Προς το περιεχόμενο

DIY projects (δημιουργία booster)


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα σε τι κουτί θα μπεί;Αυτό πρέπει να είναι το πιο δύσκολο έτσι;

 

Δεν νομίζω οτι το κουτί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.Σίγουρα θα δυσκολεύτεις αν ψάχνεις κανένα περίεργο σχήμα ή μέγεθος,άλλα αν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία,(ένα τρυπάνι κτλ) πιστεύω ότι δεν θα κολλήσεις εκεί.Σε μια σελίδα πέτυχα έναν τύπο που είχε φτιάξει λαμπάτο ενισχυτή με κουτί άπο υπολογιστή!Λιγο στράβωμα να πάρει το σχήμα που θέλουμε,δέκα τρύπες και είναι έτοιμο.

 

Μακάρι να ήξερα πέντε πράγματα να έφτιαχνα τίποτα αλλά δυστχώς δεν ξέρω.

 

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα μάθεις :D .Κοίτα το συγγενικό και γειτονικό θέμα που άνοιξα.Έδωσα κάποιες άπο τις σελίδες που με βοήθησαν.¶ρχισε απο κάπου που θα σου εξηγεί τα σχέδια και το τι κάνει το κάθε στοιχείο σε αυτά.¶πο κει και πέρα ποιάνεις το θέμα που σε ενδιαφέρει.Ενισχυτές,πετάλια,μαγνήτες κτλ κτλ.

 

Επειδή έκανα πολλές φορές την ερώτηση "άπο που να αρχίσω;",όλοι μου απάντησαν με ενα οβερντραιβ.Ενα απλό φτιάχνεται με καμια 10αρια αντιστάσεις και ένα ολοκληρωμένο που και εύκολα και φτηνά βρισκεται στα μαγαζιά.

 

Αυτά τα λίγα προς το παρόν.Ότι καινούργιο μάθω θα σας το μεταφέρω αμέσως! 8)

 

Και ο αγώνας προς τη γνώση συνεχίζεται. :D (μπουαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ tenzz που με προτρέπεις να ασχοληθώ αλλά δυστυχώς δεν προβλαβαίνω με τίποτα!Εδώ δεν προλαβαίνω να παίξω καλα-καλά κιθάρα,θα ασχοληθώ με "φτιάξτο μονος σου";Ευχαριστώ πάντως και καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το καθυστερημένο ποστ...αλλά το DIY με έχει κάνει ξενύχτη...

Είναι πραγματικά κόλλημα...

Έχω σχεδόν ολοκληρώσει το πρώτο μου πεταλάκι (booster rangemaster) με την πολύτιμη βοήθεια του electritabs - τον ευχαριστώ πάρα πολύ !!

και επίσης έχω φτιάξει 2-3 ενισχυτάκια 1/2 W σε κουτί από 25άδας CD (με την βοήθεια του toneless (άλλαξες νικname ??) !

Σύντομα θα ανεβάσω και φώτο.

 

Τα σχόλια μου: το DIY είναι ωραίο και σχετικά εύκολο, ενθαρύνω λοιπόν όσους είστε στο τσακ να αρχίσετε να ασχολήστε...να αρχίσετε...και ρωτάτε...

 

Το booster έχει πολύ ωραίο ήχο (δεν έχω ακούσει το original για να συγκρίνω) όμως έχει λίγο θόρυβο...όποιος γνωρίζει συμβουλές περί θορύβου ας πει.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει τον κοπο οικονομικα να φτιαξει καποιος κατι τετοιο η μονο για την χαρα της δημιουργιας?ερχετε πολυ φθηνοτερα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαρά της δημιουργίας είναι όλα τα λεφτά! :lol:

Ελπίζω ο jam να μας πει πόσο του βγήκε το πεταλάκι

και πόσο ο μίνι ενισχυτής.

Πάντως, με εξαίρεση ίσως τα πεταλάκια που θα βγάλει

η behringer, είναι σαφώς πολύ πιο φτηνό το DIY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το diy συνήθως βγαίνει πιο φτηνό απ ότι να το αγοράσεις καινούριο (με εξαίρεση τα behringer) αρκεί να έχεις βέβαια κάποια εμπειρία.

Τώρα το κόστος εξαρτάται από το τι θα βάλεις μέσα.Για να φτιάξεις ένα booster ,όπως αυτό που έφτιαξε ο jam, με μέτριας-καλής ποιότητας υλικά θες περίπου 20-25€,αρκεί να έχεις από πριν κολλητήρι και τρυπάνι.Σχεδόν όλα τα λεφτά είναι το κουτί και το switch.Αν βάλεις λίγο καλύτερης ποιότητας υλικά όπως λένε οι "boutique" κατασκευαστές πρόσθεσε 10-15€.

Τα booster γενικά είναι από τα πιο απλά κυκλώματα.

3-6 αντιστάσεις,2-4 πυκνωτές,1-2 τρανζίστορ,1-2 ποτενσιόμετρα.

 

Όσο ανεβαίνει η δυσκολία του κυκλώματος και το πλήθος των στοιχείων του φυσικά ανεβαίνει και το κόστος...

 

ΤΟ DIY ΑΞΊΖΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει για λαμπατο ενισχυτή. πόσο τις % κέρδος μπορείς να έχεις φτιάχνοντας τον μόνος σου? πχ ένας αξίας 1500 ευρω πόσο θα σου βγει αν τον φτιάξεις ? πόσο καιρό μπορεί να πάρει? που μπορούμε να βρούμε όλα τα υλικά στην Αθήνα? κάποιο βιβλίο που να βοηθήσει αρκετά έναν αρχάριο ,υπάρχει?(στα ελληνικά θα είναι καλύτερα)

Αν υπολογίσουμε και τα λάθη και τις ζημίες που μπορεί να γίνουν μέχρι να πετύχουμε το σωστό αποτέλεσμα(λόγο άγνοιας), αξίζει να πάρουμε το ρίσκο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε τα παλιότερα Γιατί οι λαμπάτοι είναι τόσο ακριβοί; και DIY electronics - Πόσο εύκολο είναι;

Ένας τύπος έχει εδώ κάτι που θυμίζει το nano zvex και λέει ότι σαν υλικά είναι το πολύ 160$.

Αλλά ο λαμπάτος σίγουρα δε θα ναι το πρώτο που θα φτιάξεις.

Προσωπικά, αν και έχω μια "συγγενική" σχέση με τα ηλεκτρονικά, η πολυπλοκότητα κάποιων κυκλωμάτων τρομάζει πολύ το μάτι μου.

Επίσης αυτό που θα διαβάσεις αρκετές φορές πριν προσπαθήσεις να

φτιάξεις κάτι, και δε θα πρέπει να ξεχνάς αν/όταν ξεκινήσεις δουλειά,

είναι ότι οι υψηλές τάσεις σε ένα ενισχυτή με μια δόση υψηλά ρεύματα

είναι θανατηφόρα :!:

 

Απ την άλλη, εγώ ένα μικρό eq ήθελα να φτιάξω και βγαίνει η behringer κ λέει ότι το καλοκαίρι κυκλοφορεί eq pedal με μέγιστη τιμή λιανικής 22 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έγραψε και ο electritabs, πάνω κάτω γύρω στα 25¤ μου στοίχησε το booster (με 8¤ το κουτί και 6¤ το switch).

Τα ενισχυτάκια κοστίζουν περίπου 3¤.

Αν θέλετε να αρχίσετε, φτιάχτε ένα ενισχυτάκι 1/2 W να γλυκαθείτε...

Το schematic είναι εδώ: smokeyclone.gif

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου