Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρω τον τιτλο του θεματος καπως τραβηγμενο. συνεπαγωγικα και με μαθηματικη λογικη οντως κατι τετοιο θα ισχυε, αλλα μια και καθεις κρινεται απ τα λεγομενα του και τα πεπραγμενα του, το θεμα μαλλον αφορα τον ζακ στεφανου και οχι την ερτ.

απο κει και περα, παροτι ειναι οντως αστειο να δηλωνεις τετοιες ανοησιες οπως εκανε ο ζακ στεφανου, προσωπικα στα λογια του ακουω τους φιλους μου, τους γνωστους μου και πολλους αλλους. η αποψη του στεφανου ταυτιζεται με  την  επικρατουσα αποψη του μεσου ατομου της ηλικιας του.

 

οπως και να χει, χωρις να θελω να θιξω το ατομο που ανοιξε το θεμα αυτο, θεωρω οτι εχουμε παραασχοληθει με τη χρηση πειρατικου λογισμικου.

 

+1 για τον τίτλο αν και it's in the eye of the beholder όπως πάντα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα το κάνει, δίκιο έχει. Τώρα το νιώσατε? ΟΥΑΟΥ ΣΥμφέρει τη microsoft να έχει το 90% της αγοράς και ας είναι το 50% σπασμένα! Για ποιά εκπομπή μιλάμε?

 

Για πες μας...... και αυτό δικαιολογεί το να κλέβουμε; Κοίτα, βολικές δικαιολογίες υπάρχουν πάντα, αλλά μ'αυτό το θέμα έχει παραγίνει. Στην τελική κλέψε, αλλά μην προσπαθείς τουλάχιστον να μας πείσεις ότι είσαι και σωστός. Έλεος πια μ'αυτήν καραμέλα. (όχι εσύ, γενικά).

 

Όταν ένας επιχειρηματίας, μηχανικός, εταιρεία...ή οποιοσδήποτε άλλος χρησιμοποιεί για επαγγελματικό σκοπό κάποια software (windows, office, διάφορα cads ή λογιστικά προγράμματα) υποχρεόυται ως γνωστόν να διαθέτει τα γνήσια softwares και φυσικά τα γνήσια cd ως αποδεικτικό. Υπάρχουν εντεταλμένα κλιμάκια που ελέγχουν τις επιχειρήσεις για το σκοπό αυτό.

 

Και όχι μόνο για επαγγελματικό σκοπό, αλλά πολύ περισσότερο όταν βγάζεις και λεφτά απ'αυτό.

 

μαλακία του ζακ στεφάνου αν είπε πως χρησιμοποιεί σπασμένα-δημόσια- και μάλλον θα έχει και νομικές συνεπειες γι αυτό. είναι λίγο υποκριτικό όμως να τον καταδικάζουμε απο αυτό το φορουμ όπου η μεγάλη πλειοψηφία δεν γνωρίζει τι πάει να πει αυθεντικό προγραμμα.

 

Σοβαρά ε; Από πού προκύπτει αυτό; Εγώ δηλαδή γιατί έχω αυθεντικά windows και pro tools; Και τέλος πάντων και πέραν αυτού δεν το παίζουμε και έξυπνοι.

 

Εντωμεταξύ κανείς σας δε θα αναφερθεί στο γεγονός ότι ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ έκατσε και είπε ότι είναι ok να κατεβάζουμε πειρατικό software και μετά εξήγησε γιατί πρέπει να πληρώνουμε για να ακούμε τη μουσική του;;;; Δηλαδή αυτό είναι ηθικά αποδεκτό και σωστό;;; Για να καταλάβω δηλαδή, γιατί αν είχα μπροστά μου άνθρωπο να πει αυτή τη βλακεία δεν ξέρω αν θα κρατιώμουνα να μην τον αρχίσω στις μάπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου κι εμένα,

 

Συγχωρήστε με είμαι πειρατής  :P με ένα γαντζο στο χέρι και μια γαλέρα στον Πειραιά να με περιμένει για να φύγω στην ..... Καραϊβική ......

 

Νομίζω κι εγώ ότι παρατράβηξε το θέμα Πειρατεία. Κι εγώ έχω αυθεντικά σχεδόν ότι χρησημοποιώ ( υπάρχουν και αυτά που δεν είναι και είναι free είτε opensource είτε απλά free ) και σίγουρα δεν νοιώθω καλά όταν ακούω κάποιον να το διαφημίζει ότι χρησημοποιεί πειρατικά προγράμματα για να βγάλει χρήματα.

 

Απλά νομίζω ότι τους δίνουμε αξία ασχολούμενοι με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακία του ζακ στεφάνου αν είπε πως χρησιμοποιεί σπασμένα-δημόσια- και μάλλον θα έχει και νομικές συνεπειες γι αυτό. είναι λίγο υποκριτικό όμως να τον καταδικάζουμε απο αυτό το φορουμ όπου η μεγάλη πλειοψηφία δεν γνωρίζει τι πάει να πει αυθεντικό προγραμμα.

 

Σοβαρά ε; Από πού προκύπτει αυτό; Εγώ δηλαδή γιατί έχω αυθεντικά windows και pro tools; Και τέλος πάντων και πέραν αυτού δεν το παίζουμε και έξυπνοι.

 

 

μενέλαε είναι προς τιμή σου οτι χρησιμοποιείς αυθεντικά προγράμματα και μπράβο σου. δε ξέρω αν ποτέ δεν έχεις εγκαταστήσει πειρατικό λογισμικό ή αν ποτέ δεν έχεις κατεβάσει παράνομο mp3,αν είναι έτσι τοτε εκτός απο ηθικά σωστός έχεις και πολύ ισχυρό χαρακτήρα.

 

εγώ μιλώ για την πλειοψηφία (και βάζω και τον εαυτό μου μεσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ ολόκληρα ΑΕΙ και ερευνητικά κέντρα δεν έχουν 1 word αγορασμένο , που λέει ο λόγος ...

 

 

Εχω την εντύπωση οτι πολλά ΑΕΙ (το δικο μου σιγουρα) παιρνουν δωρεαν τα λογισμικα (χορηγια) απ' τις εταιρίες!!! Και ειναι εξουσιοδοτημένα να μας τα μοιραζουν δωρεαν!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ ολόκληρα ΑΕΙ και ερευνητικά κέντρα δεν έχουν 1 word αγορασμένο , που λέει ο λόγος ...

 

 

Εχω την εντύπωση οτι πολλά ΑΕΙ (το δικο μου σιγουρα) παιρνουν δωρεαν τα λογισμικα (χορηγια) απ' τις εταιρίες!!! Και ειναι εξουσιοδοτημένα να μας τα μοιραζουν δωρεαν!!!

 

Αυτό που ξέρω εγώ μέχρι τώρα είναι ότι γενικά υπάρχει η πολιτική του academic discount (το οποίο μπορεί να είναι από συμβολικό μέχρι και 90%!!!).

 

Κάποια ΑΕΙ πρέπει να έχουν υπογράψει συμβόλαιο με τη Microsoft για Windows, Office και κάποι άλλα προγράμματά τους αλλά το κατά πόσο έχει προχωρήσει η χρήση τους έναντι των σπασμένων, I don't know. Χώρια που είναι γελοίο να πουλιούντε στο χώρο τους αβέρτα τα κλεψιμέικα. Oxi-moron...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το κάνει, δίκιο έχει. Τώρα το νιώσατε? ΟΥΑΟΥ Συμφέρει τη microsoft να έχει το 90% της αγοράς και ας είναι το 50% σπασμένα!

 

Λάμπρο μου εξηγείς τι εννοείς δεν νομίζω ότι σε κατάλαβα.

 

Αν υπάρχουν εκεί έξω πειρατικά, ο κόσμος θα τα αγοράσει -> θα τα συνηθίσει. Έτσι όταν έρθει η ώρα να βάλουνε λογισμικό στις εταιρίες (που είναι αναγκασμένες να έχουν αυθεντικό λογισμικό) θα γίνει έρευνα για να βάλουν αυτό που ήδη γνωρίζει και έχει συνιθίσει ο κόσμος. Windows και Office δηλαδή. Είναι σαν να δίνουν στους πειρατές μια δωρεάν παρτίδα windows σαν πληρωμή για την έμεση διαφήμιση που κάνουν.

Όσον αφορά τα μεγάλα προγράμματα όπως λέτε το live ή το cubase είναι απλό:

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το nuendo. Αν δεν υπήρχε η λύση του πειρατικού, δεν θα το είχα δεί κάν, γιατι δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω το 1000άρικο που ζητάνε. Θα έκανα την δουλειά μου με κάποιο freeware. Αυτό η steinberg το ξέρει. Και δεν την αφορά αν ο ο λαμπροτζιτζης στην ελλαδίτσα έχει σπίτι του πειρατικό λογισμικό γιατί έτσι κ αλλιώς δεν θα με είχε πελάτη. Αυτά τα προγράμματα απευθύνονται σε ιδιοκτήτες studio οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να έχουν αυθεντικό λογισμικό.

 

Το iphone για παράδειγμα: Το iphone όταν πρωτοβγήκε, ήταν κλειδωμένο για ένα συγκεκριμένο δίκτιο στην Αμερική. Το σπάσανε αυτό, αρκετές φορες για όλες τις εκδόσεις λογισμικού και το iphone ταξίδεψε τον κόσμο για όλες τις sim. Εϊναι δυνατόν να μην υποκινούσε η apple αυτή τη διαδικασία αφού αγόραζε όλος ο κόσμος iphone αντί η αμερική όπως είχαν "υπολογίσει"?

 

Με λίγα λόγια: Επειδή έχω ακούσει αηδιαστικές ατάκες του στύλ "το να έχεις πειρατικό λογισμικό είναι σαν να σπάς τη βιτρίνα και το κλέβεις" έχω να πω ότι ΟΧΙ δεν είναι το ίδιο. Γιατί πολύ απλά, με το να κλέψω το cd σπάζοντας βιτρίνα, στερώ απο την εταιρία μια ευκαιρία να το πουλήσει αλλού και όντως τη ζημιώνω. Με το να έχω ένα πειρατικό πρόγραμμα σπίτι, το οποίο ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ αν δεν υπήρχε η λύση του πειρατικού, δεν το στερώ απο την εταιρία.

 

Συνοψίζοντας θέλω να πώ ποτε είμαι υπέρ και πότε κατά της πειρατείας: Είμαι υπέρ όταν κάποιος χρησιμοποιεί τα πειρατικά προγράμματα για χόμπι, σπίτι του, για την καυ... του. Όταν όμως κάποιος ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με λογισμικό, που σημαίνει ότι το λογισμικό του φέρνει χρήματα, πρέπει να το έχει πληρώσει. Δηλαδή ο Στεφάνου είναι πολυ μλκ που είπε αυτό δημόσια και πιστεύω ότι θα υποστεί τις συνέπειες. Ισως να μην το μάθουμε, αλλα δεν την γλιτώνει. Όσο αφορά τη μουσική, πιστεύω ότι τα cd πρέπει να καταργηθουν πλέον. Το να πουλάς 12 κομμάτια 20 ευρώ είναι κλεψιά απο μόνο του. Οι τραγουδιάρηδες σήμερα δεν βγάζουν απο τα cd, αλλα απο τα live, τις πίστες και τις συντεντεύξεις. Το cd είναι για να θυσαυρίζει η εταιρία. Ήδη αρκετές εταιρίες προμοτάρουνε δωρεάν τα τραγούδια τους στ ιντερνετ. Για δείτε πόσες εταιρίες έχουν λογαριασμό στο youtube και έχουν βάλει βιντεοκλιπ απο τα κομμάτια τους. Πόσοι καλιτέχνες δίνουν για κατέβασμα κομμάτια στ myspace.

 

Αν η πειρατεία όντως ενοχλούσε τους μεγάλους, πιστέψτε με δεν θα υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου