω schematics!Μόνο κάνα καλώδιο και κάνα ποντεσιόμετρο ξέρω να κολλάω!Μακάρι να είχα τον χρόνο να ασχοληθώ αλλά δεν...

Πάντως έχω μια απορία.Αν φτιάξει κανείς ενισχυτή,εντάξει οι πλακέτες κλπ αλλα σε τι κουτί θα μπεί;Αυτό πρέπει να είναι το πιο δύσκολο έτσι;Τουλάχιστον για να μοιάζει με ενισχυτή κιθάρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το χρόνο που πες είναι πολύ βασικό :(

 

Πάντως για κουτί νομίζω μπορείς να πάρεις κ κουτί κανονικού ενισχυτή,

τα χει πάρει το μάτι μου στο thomann κ στο ebay αλλά δε βρήκα τώρα κάποιο λινκ, και λογικά θα υπάρχουν κ πιο φτηνές λύσεις που δε θα γράφουν πχ fender επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου